Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-11-29, 07:30 Autor: Girczys Piotr / PAP

Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty"

zdjecie poglądowe, badanie młodego sportowca, [fot. elements.envato.com]
zdjecie poglądowe, badanie młodego sportowca, [fot. elements.envato.com]
Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu "Śląskie Diamenty". "Szczegółowa diagnostyka pozwala zapobiegać urazom" – ocenił ortopeda dr Grzegorz Hajduk.
Przypomniał i podkreślił, że od 2019 roku decyzję o dopuszczeniu młodych sportowców do treningów czy zawodów podejmuje lekarz POZ lub pediatra.
"Często tylko na podstawie karty zdrowia czy tzw. bilansu. Kontakt młodego zawodnika ze specjalistą medycyny sportowej jest więc ograniczony" – dodał lekarz.
Jak zaznaczył, najliczniejsza wśród uczestniczących w projekcie zawodników w wieku 11–25 lat była grupa tych, którzy nigdy wcześniej nie byli badani przez lekarza sportowego. Z kolei z rozmów z tymi, którzy przeszli urazy wynikało, że gdyby wiedzieli wcześniej o pewnych rzeczach - zmodyfikowaliby swoje treningi.

"Sport to zdrowie, ale w tym wyczynowym wielu zawodników, chcąc być lepszymi, przesuwa granice. Niezbędne jest monitorowanie stanu zdrowia, profilaktyka. Dzięki nowoczesnym badaniom wskazywane są rezerwy, które sportowcy mogą razem z trenerami rozwijać" – oceniła drużynowa mistrzyni świata w szpadzie Martyna Swatowska–Wenglarczyk (AZS AWF Katowice).

Prezes tego klubu Adam Zając, jeden z pomysłodawców "Śląskich Diamentów", wyjaśnił, że zależy mu na zaszczepieniu nowoczesnego systemu szkolenia trenerom w innych klubach, szczególnie młodzieżowych.
"Mamy u nas prawie 200 reprezentantów Polski w 25 dyscyplinach. Nasi zawodnicy wyczynowi są stale monitorowani. Aparatura kosztuje jednak grube miliony, a specjaliści dla mniejszych klubów nie są dostępni na co dzień i dlatego spróbowaliśmy wyjść z takim programem" – powiedział podczas uroczystego podsumowania pierwszej edycji "Diamentów".

Młodzież była poddawana wnikliwej ocenie stanu zdrowia, a potem przechodziła badania wydolnościowe, również pulmonologiczne, pod kątem stwierdzenia ewentualnych pozostałości po COVID-19.
"To normalny konkurs, AWF znowu go wygrał, przedstawiając kompleksową ofertę, ma potężną bazę i doświadczenie. Współpracuje z podmiotami skupiającymi się na świecie sportowców. Nie musimy tego robić, ale - jak widać po wypowiedziach ekspertów – warto. Mam nadzieję, że w latach kolejnych będziemy również realizować ten unikatowy w skali kraju projekt. Jestem przekonany, że w tej grupie przebadanych są przyszli mistrzowie olimpijscy i świata w różnych dyscyplinach" – powiedział marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski. Wręczył rektorowi uczelni Grzegorzowi Jurasowi symboliczny czek na 500 tys. złotych związany z realizacją trwającej drugiej edycji programu.

Kardiolog prof. Krzysztof Milewski, zaznaczył, że sportowcy powinni być regularnie badani.
"Stawiamy na profilaktykę i edukację. Rozmawiając z nastoletnimi zawodnikami wpływamy na ich świadomość, żeby chcieli się badać i komunikować swoje problemy. W zeszłym roku zrobiliśmy też dokładną analizę badań krwi. Wykazała, że prawie połowa zawodników miała niedobór witaminy D, co powoduje apatię, brak ochoty do wysiłku, działania, osłabia siłę mięśniowa. Taka banalna rzecz pozwala poprawić wydolność fizyczną" – tłumaczył.

Zdaniem dr Macieja Kostrzewy, trenera judoków w AZS AWF Katowice, przeprowadzenie tak szczegółowych badań wśród młodzieży na szeroką skalę jest często - z przyczyn technicznych i ekonomicznych - trudne lub wręcz niemożliwe.
"A pozwala wychwycić dysfunkcje i patologie na wczesnym etapie szkolenia, co może przedłużyć sportowe kariery. Trenerzy czy rodzice dostają cenne wskazówki na temat przygotowania motorycznego. Inicjatywa jest rewelacyjna z punktu widzenia szkoleniowca" – podsumował Kostrzewa.

Dobrze być w formie

2024-02-29, godz. 07:30 Raport: ograniczenie stosowania antybiotyków przynosi wymierne korzyści W krajach, które zmniejszyły stosowanie antybiotyków, zarówno u ludzi, jak i w hodowli zwierząt, zaobserwowano zmniejszenie liczby bakterii opornych na antybiotyki… » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 Geny wpływają na ciśnienie tętnicze od wczesnego dzieciństwa Niektóre geny wpływają na ciśnienie tętnicze już od najmłodszych lat i zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w miarę starzenia się. Można… » więcej 2024-02-27, godz. 07:30 ASMD – choroba odkryta na nowo – jest leczenie Jeśli dziecko ma powiększony brzuch, nie daj sobie wmówić, że taka jego uroda, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniem: czym go karmicie? Wykonaj choćby USG… » więcej 2024-02-26, godz. 07:30 Insulina w pigułce gotowa do badań klinicznych Naukowcy opracowali chronioną przez nanocząstki insulinę, którą można będzie podawać doustnie - nawet w czekoladzie - i w przyszłym roku chcą rozpocząć… » więcej 2024-02-23, godz. 07:30 Ludzie mogą mieć w sobie „eliksir młodości” Biotechnolodzy tak przeprogramowali limfocyty T, że atakują one stare, szkodzące organizmowi komórki. Poddane ich działaniu myszy wolniej się starzały i… » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19 COVID-19 może powodować odlegle skutki po zakończeniu ostrej fazy choroby. Niektórzy pacjenci nawet po 2-3 latach nie dochodzą do pełnego zdrowia po COVID-19… » więcej 2024-02-21, godz. 07:30 Naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za otyłość Pod wpływem diety wysokotłuszczowej mitochondria - struktury wewnątrz komórek, które pomagają spalać tłuszcz - dzielą się na wiele znacznie mniej efektywnych… » więcej 2024-02-20, godz. 07:30 Profesor Ernest Kuchar: coraz więcej zachorowań na grypę Coraz więcej zachorowań na grypę. Kierownik Kliniki Pediatrii WUM i ekspert LUXMED profesor Ernest Kuchar powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że o… » więcej 2024-02-19, godz. 07:30 Rak prostaty - najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn Rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn i druga przyczyna zgonów u nich. Podczas debaty specjaliści podkreślali, że polscy mężczyźni… » więcej 2024-02-16, godz. 07:30 Badania: dzieci wychowywane w dwujęzycznej rodzinie już w czwartym miesiącu inaczej rozwijają mózg Noworodki, wychowywane w dwujęzycznej rodzinie, już w czwartym miesiącu życia inaczej rozwijają ośrodek mowy - wynika z badań specjalistów University of… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »