Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-09-26, 07:30 Autor: IAR/#Góra

Konferencja dotycząca otyłości wśród dzieci i młodzieży

dziecko, fast food, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
dziecko, fast food, zdjęcie poglądowe [fot. elements.envato.com]
Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka i co piątego ucznia w wieku 10-16 lat. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości najbardziej narażeni są uczniowie z województw mazowieckiego i łódzkiego.
Otyłości wśród najmłodszych, profilaktyce i leczeniu był poświęcony VI Mazowiecki Przegląd Zdrowia Publicznego. Przez cały dzień specjaliści z zakresu zdrowia publicznego, żywienia i dietetyki, psychologii i psychiatrii oraz edukacji debatowali nad tym, jak poprawić stan zdrowia najmłodszych w tym zakresie.

Profesor Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawił badania wykonane na zlecenie samorządu województwa mazowieckiego. Z badań wynika, że duża grupa dzieci i młodzieży nie je śniadań. "Idą do szkoły, zaczynają często intensywny dzień bez podstawowego przygotowania, jakim jest pierwszy posiłek. Okazało się, że u rodziców też zaobserwowaliśmy takie zjawisko omijania śniadania" - powiedział. Specjaliści podkreślają, że rezygnacja z pierwszego posiłku jest błędem żywieniowym. Śniadanie powinno się jeść do pół godziny po wstaniu z łóżka.

"Również nawyki żywieniowe wśród najmłodszych mieszkańców Mazowsza są niewłaściwe, gdyż nie jedzą oni wartościowych produktów" - podkreślił profesor. "Te produkty, które powinniśmy jeść, takie jak kasze i ryby, były spożywane relatywnie rzadko, rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Jest więc tutaj sporo do zrobienia " - powiedział profesor. Zespół ekspertów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracował programy edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania, które będą wdrażane na terenie województwa mazowieckiego.

Dobrze być w formie

2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane… » więcej 2023-11-23, godz. 21:43 Pandemia wywołała syndrom "wypalenia" u pracowników Pandemia spowodowała poważne problemy zdrowia psychicznego osób na całym świecie, a Polska i Hiszpania należą do krajów, które ucierpiały pod tym względem… » więcej 2023-11-22, godz. 07:30 Eksperci: w neurologii mamy coraz lepsze leki, potrzebna jest reorganizacja systemu Pacjenci neurologiczni mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, potrzebna jest jednak reorganizacja lecznictwa neurologicznego i zwiększenia… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Szczepienia przeciw Covid-19 Od 6 grudnia będzie dostępna w Polsce szczepionka dopasowana do obecnie dominującego wariantu wirusa Covid-19 dla wszystkich osób od 12 roku życia, które… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Chorzy na hemofilię będą dalej mieć ułatwiony dostęp do leków Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy… » więcej 2023-11-17, godz. 07:30 Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D opracowali naukowcy z zespołu nutrigenomiki w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »