Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-08-31, 07:30 Autor: Izabela Próchnicka/PAP

16 września w Supraślu odbędzie się V OnkoRun wspierający chorych na raka

źródło: Białostockie Centrum Onkologii
źródło: Białostockie Centrum Onkologii
Wsparciu osób chorych na raka i ich rodzin, ale też profilaktyce raka służy V bieg i spacer OnkoRun, który 16 września obędzie się w Supraślu (Podlaskie) - poinformowali w Białymstoku organizatorzy na konferencji prasowej.
Imprezę organizuje szpital Białostockie Centrum Onkologii we współpracy z samorządem województwa, Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem, Fundacją Tworzywa.

Do 11 września trwają zapisy na to przedsięwzięcie. Biegi będą rozegrane na dystansach 5 i 10 km, ale odbędzie się też spacer na trasie 2,5 km dla tych, którzy biegać nie mogą. Spacer można odbyć z opiekunem. Nie chodzi o rywalizację sportową, a aktywność.

"Ten bieg jest skierowany głównie do pacjentów onkologicznych i ich rodzin, ale także do wszystkich, którzy chcą i lubią aktywnie spędzić czas" - powiedział odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski. Dodał, że rolą szpitala jest nie tylko leczenie pacjentów, ale również działania służące profilaktyce chorób, a OnkoRun temu też służy. Dodał, że chodzi też o integrację pacjentów, byłych pacjentów, którzy pokonali raka, ich rodzin, środowiska medycznego.

"Bohaterami tego wydarzenia jesteśmy my wszyscy (...) Nam bardzo zależy, aby ci wszyscy, którzy zajmują się zdrowiem i ci którzy dbają o swoje zdrowie, aktywnie w tym wydarzeniu uczestniczyli" - powiedziała dyrektor BCO, dr nauk o zdrowiu Magdalena Borkowska.

Przewodniczący Stowarzyszenia do Walki z Rakiem dr Piotr Skalij powiedział, że pacjenci przychodzą do BCO, są leczeni, czasem przychodzą na leczenie bardzo długo, ale po wyjściu ze szpital prowadzą swoje życie, funkcjonują w rodzinie, w pracy, rozwijają swoje pasje.

"My chcemy to pokazać, że pacjenci onkologiczni to są normalnie funkcjonujące osoby, które mogą choćby uczestniczyć w takim biegu" - powiedział Skalij. Dodał, że chodzi i o zachęceniem pacjentów do wyjścia ze szpitala, ale też, abyśmy przyglądali się swojemu zdrowiu, o promocję zachować prozdrowotnych, ruchu.

Dobrze być w formie

2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej 2023-11-24, godz. 07:30 Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko zachorowania na nowotwory, wdrożyć odpowiednią profilaktykę, a jeśli to potrzebne wskazać celowane… » więcej 2023-11-23, godz. 21:43 Pandemia wywołała syndrom "wypalenia" u pracowników Pandemia spowodowała poważne problemy zdrowia psychicznego osób na całym świecie, a Polska i Hiszpania należą do krajów, które ucierpiały pod tym względem… » więcej 2023-11-22, godz. 07:30 Eksperci: w neurologii mamy coraz lepsze leki, potrzebna jest reorganizacja systemu Pacjenci neurologiczni mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnych i skutecznych leków, potrzebna jest jednak reorganizacja lecznictwa neurologicznego i zwiększenia… » więcej 2023-11-21, godz. 07:30 Szczepienia przeciw Covid-19 Od 6 grudnia będzie dostępna w Polsce szczepionka dopasowana do obecnie dominującego wariantu wirusa Covid-19 dla wszystkich osób od 12 roku życia, które… » więcej 2023-11-20, godz. 07:30 Chorzy na hemofilię będą dalej mieć ułatwiony dostęp do leków Ministerstwo Zdrowia przedłużyło Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na kolejne 4 lata. Program zapewnia właściwy… » więcej 2023-11-17, godz. 07:30 Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D Nowy pomysł na badania wykazujące skuteczność suplementowania witaminy D opracowali naukowcy z zespołu nutrigenomiki w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »