Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-10-04, 09:00 Autor: PAP

Leki steroidowe mogą powodować zmiany w strukturze i objętości mózgu

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Sterydy wziewne, jak i te o działaniu ogólnoustrojowym mogą powodować zmiany w objętości i strukturze istoty białej i szarej mózgu – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii, opublikowanych w „BMJ Open”.
Leki steroidowe są jedną z najczęściej przepisywanych grup leków. Mimo skuteczności mogą powodować wiele skutków ubocznych, dotyczących układu sercowo-naczyniowego i mięśniowo-szkieletowego, a także zwiększać ryzyko zaburzeń metabolicznych i neuropsychiatrycznych.


Analizowane dane dotyczyły osób w wieku 40–69 lat, zarejestrowanych w bazie UK Biobank. Badacze porównali obrazy mózgów 222 osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe i 557 osób przyjmujących sterydy wziewne, z obrazami mózgów ponad 24 tys. osób, który tych leków nie zażywały. Żaden z uczestników nie miał zdiagnozowanych zaburzeń neurologicznych, psychiatrycznych lub hormonalnych oraz nie przyjmował leków wpływających na nastrój.

Stosowanie zarówno ogólnoustrojowych, jak i wziewnych sterydów, związane było z mniejszą objętością istoty białej mózgu, która odpowiada za przesyłanie informacji w ośrodkowym układzie nerwowym. W przypadku osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe zależność ta była silniejsza.

Zaobserwowano ponadto, że u osób przyjmujących sterydy ogólnoustrojowe objętość jądra ogoniastego była większa w porównaniu z osobami nieprzyjmującymi sterydów, a u osób stosujących sterydy wziewne mniejsza była objętość ciała migdałowatego. Obie te struktury należą do istoty szarej mózgu, odpowiadającej za szereg procesów myślowych i emocjonalnych.

Przyjmowanie sterydów ogólnoustrojowych było także związane z wolniejszym przetwarzaniem informacji, objawami depresji, apatią, niepokojem i zmęczeniem. Osoby stosujące sterydy wziewne skarżyły się jedynie na większy poziom zmęczenia.

„Zależności, które zauważyliśmy mogą częściowo wyjaśniać zaburzenia neuropsychiatryczne, takie jak depresja, mania czy stany lękowe, które nierzadko występują u pacjentów stosujących przez długi czas leki steroidowe” – komentują autorzy publikacji (DOI: 10.1136/bmjopen-2022-062446).(PAP)

Dobrze być w formie

2024-12-23, godz. 13:02 Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo „Scientific… » więcej 2024-12-19, godz. 13:41 Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji Aktywności społeczne i stymulujące umysł, takie jak czytanie lub rozmowy z innymi osobami, są korzystne dla pamięci i myślenia. Niekorzystnie wpływają… » więcej 2024-12-18, godz. 11:30 Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Związane jest to m.in. z wygaśnięciem ich odporności poszczepiennej, ale także… » więcej 2024-12-17, godz. 12:42 Dietetyk: dieta wegańska u dzieci nie jest zalecana Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diety wegańskiej u małych dzieci. Dieta wegetariańska w tej grupie wymaga zaś odpowiedniego zbilansowania, regularnych… » więcej 2024-12-14, godz. 11:39 Dietetyczka: warto zachować umiar podczas obfitych, świątecznych posiłków Świąteczny czas to okazja do rodzinnych spotkań i obfitych posiłków, ale warto zachować umiar - podkreśliła we wtorek dietetyczka ze Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2024-12-13, godz. 11:16 Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych Nasz mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych. Krótkoterminowe pozytywne skutki ćwiczeń mogą trwać całą dobę - piszą naukowcy na łamach „International… » więcej 2024-12-11, godz. 09:15 Dr Szumowska: gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi Na ogół zadania wymagające podzielności uwagi wykonujemy gorzej; reagujemy wolniej, popełniamy więcej błędów - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z Instytutu… » więcej 2024-12-10, godz. 09:12 Nowo odkryte neurony odbierają apetyt Odkrycie nieznanej wcześniej populacji reagujących na hormon sytości neuronów w podwzgórzu może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia otyłości… » więcej 2024-12-09, godz. 10:19 Złe sąsiedztwo otępia i podnosi ciśnienie Życie w biednej i zaniedbanej okolicy wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi i gorszymi zdolnościami poznawczymi - informuje pismo „Alzheimer’s & Dementia:… » więcej 2024-12-05, godz. 09:15 Otyłość to choroba, która prowadzi do ponad 200 różnych powikłań Co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce cierpią na otyłość. Pod względem nadmiernej masy ciała zajmujemy 74. miejsce na świecie na dwieście… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »