Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-10-26, 07:30 Autor: IAR/#Góra

Strategia profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci

dziecko wybiera owoce, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
dziecko wybiera owoce, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
W Polsce zostały wprowadzone już rozwiązania systemowe, które powinny zmniejszać problem nadwagi i otyłości u dzieci. Obecnie potrzebne są działania, które je rozwiną, oraz takie, które pomogą diagnozować chorobę wśród najmłodszych. W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której analizowano ten problem.
Doktor Paulina Matelska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynatorka Programu "6-10-14 dla Zdrowia" podkreśliła, że w przeciwdziałaniu nadwadze i otyłości nie wystarczy sama edukacja. "Nie możemy skończyć na edukacji, dlatego, że ludzie nie są zdrowsi od swojej wiedzy na ten temat, lecz od tego co robią w tym zakresie" - powiedziała. Dodała, że planowane działania edukacyjne powinny wychodzić do środowiska szkolnego.

Jako dobry przykład podała projekt. "Trzymaj formę" organizowany od wielu lat przez Główny Inspektorat Sanitarny, który próbuje zmieniać środowisko szkolne, aktywizować je i czynić przyjaznym otoczeniem dla dzieci i młodzieży.

Doktor Paulina Matelska powiedziała, że tak zwane rozporządzenie sklepikowe, określające zdrowe produkty dopuszczone do sprzedaży w szkole jest bardzo potrzebne. Według niej również takie rozwiązania, jak wprowadzenie podatku cukrowego są skuteczne i z doświadczeń innych krajów wynika, że w dłuższej perspektywie powinny przynieść zamierzony skutek, czyli zmniejszenie nadwagi i otyłości.

Dobrze być w formie

2024-04-26, godz. 09:00 Połowa chorych na astmę popełnia błędy w korzystaniu z inhalatorów Polowa chorych na astmę nieprawidłowo korzysta z inhalatorów - alarmują lekarze przed zbliżającym się światowym dniem choroby. » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 ZE ZDROWIEM CI DO TWARZY W RADIU OPOLE W kolejnym wydaniu programu będziemy mówić o pacjentach dotkniętych spastycznością, czyli wzmożonym napięciem mięśniowym, zaburzeniu towarzyszącym różnym… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Ze szczepień się nie wyrasta Ze szczepień się nie wyrasta. Ta forma profilaktyki wielu chorób powinna nam towarzyszyć przez całe życie - przekonują lekarze i epidemiolodzy. » więcej 2024-04-24, godz. 07:00 Szczepienia nie tylko dla dzieci [DŹWIĘK] Pod hasłem „Ratowanie życia poprzez szczepienia” obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. » więcej 2024-04-23, godz. 07:30 Eksperci: zmiany klimatu są coraz groźniejsze dla zdrowia ludzi Zmiany klimatu są coraz groźniejsze dla zdrowia i życia ludzi, przez co powodują coraz większe koszty społeczne. Dlatego konieczne są intensywne działania… » więcej 2024-04-22, godz. 07:00 Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Sztuczna inteligencja wspiera specjalistów radioterapii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Nowa technologia pomaga precyzyjnie zaplanować… » więcej 2024-04-19, godz. 07:30 Kardiolodzy: Choroby układu sercowo-naczyniowego są głównym zabójcą Polaków Choroby układu sercowo-naczyniowego są wciąż tzw. głównym zabójcą Polaków. Ponadto przybywa czynników je powodujących, np. wzrasta sprzedaż papierosów… » więcej 2024-04-18, godz. 07:30 U kobiet zdrowie układu krążenia pogarsza się gwałtownie w okresie menopauzy U kobiet ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego rośnie się gwałtownie w okresie menopauzy - potwierdza najnowsze badanie, o którym informuje strona Amerykańskiego… » więcej 2024-04-17, godz. 07:30 Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera Doświadczane w średnim wieku wydarzenia, powodujące silny stres, mogą oznaczać wyższe ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Naukowcy… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Mieszkańcy miast tracą pożyteczne mikroorganizmy jelitowe Mikrobiota jelitowa ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych coraz bardziej ubożeje. Utrata kluczowych gatunków mikroorganizmów przyczynia się zaś do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »