Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-12-14, 07:45 Autor: IAR/#Stankiewicz/w dyd

Co roku w Polsce wykonywanych jest około 6 tysięcy operacji bariatrycznych

mierzenie otyłości, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
mierzenie otyłości, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Co roku w Polsce jest przeprowadzanych około sześciu tysięcy operacji bariatrycznych. Leczeniu chirurgicznemu jest poddawanych zaledwie jeden procent chorych wymagających takiej terapii.
W Warszawie odbył się Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, podczas którego eksperci dyskutowali o powikłaniach związanych z nadmierną masą ciała i o postępie związanym z leczeniem tej choroby.

Chirurg bariatra, wiceprezes Towarzystwa, profesor Mariusz Wyleżoł powiedział IAR, że takie operacje ratują życie chorych z otyłością olbrzymią. "Zmniejszamy żołądek, ale robimy to po to, żeby naprawić zaburzony mechanizm neurohormonalnej regulacji spożycia pokarmów czyli jest to tak naprawdę operacja o charakterze metabolicznym.” - wskazał profesor. Jak podkreślił, „z badań naukowych wiemy, że chorzy, którzy nie są operowani, ich ryzyko zgonów jest znacznie większe. Czyli nie lecząc chorych z otyłością olbrzymią chirurgicznie narażamy ich na pogorszenie jakości i skrócenie życia, oraz wystąpienie licznych powikłań - dodał profesor Wyleżoł.

W Polsce prawie 700 tysięcy osób choruje na otyłość olbrzymią ze wskaźnikiem BMI - powyżej 40. W Polsce od 2022 prowadzony był program pilotażowy KOS-BAR, którego celem jest kompleksowa opieka medyczna nad pacjentami z otyłością olbrzymią leczoną chirurgicznie. Eksperci mają nadzieję, że ten program będzie kontynuowany.

Dobrze być w formie

2024-04-17, godz. 07:30 Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera Doświadczane w średnim wieku wydarzenia, powodujące silny stres, mogą oznaczać wyższe ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Naukowcy… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Mieszkańcy miast tracą pożyteczne mikroorganizmy jelitowe Mikrobiota jelitowa ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych coraz bardziej ubożeje. Utrata kluczowych gatunków mikroorganizmów przyczynia się zaś do… » więcej 2024-04-15, godz. 07:30 E-papierosy powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca Osoby, które palą e-papierosy mają znacznie większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy ich nie stosowali - wynika… » więcej 2024-04-12, godz. 07:30 Biochemik: bakteriofagi mają potencjał, by uratować ludzkość (wywiad) Preparaty złożone z bakteriofagów można nazwać lekami, które same się produkują i same ograniczają: będą się namnażać, dopóki będą znajdować… » więcej 2024-04-11, godz. 07:30 Genetyka spożycia alkoholu Dzięki analizie danych dotyczących 3 milionów osób udało się znaleźć powiązania pomiędzy wariantami genów regulującymi używanie alkoholu a wieloma… » więcej 2024-04-10, godz. 07:30 Eksperci - szczepienia przeciw HPV powinny być w szkołach Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, czyli HPV powinny trafić do szkół - uważają eksperci - uczestnicy debaty online dotyczącej nowotworów… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Ekspert: nadmierna czystość szkodzi naszej odporności Mikrobiolog prof. Beata Sobieszczańska radzi, aby w trosce o zdrowie swoje i rodziny nie przesadzać z higieną i przy świątecznych porządkach nie stosować… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Ludzkie mózgi staja się coraz większe Od lat 30. XX wieku rozmiar mózgów ludzi cały czas się zwiększał - wskazuje obejmujące kilka dekad badanie. Taka zmiana może zmniejszać ryzyko demencji.Osoby… » więcej 2024-04-05, godz. 07:30 Sen pozwala poczuć się młodziej Niewyspanie powoduje poczucie bycia znacznie starszym niż się jest w rzeczywistości. Z kolei doskonały sen subiektywnie odmładza - wykazały badania. » więcej 2024-04-04, godz. 07:30 Akcja "Zdrowie pod kontrolą" już w sobotę w Opolu Będzie można wykonać bezpłatne badania, a także zasięgnąć porad dotyczących profilaktyki - to wszystko w ramach akcji „Zdrowie pod kontrolą” już… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »