Radio Opole » Gospodarka
2017-10-28, 14:15 Autor: Marzena Śmierciak

Coraz więcej płacimy za kurze jajka. Coraz trudniej też je kupić

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Andrzej Sieradzki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Andrzej Sieradzki [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tylko w pierwszej połowie października ceny jaj kurzych w Polsce wzrosły o blisko 30 procent - wynika z informacji Ministerstwa Rolnictwa. Podobnie jest w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Co jest tego przyczyną?
- W największym skrócie ujmując, znowu potwierdziło się, że polskie jest dobre - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Andrzej Sieradzki, prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, komentując rosnące ceny jaj w całej Europie.

Jak tłumaczył na naszej antenie, zachodni producenci jaj przesadzili z dezynfekcją i z używaniem środków do tego niezbędnych, czym spowodowali duże zagrożenie. A chodzi o wykrycie na kurzych fermach, głównie niemieckich, holenderskich i belgijskich groźniej substancji biobójczej - fipronilu.

- W Polsce też się zdarzyło, że w trzech miejscach znaleziono fipronil w jajkach. Ale chciałbym tutaj podkreślić, że u nas znaleziono, bo bardzo intensywnie szukano i stosunek jest taki: w polskim jaju, trzeba by go zjeść 150 sztuk, żeby zaszkodziło, natomiast na przykład w Holandii było tak duże stężenie, że wystarczyło 7 jajek zjeść i mieć poważne problemy zdrowotne - mówił Andrzej Sieradzki.

Nie tylko coraz wyższe ceny doskwierają konsumentom. Klienci skarżą się też na coraz większe trudności z kupnem jajek, których zaczyna brakować w sklepach.

- Zadziałało najnormalniejsze prawo popytu i podaży - mówi prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. - Na Zachodzie, żeby opanować sytuację, trzeba było wybić kury, zutylizować, one się do niczego nie nadawały. Nie ma stad. I taka sytuacja najprawdopodobniej braku jaj w całej Europie, u nas też, będzie trwała do czasu aż urodzą się nowe pisklęta, odchowa się nowe kury, czyli mówimy o Wielkanocy przyszłego roku.

A to oznacza, że na święta Bożego Narodzenia jajka mogą być jeszcze drogie.
Andrzej Sieradzki cz 1
Andrzej Sieradzki cz 2

Gospodarka

2024-06-07, godz. 16:00 "Mieliśmy bardzo realistycznie skonstruowany budżet". Absolutorium dla burmistrza Głubczyc Burmistrz Głubczyc z absolutorium za wykonanie budżetu. Czternastu radnych głosowało za udzieleniem Adamowi Krupie wotum zaufania, sześciu wstrzymało się… » więcej 2024-06-07, godz. 08:15 Mieszkańcy Głuchołaz mogą składać wnioski na dofinansowanie do wymiany tzw. kopciuchów Z dwóch źródeł można otrzymać w Głuchołazach dofinansowanie wymiany tzw. kopciuchów. W ramach programu 'Ciepłe Mieszkanie” gmina jest dystrybutorem… » więcej 2024-06-06, godz. 17:00 Jak wygląda rzemiosło w Polsce i innych krajach? Konferencja na Politechnice Opolskiej Szanse oraz rozwój rzemiosła to tematy zorganizowanej międzynarodowej konferencji naukowej na Politechnice Opolskiej. Inicjatywa miała charakter hybrydowy… » więcej 2024-06-06, godz. 14:30 O energetyce z kilku perspektyw rozmawiali specjaliści na Politechnice Opolskiej Systemy energetyczne, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność. Tego dotyczyła czwarta konferencja 'Ratownictwo i Energetyka' na Politechnice Opo… » więcej 2024-06-05, godz. 19:13 Przedsiębiorcy na spotkaniu networkingowym. "W biznesie bardzo ważne są kontakty" Po raz trzynasty opolscy przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji związanych z biznesem uczestniczyli w otwartym spotkaniu networkingowym. » więcej 2024-06-05, godz. 15:42 Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami… » więcej 2024-06-05, godz. 10:49 "Hutnictwo zawsze miało drgania, ale wychodziło z nich na wyższym poziomie". Jaka jest kondycja branży w Polsce i … Wieloletnie zaniedbania inwestycyjne - to zdaniem pracowników i związkowców z Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem, główna przyczyna spadku konkurencyjności… » więcej 2024-06-04, godz. 16:48 „To jest wizytówka nowoczesności gminy Biała”. 30-lecie rozlewni wód mineralnych W Białej funkcjonuje jedna z najnowocześniejszych rozlewni napojów i wód mineralnych w kraju. 30-lecie zakładu świętuje firma Ustronianka, która zatrudnia… » więcej 2024-06-03, godz. 20:00 Prudnik: urząd pracy pozyskał dodatkowe fundusze na aktywizację bezrobotnych Blisko 400 tysięcy złotych dodatkowych pieniędzy pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Prudniku. Zwiększy to możliwości aktywizacji bezrobotnych. Od stycznia… » więcej 2024-06-03, godz. 17:25 Będzie remont elewacji KWP. Podpisano stosowne dokumenty Budynek Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przejdzie renowację. Pieniądze na ten cel pozyskał ratusz. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »