Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-04-14, 07:00 Autor: Suchodolska Mira / PAP

Dbaj o zdrowie całe życie - nowy program edukacji zdrowotnej pracowników starszych

zdjęcie ilustracyjne. [fot. Ofoto Ray z pixabay.com]
zdjęcie ilustracyjne. [fot. Ofoto Ray z pixabay.com]
Powstaje nowy program edukacji zdrowotnej pracowników starszych, wykonujących pracę fizyczną oraz umysłową - poinformował PAP Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.
"Dbaj o zdrowie całe życie" – to nowy program edukacji zdrowotnej pracowników starszych, wykonujących pracę fizyczną oraz umysłową. Jest on opracowywany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB).
Program powstaje w ramach projektu pn. "Opracowanie programu edukacji zdrowotnej dla pracowników starszych z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy (praca umysłowa, praca fizyczna)", realizowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowanego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Uwzględniono w nim następujące obszary: żywienie, aktywność fizyczną i minimalizowanie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, równowagę praca-życie, dobrostan psychologiczny, całożyciowe uczenie się, zachowania prozdrowotne i antyzdrowotne, poczucie komfortu cieplnego w miejscu pracy oraz dostosowanie stanowiska pracy do własnych potrzeb. Końcowa wersja programu ma zostać opracowana do końca 2023 r.

Jak twierdzą autorki programu, prowadzenie działań prozdrowotnych w miejscu pracy może pomóc w edukacji zdrowotnej osób starszych aktywnych zawodowo, ponieważ to tam spędzamy większość naszego dorosłego życia. "Obecnie program jest testowany przez pracowników różnych przedsiębiorstw, w celu określenia, w jakim stopniu odpowiada on na potrzeby grupy docelowej" – wyjaśniają autorki.

Opublikowane przez Eurostat dane na temat przeciętnej długości życia zawodowego Europejczyków wskazują, że od 2001 roku czas, jaki spędzamy w pracy, systematycznie wydłuża się (z 32 lat w 2001 r. do 36 lat w roku 2021), przy czym w Polsce w 2021 roku przeciętna długość życia zawodowego wyniosła 34,3 roku.

Grupą pracowników, która wymaga specjalnej uwagi, są pracownicy starsi, szczególnie wykonujący pracę fizyczną. Jak wynika z raportu Instytutu Medycyny Pracy, charakteryzuje ich najsłabsze zdrowie, niekorzystne dla zdrowia styl życia oraz postawa wobec zdrowia. Ich oczekiwania wobec promocji zdrowia w miejscu pracy są duże. Jednocześnie, jak wskazują badania CIOP-PIB, w grupie pracowników w wieku powyżej 60. roku życia, miejsce pracy nie jest kojarzone, jako źródło wiedzy o zdrowiu.

Dobrze być w formie

2023-09-29, godz. 07:30 Omicron: mniejsze zagrożenie „długim Covidem” Ryzyko rozwinięcia się długiego Covid-19 jest znacznie niższe po zakażeniu wariantem Omicron, niż po zakażeniu wcześniejszymi wariantami koronawirusa -… » więcej 2023-09-28, godz. 07:30 Choroby serca były tematem Środy z Profilaktyką NFZ Choroby serca były tematem kolejnej Środy z Profilaktyką w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ podkreślił, że nieprawidłowa praca… » więcej 2023-09-27, godz. 07:30 Badania potwierdzają pozytywny wpływ lasu i zieleni na zdrowie i samopoczucie ludzi Wciąż dla wielu badaczy 'kąpiele leśne” są pewną 'nowinką”, której nie można przypisać poważnego, naukowego pierwiastka - zwraca uwagę dr hab… » więcej 2023-09-26, godz. 07:30 Konferencja dotycząca otyłości wśród dzieci i młodzieży Problem nadwagi i otyłości dotyczy niemal co trzeciego 8-latka i co piątego ucznia w wieku 10-16 lat. Badania pokazują, że na występowanie nadwagi i otyłości… » więcej 2023-09-25, godz. 07:30 Ciche epidemie chorób odtytoniowych i odalkoholowych w Polsce Mamy cichą epidemię chorób odtytoniowych i odalkoholowych - alarmują uczestnicy konferencji „ Polskie Zdrowie 2.0” zorganizowanej przez Polską Akademię… » więcej 2023-09-22, godz. 07:30 Odkryto nowe genetyczne warianty szkodzące sercu Naukowcy zidentyfikowali ponad 60 nieznanych wcześniej genetycznych wariantów związanych ze spoczynkową akcją serca i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych… » więcej 2023-09-21, godz. 07:30 Psycholodzy: pokolenie płatków śniegu nie radzi sobie z potężnym dostępem do wiedzy Pokolenie płatków śniegu, czyli dzieci i młodzieży, które w przeciwieństwie do rodziców i dziadków mają potężny dostęp do wiedzy, nie radzi sobie… » więcej 2023-09-20, godz. 07:30 Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych Na raka trzonu macicy, jajnika i szyjki macicy co roku w Polsce zachorowuje około 10 tysięcy kobiet, a ponad 6 tysięcy umiera z tego powodu - alarmują onkolodzy… » więcej 2023-09-19, godz. 07:30 Raport: zmiany klimatu bardziej niebezpieczne dla astmatyków Skutki zmian klimatu są bardziej niebezpieczne dla pacjentów z chorobami płuc - donoszą pulmonolodzy i naukowcy z European Respiratory Society (ERS) i wzywają… » więcej 2023-09-18, godz. 07:30 Szczepionki przeciw grypie powinny być dostępne w każdej aptece bez recepty Maksymalne skrócenie ścieżki medycznej dla chcącego się zaszczepić pacjenta i możliwość przyjęcia szczepionki w każdej aptece - to rozwiązania, które… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »