Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-12-27, 12:48 Autor: Katarzyna Czechowicz / PAP

Czy post przerywany spowalnia procesy starzenia?

[fot. pixabay]
[fot. pixabay]
Zabiegi "wydłużające życie" wcale nie spowalniają starzenia. Trzy popularne i cieszące się dobrą opinią podejścia, mające na celu spowolnienie procesów starzenia - m.in. post przerywany, okazały się w dużej mierze nieskuteczne - informują naukowcy na łamach "Nature Communications".

W najnowszym badaniu (http://dx.doi.org/10.1038/s41467-022-34515-y) naukowcy z Niemieckiego Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych oraz instytutu badawczego Helmholtz Zentrum Munich przyjrzeli się bliżej trzem metodom leczenia, o których powszechnie uważa się, że spowalniają proces starzenia. Jednak podczas testów na myszach zabiegi te okazały się prawie zupełnie nieskuteczne. "Nie mamy w sobie wewnętrznego zegara, który można regulować za pomocą prostego przełącznika. A przynajmniej przełącznikiem takim nie jest żaden z badanych przez nas zabiegów" - mówi dr Dan Ehninger, główny autor i inicjator badania.


Zespół opracował też własne, nowe narzędzie do mierzenia procesów starzenia. Badacze podkreślają, że uwzględniona w nim została cała złożoność tych procesów.


"Do naszej analizy wybraliśmy trzy zabiegi, które zdaniem wielu ekspertów faktycznie spowalniają starzenie - opowiada współautor publikacji dr Martin Hrabě de Angelis. - Jednym z nich jest post przerywany, drugi celuje w centralny węzeł metabolizmu komórkowego (mTOR), a trzeci zaburza uwalnianie hormonu wzrostu".


Swoje eksperymenty badacze prowadzili na myszach. W tym celu musieli stworzyć narzędzie do pomiaru starzenia. "W ostatnich dziesięcioleciach wielu naukowców uważało, że pośrednią miarą starzenia się może być po prostu długość życia - wyjaśnia dr Ehninger. - Na przykład patrzymy na to, ile żyją myszy i zakładamy, że te, które żyją dłużej od innych także wolniej się starzeją. Problem polega jednak na tym, że gryzonie, tak samo jak wiele innych organizmów, nie umierają ’ze starości’, ale z powodu bardzo specyficznych chorób. Aż do 90 proc. z nich umiera na nowotwory, które rozwijają się w ich ciałach w zaawansowanym wieku".


"Gdybyśmy więc przeszukali cały genom pod kątem czynników sprawiających, że myszy stają się długowieczne, musielibyśmy skupić się na całej puli tych, które hamują rozwój guza. A niekoniecznie są to te same geny, które odgrywają ogólną rolę w starzeniu się" - dodaje.


Niemieccy badacze wybrali inne podejście - takie, które nie kładzie nacisku na długość życia, za to skupia się na kompleksowym badaniu zmian związanych z wiekiem w najróżniejszych aspektach funkcjonowania organizmu. "Można powiedzieć, że to taka pełna ankieta stanu zdrowia, obejmująca setki czynników z wielu dziedzin fizjologii - mówią naukowcy. Służy do dokładnego opisania stanu zwierzęcia w momencie badania".


Narzędzia tego użyto do oceny zwierząt poddanych jednemu z trzech przeciwstarzeniowych podejść terapeutycznych. Na różnych etapach życia gryzoni naukowcy analizowali i porównywali, jak bardzo każdy parametr zmienia się na danym etapie życia i czy zmiana ta spowalnia, gdy zastosuje się spowalniająca starzenie terapię.


Wyniki były jednoznaczne: chociaż badaczom udało się zidentyfikować pojedyncze przypadki, w których stare myszy wyglądały młodziej, niż wskazywał na to ich wiek, "szybko stało się jasne, że efekt ten nie był spowodowany spowolnieniem starzenia, a innymi czynnikami niezależnymi od wieku".


"Fakt, że zastosowane leczenie miało wpływ już na młode myszy, czyli przed pojawieniem się zmian zależnych od wieku, dowodzi, że są to efekty kompensacyjne, ogólnozdrowotne, a nie celowanie w mechanizmy starzenia się" - podkreśla Dan Ehninger.

Dobrze być w formie

2023-03-29, godz. 07:00 Lasy zmniejszają globalne zagrożenia dla zdrowia Lasy i drzewa zapewniają cień, żywność i wodę w regionach, które w coraz większym stopniu cierpią z powodu suszy i upałów, takich jak Maroko, ale jednocześnie… » więcej 2023-03-28, godz. 07:00 Depresja przyspiesza starzenie Biologiczny wiek starszych osób z depresją jest późniejszy, niż ich rówieśników bez tej choroby. Częściej cierpią na różne medyczne problemy, a starzej… » więcej 2023-03-27, godz. 08:00 Badanie: jedna piąta Polaków przeznacza w skali roku ponad 1 tys. zł na uprawianą dyscyplinę sportu Ponad jedna czwarta Polaków inwestuje w skali roku do 200 zł rocznie na produkty i usługi związane z uprawianą dyscypliną sportu, a jedna piąta ponad 1000… » więcej 2023-03-24, godz. 07:00 FIS oraz IBU zabraniają stosowania wosków fluorowych Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardu (FIS) oraz Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU) zakazały od sezonu 2023/2024 stosowania przez sportowców smarów… » więcej 2023-03-23, godz. 07:00 Badanie: co trzeci ankietowany pija soki kilka razy w tygodniu Co trzeci ankietowany Polak pija soki kilka razy w tygodniu, najczęściej z chęci uzupełnienia witamin i innych składników odżywczych. Ulubionym sokiem jest… » więcej 2023-03-22, godz. 07:00 Nieumiejętne korzystanie z urządzeń ekranowych - problemem społecznym dotyczącym wszystkich grup wiekowych Nieumiejętne korzystanie z internetu i urządzeń ekranowych jest dzisiaj problemem społecznym, dotyczącym wszystkich grup wiekowych, a nie tylko dzieci i młodzieży… » więcej 2023-03-21, godz. 07:00 Badacze wpadli na nowy trop na drodze do dłuższego życia Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków… » więcej 2023-03-20, godz. 07:00 Naukowcy: Kibicowanie pomaga psychice Udział w wydarzeniach sportowych poprawia dwa główne parametry dobrostanu psychicznego: zmniejsza poczucie samotności i zwiększa poczucie sensu życia - uznali… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 Dieta śródziemnomorska wspiera serce kobiet Według obszernej analizy dostępnych badań tzw. dieta śródziemnomorska średnio o 25 proc. zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, a także redukuje ryzyko śmierci… » więcej 2023-03-16, godz. 07:00 Bezpłatne badania w ramach Światowego Tygodnia Jaskry Trwa akcja 'Polscy Okuliści Kontra Jaskra'. W obchodzonym Światowym Tygodniu Jaskry do 18 marca w wybranych placówkach będzie można bezpłatnie i bez skierowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »