Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Janusz Kowalski o uczciwości w kwestii nauczania…
2022-01-31, 17:31 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski o uczciwości w kwestii nauczania języków mniejszości. "To kwestia honoru Polaka"

Janusz Kowalski o uczciwości w kwestii nauczania języków mniejszości. "To kwestia honoru Polaka"
- To jest kwestia honoru Polaka. Jak można zapisywać swojego dziecko jako Polak na naukę niemieckiego jako mniejszości i deklarować, że jest ono związane z narodowością niemiecką. Przecież to jest ujma dla każdego Polaka! - powiedział w programie "Otwarty Mikrofon" Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski z którym rozmawialiśmy o finansowaniu języków mniejszości w Polsce i Niemczech.
Decyzją sejmu obcięto środki na nauczanie języków mniejszości. To 30 mln złotych, które teraz trafi na nauczanie języka polskiego w Niemczech. - Zmniejszenie środków na naukę języków nie dotyczy wszystkich mniejszości i grupy, a wyłącznie języka niemieckiego - mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Posła Kowalskiego zapytaliśmy dlaczego wprowadzono taki podział?

- Została złożona taka poprawka, która dotyczy wyłącznie języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej. Nie może być tak, że polskie państwo finansuje za 236 mln złotych naukę języka niemieckiego dla mniejszości, a państwo niemieckie nie finansuje ani jednym euro nauki języka polskiego jako języka ojczystego dla naszych rodaków Polaków mieszkających w Niemczech - mówił Janusz Kowalski.

- Nie może być tak, że od 30 lat Niemcy dyskryminują polską mniejszość, nie wydają rozporządzeń wykonawczych do Traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku, aby landy mogły finansować naukę języka polskiego jako ojczystego. Mniejszość Niemiecka kłamie i wprowadza chaos napuszczając Kaszubów na Zjednoczoną Prawicę, co jest ordynarną bezczelnością - oburzał się gość Radia Opole.

- My uszczelnimy ten system; nie może być tak, że z puli dla mniejszości narodowej finansujemy dodatkowe zajęcia, dla osób, które nie są mniejszościami. Musi to być konkretne uszczelnienie. W Polsce nie ma 50 tys. dzieci, które identyfikują się z narodowością niemiecką, to jest może 15-18 tysięcy. Jeszcze dzisiaj będę się spotykał w tej sprawie z ministrem Czarnkiem. Rozmawiamy teraz o systemowym sposobie rozdzielania tych środków w Niemczech - poinformował poseł Kowalski.

- Bezczelnością TSKN, jest to, że mówią, że to landy finansują naukę języka polskiego, a tu chodzi o język pochodzenia dla imigrantów z Turcji, Rumunii czy Włoch. To tak jakbyśmy dzisiaj naukę języka niemieckiego realizowali jako naukę dla imigrantów. To z naszej strony byłaby niegodziwość. My w przeciwieństwie do Niemców dbamy o mniejszości narodowe - powiedział Kowalski.

Jak poseł komentuje spór wokół definicji Polaków w Niemczech? Od wielu lat bowiem trwa dyskusja czy jest to mniejszość polska czy Polonia. - To jest oczywiście wielki błąd premiera Bieleckiego z KLD, ale wiemy jaka jest mentalność KLD. W Traktat z 1991 wpisano takie zapisy, które dzisiaj Niemcy bezczelnie wykorzystują nie traktując mniejszości polskiej jak mniejszości. Ja jestem zwolennikiem odebrania mniejszości niemieckiej wszystkich pieniędzy, do momentu aż państwo niemieckie nie zacznie szanować polskich interesów w Niemczech - mówił poseł Kowalski.

- Czy w Niemczech jest przywilej wyborczy dla Polaków? Czy jest tak, że Polska może mieć przedstawiciela w Bundestagu? Nie - mówił poseł.

- W życiu nie zapisałbym swojego dziecka na naukę języka niemieckiego deklarując, że jego językiem ojczystym jest niemiecki i ma się tego uczyć. Albo jesteśmy uczciwi i etyczni albo drwimy z polskiego państwa - dodał Kowalski.

- Wzywam samorządowców, również jako były samorządowiec, do zwykłej uczciwości. Kim Wy jesteście że tolerujecie taką sytuację, gdy wiecie że pieniądze nie należą się z tego budżetu, z tej subwencji na naukę niemieckiego ale i innych języków narodowych, a idą na finansowanie innych działań i bronicie tego systemu? Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, mówił że 3,5 tys. dzieci w Opolu straci możliwość nauki języka niemieckiego. Gdzie w Opolu jest tyle dzieci z mniejszości niemieckiej? Nie ma tylu dzieci - mówił Janusz Kowalski.

Zobacz także

2022-12-07, godz. 17:00 Joachim Wojtala o wyoskiej pozycji Gogolina w rankingach jakości życia Warszawa, Podkowa Leśna, Kędzierzyn Koźle, Gogolin oraz Kleszczów to zwycięzcy rankingu „Gmina Dobra do Życia” w poszczególnych kategoriach. Ranking… » więcej 2022-12-06, godz. 17:15 Co tam Panie w polityce? Odpowiada Piotr Gociek W cotygodniowym "Co tam Panie w polityce" w Otwartym Mikrofonie Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza rozmawiają o: ukraińskich dronach, flagach na protestach… » więcej 2022-12-05, godz. 21:15 Michał Kalinowski o Rosji wspierającej terroryzm i awanturze w sejmie - To było zerwanie ze wszystkim, na co się umówiliśmy. W sejmie istnieje taka cicha zasada, że jak już się dogada, to nagle się tego nie zmienia - powiedział… » więcej 2022-12-05, godz. 17:15 Ryszard Galla o głosowaniu 43:0, 7 próbach odwołania go ze stanowiska, ustawie o notariacie, której nie poparł W "Otwartym mikrofonie" w parlamentarny poniedziałek gościem był Ryszard Galla, poseł z Opolszczyzny reprezentujący Mniejszość Niemiecką. Rozmowa dotyczyła… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 Paweł Tanajno o klasie politycznej i liberaliźmie gospodarczym -Kłopot z mądrym zarządzaniem państwem to niemal kłopot permanentny i wynika z tego, że klasa polityczna została ukształtowana jeszcze w systemie PRL-owskim… » więcej 2022-12-02, godz. 17:15 Alicja Gawinek o e-wolontariacie -E-wolontariat jest już od jakiegoś czasu. Szczególnie, że z powodu wydarzeń związanych z pandemią przenieśliśmy wiele z naszego życia do Internetu… » więcej 2022-12-02, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia Mundialowe emocje i awans Polaków do 1/8 finału Mistrzostw Świata, sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwareli Wassilego Kandinskiego, skradzionej w 1984… » więcej 2022-12-01, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (01.12.2022) W Sejmie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Dotychczasowe przepisy miały charakter czasowy… » więcej 2022-11-30, godz. 17:30 Prof. Jarosław Mamala o 10-leciu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu - Jest to przestrzeń, która wpisała się na dobre w krajobraz Opola, krajobraz przedsiębiorczości, współpracy z firmami. Z pewnością więc można mówić… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 "Co tam panie w polityce?" - komentarz red. Piotra Goćka - Sprawę propozycji Niemiec, przekazania Polsce rakiet Patriot, należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach - uważa publicysta Piotr Gociek. W jego ocenie może… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »