Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-11-29, 07:30 Autor: Girczys Piotr / PAP

Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty"

zdjecie poglądowe, badanie młodego sportowca, [fot. elements.envato.com]
zdjecie poglądowe, badanie młodego sportowca, [fot. elements.envato.com]
Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu "Śląskie Diamenty". "Szczegółowa diagnostyka pozwala zapobiegać urazom" – ocenił ortopeda dr Grzegorz Hajduk.
Przypomniał i podkreślił, że od 2019 roku decyzję o dopuszczeniu młodych sportowców do treningów czy zawodów podejmuje lekarz POZ lub pediatra.
"Często tylko na podstawie karty zdrowia czy tzw. bilansu. Kontakt młodego zawodnika ze specjalistą medycyny sportowej jest więc ograniczony" – dodał lekarz.
Jak zaznaczył, najliczniejsza wśród uczestniczących w projekcie zawodników w wieku 11–25 lat była grupa tych, którzy nigdy wcześniej nie byli badani przez lekarza sportowego. Z kolei z rozmów z tymi, którzy przeszli urazy wynikało, że gdyby wiedzieli wcześniej o pewnych rzeczach - zmodyfikowaliby swoje treningi.

"Sport to zdrowie, ale w tym wyczynowym wielu zawodników, chcąc być lepszymi, przesuwa granice. Niezbędne jest monitorowanie stanu zdrowia, profilaktyka. Dzięki nowoczesnym badaniom wskazywane są rezerwy, które sportowcy mogą razem z trenerami rozwijać" – oceniła drużynowa mistrzyni świata w szpadzie Martyna Swatowska–Wenglarczyk (AZS AWF Katowice).

Prezes tego klubu Adam Zając, jeden z pomysłodawców "Śląskich Diamentów", wyjaśnił, że zależy mu na zaszczepieniu nowoczesnego systemu szkolenia trenerom w innych klubach, szczególnie młodzieżowych.
"Mamy u nas prawie 200 reprezentantów Polski w 25 dyscyplinach. Nasi zawodnicy wyczynowi są stale monitorowani. Aparatura kosztuje jednak grube miliony, a specjaliści dla mniejszych klubów nie są dostępni na co dzień i dlatego spróbowaliśmy wyjść z takim programem" – powiedział podczas uroczystego podsumowania pierwszej edycji "Diamentów".

Młodzież była poddawana wnikliwej ocenie stanu zdrowia, a potem przechodziła badania wydolnościowe, również pulmonologiczne, pod kątem stwierdzenia ewentualnych pozostałości po COVID-19.
"To normalny konkurs, AWF znowu go wygrał, przedstawiając kompleksową ofertę, ma potężną bazę i doświadczenie. Współpracuje z podmiotami skupiającymi się na świecie sportowców. Nie musimy tego robić, ale - jak widać po wypowiedziach ekspertów – warto. Mam nadzieję, że w latach kolejnych będziemy również realizować ten unikatowy w skali kraju projekt. Jestem przekonany, że w tej grupie przebadanych są przyszli mistrzowie olimpijscy i świata w różnych dyscyplinach" – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Wręczył rektorowi uczelni Grzegorzowi Jurasowi symboliczny czek na 500 tys. złotych związany z realizacją trwającej drugiej edycji programu.

Kardiolog prof. Krzysztof Milewski, zaznaczył, że sportowcy powinni być regularnie badani.
"Stawiamy na profilaktykę i edukację. Rozmawiając z nastoletnimi zawodnikami wpływamy na ich świadomość, żeby chcieli się badać i komunikować swoje problemy. W zeszłym roku zrobiliśmy też dokładną analizę badań krwi. Wykazała, że prawie połowa zawodników miała niedobór witaminy D, co powoduje apatię, brak ochoty do wysiłku, działania, osłabia siłę mięśniowa. Taka banalna rzecz pozwala poprawić wydolność fizyczną" – tłumaczył.

Zdaniem dr Macieja Kostrzewy, trenera judoków w AZS AWF Katowice, przeprowadzenie tak szczegółowych badań wśród młodzieży na szeroką skalę jest często - z przyczyn technicznych i ekonomicznych - trudne lub wręcz niemożliwe.
"A pozwala wychwycić dysfunkcje i patologie na wczesnym etapie szkolenia, co może przedłużyć sportowe kariery. Trenerzy czy rodzice dostają cenne wskazówki na temat przygotowania motorycznego. Inicjatywa jest rewelacyjna z punktu widzenia szkoleniowca" – podsumował Kostrzewa.

Dobrze być w formie

2024-12-23, godz. 13:02 Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo „Scientific… » więcej 2024-12-19, godz. 13:41 Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji Aktywności społeczne i stymulujące umysł, takie jak czytanie lub rozmowy z innymi osobami, są korzystne dla pamięci i myślenia. Niekorzystnie wpływają… » więcej 2024-12-18, godz. 11:30 Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Związane jest to m.in. z wygaśnięciem ich odporności poszczepiennej, ale także… » więcej 2024-12-17, godz. 12:42 Dietetyk: dieta wegańska u dzieci nie jest zalecana Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diety wegańskiej u małych dzieci. Dieta wegetariańska w tej grupie wymaga zaś odpowiedniego zbilansowania, regularnych… » więcej 2024-12-14, godz. 11:39 Dietetyczka: warto zachować umiar podczas obfitych, świątecznych posiłków Świąteczny czas to okazja do rodzinnych spotkań i obfitych posiłków, ale warto zachować umiar - podkreśliła we wtorek dietetyczka ze Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2024-12-13, godz. 11:16 Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych Nasz mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych. Krótkoterminowe pozytywne skutki ćwiczeń mogą trwać całą dobę - piszą naukowcy na łamach „International… » więcej 2024-12-11, godz. 09:15 Dr Szumowska: gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi Na ogół zadania wymagające podzielności uwagi wykonujemy gorzej; reagujemy wolniej, popełniamy więcej błędów - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z Instytutu… » więcej 2024-12-10, godz. 09:12 Nowo odkryte neurony odbierają apetyt Odkrycie nieznanej wcześniej populacji reagujących na hormon sytości neuronów w podwzgórzu może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia otyłości… » więcej 2024-12-09, godz. 10:19 Złe sąsiedztwo otępia i podnosi ciśnienie Życie w biednej i zaniedbanej okolicy wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi i gorszymi zdolnościami poznawczymi - informuje pismo „Alzheimer’s & Dementia:… » więcej 2024-12-05, godz. 09:15 Otyłość to choroba, która prowadzi do ponad 200 różnych powikłań Co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce cierpią na otyłość. Pod względem nadmiernej masy ciała zajmujemy 74. miejsce na świecie na dwieście… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »