Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-09-07, 07:30 Autor: Wernicki Paweł/PAP

Siedzący tryb życia dzieci sprzyja problemom z sercem

zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
zdjęcie poglądowe. [fot. elements.envato.com]
Bark fizycznej aktywności w dzieciństwie i wczesnej dorosłości może uszkadzać serce i przyczyniać się do zawałów serca i udarów mózgu w późniejszym życiu - wynika z badań zaprezentowanych podczas kongresu European Society of Cardiology w Amsterdamie.
"Wszystkie te godziny spędzone przed ekranem przez młodych ludzi odbijają się na stanie serca, co - jak wiemy z badań przeprowadzonych na dorosłych, zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca i udaru mózgu" – zaznaczył autor badania, dr Andrew Agbaje z University of Eastern Finland w Kuopio (Finlandia).

- "Dzieci i nastolatkowie powinni więcej się ruszać, aby na dłuższą metę chronić swoje zdrowie".

Badanie to oceniało skumulowany wpływ siedzącego trybu życia młodych ludzi na uszkodzenia serca w późniejszym życiu. Zostało ono przeprowadzone w ramach projektu "Children of the 90s", rozpoczętego w latach 1990/1991 i będącego jednym z największych na świecie badań kohortowych obejmujących pomiary stylu życia od urodzenia.

W badaniu wzięło udział 766 dzieci, w tym 55 proc. dziewcząt i 45 proc. chłopców. W wieku 11 lat dzieci spędzały w pozycji siedzącej średnio 362 minuty dziennie. W okresie dojrzewania (15 lat) czas ten wzrósł do 474 minut, a w młodym wieku dorosłym (24 lata) osiągnął 531 minut dziennie.

Biorące udział w badaniu osoby w wieku 11 lat przez siedem dni nosiły smartwatcha, pozwalającego monitorować aktywność fizyczną. Pomiary powtórzono w wieku 15 lat i ponownie w wieku 24 lat. Masa lewej komory serca była oceniana za pomocą echokardiografii w wieku 17–24 lat, a wynik podawano w gramach w stosunku do wzrostu (g/m).

Naukowcy przeanalizowali związek pomiędzy siedzącym trybem życia w wieku od 11 do 24 lat a pomiarami serca między 17 a 24 rokiem życia. Uwzględniali też czynniki, które mogą mieć wpływ na ten związek, w tym wiek, płeć, ciśnienie krwi, tkankę tłuszczową, palenie, aktywność fizyczną i status społeczno-ekonomiczny. Każde wydłużenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej o jedną minutę w wieku od 11 do 24 lat wiązało się ze wzrostem masy lewej komory o 0,004 g/m2,7 w wieku od 17 do 24 lat.

Wcześniejsze badanie z udziałem dorosłych wykazało, że wzrost masy lewej komory (1 g/m ) w okresie siedmiu lat wiązało się z dwukrotnie większym ryzykiem chorób serca, udaru mózgu i zgonu.

Jak podsumował dr Agbaje: "Dzieci prowadziły siedzący tryb życia przez ponad sześć godzin dziennie, a do czasu osiągnięcia wczesnej dorosłości odsetek ten wzrastał o prawie trzy godziny dziennie. Nasze badanie wskazuje, że długotrwała bezczynność wiąże się z uszkodzeniem serca niezależnie od masy ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. Rodzice powinni zachęcać dzieci i nastolatków do większej aktywności fizycznej, wyprowadzając je na spacer i ograniczając czas spędzany w mediach społecznościowych i przy grach wideo. Jak powiedział kiedyś Martin Luther King Jr.: "Jeśli nie potrafisz latać, biegnij. Jeśli nie możesz biegać, chodź. Jeśli nie możesz chodzić, czołgaj się. Ale mimo wszystko ruszaj się".

Już w XVI wieku nadworny lekarz króla Stefana Batorego, Wojciech Oczko, mawiał: "Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu".

Dobrze być w formie

2023-12-11, godz. 07:30 POChP - poważna, ale lekceważona choroba płuc Ponad 6 mln Polaków choruje na choroby płuc, z czego ponad 2 mln na Przewlekłą Obturacyjną Choroba Płuc (POChP). Szacuje się, że do 2030 r. będzie ona… » więcej 2023-12-08, godz. 07:30 Akcja "Zdrowie pod kontrolą" Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji „Zdrowie pod kontrolą'. Na miejscu będzie można wykonać bezpłatne… » więcej 2023-12-07, godz. 07:30 Zmiana klimatu będzie dalej pogarszać nasze zdrowie Prognozy zawarte w opublikowanym ostatnim raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające… » więcej 2023-12-06, godz. 07:30 W katowickim Spodku ćwiczyło prawie 1200 młodych gimnastyków z całej Polski W katowickim Spodku spotkało się prawie 1200 młodych gimnastyczek i gimnastyków trenujących gimnastykę artystyczną, sportową, akrobatykę, a także skoki… » więcej 2023-12-05, godz. 12:00 Funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego Aktualnie funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego - przekazała dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu… » więcej 2023-12-04, godz. 07:30 Zaburzenia snu zwiększają ryzyko otyłości [DŹWIĘK] O powikłaniach związanych z nadmierną masą ciała, sposobach terapii choroby otyłościowej rozmawiali w Warszawie eksperci na dwudniowym Kongresie Polskiego… » więcej 2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »