Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-06-27, 07:00 Autor: Babak Mateusz / PAP

Centrum rehabilitacji Repty przenosi pacjentów do wirtualnej rzeczywistości

Gogle VR. Zdjęcie ilustracyjne. [fot. elements.envato.com]
Gogle VR. Zdjęcie ilustracyjne. [fot. elements.envato.com]
Psycholodzy z Górnośląskim Centrum Rehabilitacji Repty wykorzystują wirtualną rzeczywistość w terapii pacjentów. Przenoszą ich do nierealnego ogrodu, aby wpłynąć na ich sensorykę, a także zwiększać motywację i zaangażowanie w leczenie.
Jak przekazała rzeczniczka placówki Aleksandra Szatkowska, z terapii korzystają pacjenci z oddziałów rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej i narządów ruchu.
„Pacjent uczestniczy w ośmiu sesjach terapeutycznych po 20 minut. Podczas każdej sesji przenoszony jest do wirtualnego ogrodu. Pozwala mu to niejako odciąć się od zewnętrznego świata, co umożliwia mu pełne zaangażowanie i skupienie na przygotowanej historii pełnej metafor” – zobrazowała cytowana przez Szatkowską psycholożka z Rept Katarzyna Broniec–Siekaniec.

„Uruchamia to jego wyobraźnię i wewnętrzne zasoby. Pomaga to skonfrontować się z trudną sytuacją, jaką jest choroba jednocześnie będąc w przyjemnym otoczeniu. Sam znajduje w sobie siłę, energię i zasoby, które pomagają mu w procesie zdrowienia” – uściśliła Broniec–Siekaniec,

Używany w Reptach program został opracowany dla osób cierpiących na zaburzenia nastroju czy zaburzenia lękowe. Dopasowany jest do osób zmagających się z nadmiernym stresem i zwiększonym napięciem psychofizycznym.

Może być także wykorzystany jako uzupełnienie treningu procesów poznawczych, zwłaszcza w obszarze funkcji uwagi oraz zdolności wzrokowo–przestrzennych.
Wirtualna rzeczywistość to nowoczesna technologia komputerowa, symulująca rzeczywiste otoczenie. Daje możliwość doświadczania, uczestniczenia w komputerowo wygenerowanych sytuacjach. Wpływa na sensorykę – wzrok, słuch czy dotyk. Ma również na celu zwiększenie motywacji oraz zaangażowanie pacjenta w proces rehabilitacji i zdrowienia.

„Wirtualna rzeczywistość wkroczyła i do naszego szpitala. Te nowatorskie rozwiązanie to nie tylko terapia dla naszych pacjentów. Często to przełamanie pewnych barier szczególnie przez osoby starsze, dla których założenie gogli VR i przeniesienie się w wirtualny świat jest nie lada wyzwaniem” – podkreślił dyrektor Rept Norbert Komar.

Górnośląskie Centrum Rehabilitacji "Repty" im. gen. Jerzego Ziętka to jeden z najbardziej renomowanych w kraju specjalistycznych szpitali rehabilitacyjnych. Organem założycielskim placówki jest samorząd województwa śląskiego. Prowadzona jest w niej rehabilitacja w schorzeniach kardiologicznych, neurologicznych i urazowo-ortopedycznych.
Ośrodek ma blisko 600 łóżek i każdego roku leczy około 8 tys. osób w trybie stacjonarnym. Przyszpitalna poradnia rehabilitacyjna udziela rocznie prawie 10 tys. porad. W 42 specjalistycznych salach gimnastycznych, gabinetach fizjoterapii i hydroterapii przeprowadza się miesięcznie ponad 90 tys. procedur fizjoterapeutycznych.

Dobrze być w formie

2023-12-11, godz. 07:30 POChP - poważna, ale lekceważona choroba płuc Ponad 6 mln Polaków choruje na choroby płuc, z czego ponad 2 mln na Przewlekłą Obturacyjną Choroba Płuc (POChP). Szacuje się, że do 2030 r. będzie ona… » więcej 2023-12-08, godz. 07:30 Akcja "Zdrowie pod kontrolą" Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji „Zdrowie pod kontrolą'. Na miejscu będzie można wykonać bezpłatne… » więcej 2023-12-07, godz. 07:30 Zmiana klimatu będzie dalej pogarszać nasze zdrowie Prognozy zawarte w opublikowanym ostatnim raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające… » więcej 2023-12-06, godz. 07:30 W katowickim Spodku ćwiczyło prawie 1200 młodych gimnastyków z całej Polski W katowickim Spodku spotkało się prawie 1200 młodych gimnastyczek i gimnastyków trenujących gimnastykę artystyczną, sportową, akrobatykę, a także skoki… » więcej 2023-12-05, godz. 12:00 Funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego Aktualnie funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego - przekazała dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu… » więcej 2023-12-04, godz. 07:30 Zaburzenia snu zwiększają ryzyko otyłości [DŹWIĘK] O powikłaniach związanych z nadmierną masą ciała, sposobach terapii choroby otyłościowej rozmawiali w Warszawie eksperci na dwudniowym Kongresie Polskiego… » więcej 2023-11-30, godz. 07:30 Koniec Movember - mosznowładcy już po raz dziesiąty zapuszczali wąsy i badali mężczyzn w całej Polsce Dwa wysokiej klasy ultrasonografy, setki testów markerów nowotworowych i kolejka panów czekających na badanie w galerii handlowej - tak wyglądały spotkania… » więcej 2023-11-29, godz. 07:30 Ponad 200 młodych sportowców przebadanych w programie "Śląskie Diamenty" Ponad 200 młodych sportowców zostało wszechstronnie przebadanych w ramach finansowanego przez samorząd województwa programu 'Śląskie Diamenty'. 'Szczegółowa… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Home Run dla aktywności - Baseballowa Akademia Orłów Sportu Baseball, choć często kojarzony z kulturą sportu Stanów Zjednoczonych, ma coraz większe grono entuzjastów także w Polsce. Fundacja Orły Sportu wyszła… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich Na całym świecie listopad jest uznawany za miesiąc solidarności z chorymi na nowotwory prostaty i jąder. W miesiącu tym na całym świecie organizowana jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »