Radio Opole » Dobrze być w formie
2023-03-23, 07:00 Autor: Wysoczańska Anna / PAP

Badanie: co trzeci ankietowany pija soki kilka razy w tygodniu

smoothies, sok, zdjęcie ilustracyjne. [fot. Silvia z pixabay.com]
smoothies, sok, zdjęcie ilustracyjne. [fot. Silvia z pixabay.com]
Co trzeci ankietowany Polak pija soki kilka razy w tygodniu, najczęściej z chęci uzupełnienia witamin i innych składników odżywczych. Ulubionym sokiem jest pomarańczowy - wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS).
Na zlecenie Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) przeprowadzone zostało badanie konsumenckie, celem którego było poznanie nawyków Polaków dotyczących wyboru i spożycia soków oraz sprawdzenie ich wiedzy na temat dostępnych w sklepach produktów w tej kategorii. Zostało ono przeprowadzone na grupie 800 osób w wieku 20–75 lat.

Najwięcej badanych wskazało, że sięga po soki kilka razy w tygodniu (32 proc.) oraz kilka razy w miesiącu (23 proc.). Wśród powodów picia soków najczęściej wskazywano: uzupełnienie witamin i innych składników odżywczych (60 proc.), smak (48 proc.), zaspokojenie pragnienia (42 proc.) oraz alternatywę dla całych owoców i warzyw (31 proc.). Jedynie 6 proc. Polaków rezygnuje z soków.

50 proc. ankietowanych wskazało, że ulubionym sokiem jest pomarańczowy. Na drugim miejscu znalazł się sok jabłkowy (37 proc.). 35 proc. badanych wskazało na sok multiwitamina, a 27 proc. - sok wieloowocowy. Pomidorowy został wskazany przez 24 proc. respondentów, marchwiowy przez 21 proc., a buraczany przez 8 proc.
Dla 82 proc. badanych najważniejszym aspektem, na jaki zwracają uwagę przy wyborze soku, jest jego smak. Na kolejnych miejscach znalazła się cena (43 proc.) oraz rodzaj soku (jednodniowy, pasteryzowany, itd.) - w ten sposób odpowiedziało 40 proc. respondentów. Marka miała znaczenie dla 30 proc. badanych, promocje dla 20 proc., a opakowanie dla 11 proc.

Istotnym komunikatem na opakowaniu dla 67 proc. badanych jest ten o zawartości witamin, a 57 proc. osób badanych odpowiedziało, iż zwraca uwagę na to, czy produkt oznaczony jest jako polski. Konsumenci szukają również informacji na opakowaniu soku na temat wpływu na zdrowie (35 proc.), czy został on wytworzony zgodnie z metodami rolnictwa ekologicznego (BIO/EKO) (38 proc.) oraz o możliwości recyklingu opakowania (20 proc.).

Z badania wynika, że aż 73 proc. konsumentów słyszało o podstawach zdrowego odżywiania (zaleceniu spożywania min. 5 porcji warzyw i owoców dziennie). 57 proc. badanych zdaje sobie sprawę z tego, iż szklanka soku może stanowić jedną z zalecanych porcji warzyw i owoców (częściej osoby z wyższym wykształceniem). Ponadto 42 proc. badanych odpowiedziało, iż sok dostępny w sklepie może być traktowany jako porcja warzyw i owoców, a 50 proc. sięga po sok pomiędzy posiłkami jako przekąskę.

Wyniki badań wskazują, że Polacy chętnie sięgają po soki i zdają sobie sprawę z ich prozdrowotnych właściwości, co napawa optymizmem. Wciąż jednak niezbędna jest dalsza edukacja m.in. w zakresie ich składu i metod produkcji (tylko 29 proc. respondentów wie, że zgodnie z prawem w sokach owocowych dostępnych w sklepach nie ma dodanego cukru) oraz dostępności szerokiej oferty różnorodnych soków z owoców i warzyw - podsumowała sekretarz Generalna KUPS Barbara Groele.

Zwróciła uwagę, że taką rolę pełni niewątpliwie prowadzony przez KUPS projekt "5 porcji warzyw, owoców lub soku", który od lat przyczynia się do systematycznego wzrostu świadomości społecznej na temat roli warzyw, owoców i soków.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) to organizacja non-profit zrzeszająca oraz integrująca producentów soków, nektarów i napojów z owoców i warzyw. Reprezentuje firmy dostarczające na rynek krajowy około 70 proc. soków owocowych i warzywnych oraz zagęszczonych soków owocowych i warzywnych w Polsce. (PAP)

Dobrze być w formie

2024-06-19, godz. 07:00 Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia Ze względu na skład fizykochemiczny, 'polski smog” jest szczególnie niebezpieczny dla układu krążenia, przez co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru… » więcej 2024-06-18, godz. 07:00 WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia W europejskim regionie WHO choroby układu krążenia zabijają dziennie 10 tys. osób - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ma to związek… » więcej 2024-06-17, godz. 07:00 W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę W Polsce znaczny wzrost zachorowań na odrę - bardzo zakaźną chorobę wirusową. » więcej 2024-06-14, godz. 07:00 Badanie: w pandemii większy lęk matki przekładał się na większą wagę dziecka (wywiad). W czasie pandemii matki, które odczuwały większy lęk, paradoksalnie rodziły dzieci z wyższą wagą, a więc mające lepszy start w życie - powiedziała… » więcej 2024-06-13, godz. 07:00 Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań Według analizy badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dekad roślinne diety wydają się chronić przed różnymi schorzeniami, w tym nowotworami i… » więcej 2024-06-12, godz. 07:00 Partnerzy w zdrowiu - rola mężczyzn w profilaktyce zdrowia kobiet Według raportu „Rozmowy Polek i Polaków o zdrowiu intymnym” przygotowanego na zlecenie Gedeon Richter Polska nawet 30 proc. [1] mężczyzn ma duże trudności… » więcej 2024-06-11, godz. 16:26 Japonia: Zmarł odkrywca statyn obniżających cholesterol Zmarł Akira Endo, japoński biochemik, odkrywca statyn obniżających poziom cholesterolu. Jego odkrycie zrewolucjonizowało medycynę stając się podstawą… » więcej 2024-06-11, godz. 07:00 Zanieczyszczenie powietrza sprzyja demencji Obecne w powietrzu zanieczyszczenia powodują stany zapalne i zwiększają ryzyko demencji. Taki wniosek wynika z obszernego, długofalowego badania. Naukowcy… » więcej 2024-06-10, godz. 07:00 Neurolodzy przywrócili sparaliżowanym kończynom siłę Osoby ze sparaliżowanymi kończynami będą mogły ponownie podnosić przedmioty i ruszać palcami, na przykład po to, by posłużyć się telefonem komórk… » więcej 2024-06-07, godz. 07:00 Raport NFZ: w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub otyłością Według prognoz w 2035 r. na świecie będą 4 mld osób z nadwagą lub z chorobą otyłościową, a w Polsce ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »