Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-12-15, 07:30 Autor: IAR/Reuters/d PL/w Siekaj

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do wprowadzenia zakazu e-papierosów

e-papieros, zdjęcie poglądowe [fot. elements envato.com]
e-papieros, zdjęcie poglądowe [fot. elements envato.com]
Światowa Organizacja wezwała rządy państw do traktowania e-papierosów w sposób podobny do papierosów tradycyjnych. Podkreślono, że należy skontrolować rynek waporyzatorów.
Mimo, że niektórzy badacze postrzegają e-papierosy jako jedno z narzędzi pomagających w rzuceniu palenia, Organizacja Narodów Zjednoczonych i Światowa Organizacja Zdrowia są zgodne, że istnieje potrzeba ich skontrolowania. ONZ stwierdziła, że nie ma wystarczających dowodów na to, iż elektroniczne papierosy pozwalają rzucić palenie. Dodano, że są szkodliwe dla zdrowia i mogą prowadzić do uzależnienia od nikotyny, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że osoby w wieku od 13 do 15 lat używają e-papierosów częściej niż dorośli na całym świecie, w czym pomaga agresywny marketing. "Dzieci są zachęcane w młodym wieku do używania e-papierosów i mogą uzależnić się od nikotyny" - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając kraje do wdrożenia rygorystycznych środków.

WHO ostrzega - waporyzatory generują substancje rakotwórcze, a także stanowią zagrożenie dla serca i płuc. Mogą też szkodzić rozwojowi mózgu u młodych ludzi.

Dobrze być w formie

2024-04-17, godz. 07:30 Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera Doświadczane w średnim wieku wydarzenia, powodujące silny stres, mogą oznaczać wyższe ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Naukowcy… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Mieszkańcy miast tracą pożyteczne mikroorganizmy jelitowe Mikrobiota jelitowa ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych coraz bardziej ubożeje. Utrata kluczowych gatunków mikroorganizmów przyczynia się zaś do… » więcej 2024-04-15, godz. 07:30 E-papierosy powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca Osoby, które palą e-papierosy mają znacznie większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy ich nie stosowali - wynika… » więcej 2024-04-12, godz. 07:30 Biochemik: bakteriofagi mają potencjał, by uratować ludzkość (wywiad) Preparaty złożone z bakteriofagów można nazwać lekami, które same się produkują i same ograniczają: będą się namnażać, dopóki będą znajdować… » więcej 2024-04-11, godz. 07:30 Genetyka spożycia alkoholu Dzięki analizie danych dotyczących 3 milionów osób udało się znaleźć powiązania pomiędzy wariantami genów regulującymi używanie alkoholu a wieloma… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Eksperci - szczepienia przeciw HPV powinny być w szkołach Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV powinny trafić do szkół - uważają eksperci - uczestnicy debaty online dotyczącej nowotworów… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Ekspert: nadmierna czystość szkodzi naszej odporności Mikrobiolog prof. Beata Sobieszczańska radzi, aby w trosce o zdrowie swoje i rodziny nie przesadzać z higieną i przy świątecznych porządkach nie stosować… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Ludzkie mózgi staja się coraz większe Od lat 30. XX wieku rozmiar mózgów ludzi cały czas się zwiększał - wskazuje obejmujące kilka dekad badanie. Taka zmiana może zmniejszać ryzyko demencji.Osoby… » więcej 2024-04-05, godz. 07:30 Sen pozwala poczuć się młodziej Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza - wykazały badania. » więcej 2024-04-04, godz. 07:30 Akcja "Zdrowie pod kontrolą" już w sobotę w Opolu Będzie można wykonać bezpłatne badania, a także zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki - to wszystko w ramach akcji „Zdrowie pod kontrolą” już… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »