Radio Opole » Gospodarka
2024-07-09, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Ustawodawca naprawił błąd”. Głuchołazy wprowadzają opłaty za śmieci na podstawie zużycia wody

[fot.glucholazy.eu]
[fot.glucholazy.eu]
Gmina Głuchołazy chce ponownie odbierać odpady komunalne z hoteli, ośrodków wypoczynkowych, domków letniskowych czy sklepów. To blisko 600 podmiotów. Przypomnijmy, przed dwoma laty radni zdecydowali o wyłączeniu takich nieruchomości z gminnego systemu odbioru śmieci.
- Powodem był błąd w ustawie, limit opłat, jakie można pobierać od nieruchomości niezamieszkałych – wyjaśnia Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. – Ten limit był poniżej cen rynkowych. Gdyby w tamtym czasie nie wyłączono tych nieruchomości niezamieszkałych z systemu, to mieszkańcy musieliby dopłacać do systemu odbioru śmieci. Ustawodawca naprawił ten błąd i dzisiaj można pobierać opłaty na bazie stawek obowiązującej na rynku. Proponujemy, żeby cała gmina była objęta tym systemem, zarówno nieruchomości zamieszkałe i niezamieszkałe.

- Hotele, które skorzystają z gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych, rozliczane będą na podstawie zużycia wody – wskazuje wiceburmistrz Głuchołaz. – Domki letniskowe, gdzie nikt nie mieszka, ustawa przewiduje tutaj opłatę ryczałtową. Wprowadzamy tę opłatę i to jest mniej, niż gdyby jedna osoba mieszkała. Nie ma znaczenia, czy ktoś przyjedzie raz na kwartał czy będzie co tydzień.

Właściciele nieruchomości niezamieszkałych mogą zadeklarować przystąpienie do gminnego systemu odbioru śmieci w Głuchołazach, albo pozostanie na umowach, które mają z firmami posiadającymi koncesje na odbiór odpadów. Termin złożenia takiego oświadczenia mija 27 sierpnia.
Roman Sambor
Roman Sambor

Gospodarka

2024-07-13, godz. 16:29 Nowy "dywanik" asfaltowy na pięciu drogach osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu Dziury i pęknięcia zniknęły z pięciu ulic na osiedlu Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy 'dywanik' asfaltowy został położony na Ogrodowej, Leszczynowej… » więcej 2024-07-11, godz. 13:01 "Od dawna chcieliśmy wykorzystać nasze położenie". W Branicach powstanie nowe targowisko W Branicach powstanie przygraniczna giełda rolno-towarowa. Władze gminy zakupiły już teren po byłym tartaku na realizację tego przedsięwzięcia. » więcej 2024-07-10, godz. 17:00 Finansowy dodatek motywacją do pracy w pomocy społecznej? Na wypłatę dodatku motywacyjnego oczekują pracownicy pomocy społecznej m.in. w Białej i Prudniku. Ich wynagrodzenie ma wzrosnąć w lipcu o 1000 zł brutto… » więcej 2024-07-08, godz. 18:00 Biała będzie miała nowy plan zagospodarowania przestrzennego Biała przystąpiła do opracowania jednego z najważniejszych dokumentów prawa miejscowego. Ma on decydujące znaczenie dla rozwoju miasta. Chodzi o miejscowy… » więcej 2024-07-08, godz. 13:47 Władze Głogówka rozmawiają z PKP o przekazaniu gminie zdegradowanego terenu Gmina Głogówek chce przejąć od PKP tereny przy tamtejszym dworcu kolejowym. Jest to związane z planami inwestycyjnymi. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada… » więcej 2024-07-07, godz. 10:00 Minister rolnictwa zapowiada pomoc dla sadowników i plantatorów Sadownicy i plantatorzy, których plony ucierpiały podczas wiosennych przymrozków mają otrzymać wsparcie z pieniędzy unijnych. Minister rolnictwa i rozwoju… » więcej 2024-07-05, godz. 18:15 O opłacalności rolnictwa i Zielonym Ładzie. Minister rolnictwa w Opolu [ZDJĘCIA] Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski spotkał się z opolskimi rolnikami, żeby rozmawiać o wyzwaniach i propozycjach poprawy sytuacji polskiego… » więcej 2024-07-05, godz. 15:00 Reńska Wieś kończy dużą inwestycję drogową Gmina Reńska Wieś kończy sztandarową w tym roku inwestycję drogową. Do końca lipca ma się zakończyć przebudowa głównych ulic w Reńskiej Wsi: Kozielskiej… » więcej 2024-07-05, godz. 10:00 Nie wszyscy przedsiębiorcy wydają klientom paragony. Jak wypada Opolszczyzna? Wydawanie paragonów fiskalnych kontroluje Krajowa Administracja Skarbowa. Od stycznia do końca maja w skali kraju sprawdzono ponad 21 tysięcy przedsiębior… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »