Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-07-01, 09:00 Autor: PAP

Bakterie w jelicie wpływają na serce

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Mała różnorodność bakterii jelitowych może mieć związek z niewydolnością serca - wynika z obszernej, wielowymiarowwj analizy. Zależności mogą być obustronne.
Jak przypominają specjaliści z Georgetown University (USA), jelitowy mikrobiom to delikatny, zrównoważony ekosystem mikroorganizmów - głównie bakterii, choć także wirusów, grzybów i pierwotniaków. Jak się okazuje, może on mieć związek z ryzykiem niewydolności serca, na którą zapada rocznie 6 mln Amerykanów. W Polsce choruje ok. 1,4 mln osób.

Często prowadzi do niej choroba niedokrwienna serca.

Naukowcy przeanalizowali przeprowadzone w czasie 7 lat badania z zakresu genetyki, farmakologii i innych dziedzin, aby rozszyfrować wpływ mikrobiomu na to konkretne schorzenie. Jak się okazało, mniej zróżnicowana flora jelitowa wiązała się z większym ryzykiem wystąpienia niewydolności serca, jej trudniejszym przebiegiem i gorszymi prognozami.

Naukowcy mówią o możliwych oddziaływaniach dwukierunkowych między jelitami i układem krążenia.

„W diagnozowaniu niewydolności serca i pomaganiu chorym opieramy się na różnych wynikach badań i testów, ale nie wiemy, jak słabe działanie serca wpływa na aktywność jelit, w tym wchłanianie substancji odżywczych i leków” - podkreśla prof. Kelley Anderson, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Heart Failure Reviews”.

„Nasze badanie wskazuje na obustronne oddziaływanie między sercem i jelitem. Oczywiste jest, że serce i układ krążenia nie działają w izolacji - zdrowie jednego układu może bezpośrednio wpłynąć na stan innego, ale poszczególne zależności nadal są badane” - wyjaśnia ekspertka.

Autorzy odkrycia wspominają o znaczeniu pewnego szkodliwego metabolitu - tlenku trimetyloaminy (TMAO), produkowanego przez jelitowe mikroorganizmy, np. po spożyciu tłustego nabiału, żółtek jaj czy czerwonego mięsa. Nie wykryli jednak wpływu diety na sercowo-jelitowe zależności.

Przypominają jednak, że żywienie to jeden z głównych czynników, które wpływają na układ krążenia.

Jeśli chodzi o możliwe interwencje, to autorzy opracowania zwracają uwagę na trwające badania nad wpływem antybiotyków, probiotyków i prebiotyków, czy substancji wychwytujących szkodliwe związki.

Przygotowują też projekt naukowy, w którym przede wszystkim zamierzają przyjrzeć się korelacjom między mikrobiomem i objawami obecnymi u pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca.

Więcej informacji na stronie https://link.springer.com/article/10.1007/s10741-022-10254-6 (PAP)

Marek Matacz

Dobrze być w formie

2022-08-12, godz. 09:00 Suplementacja witaminą D3 nie ma wpływu na wzmocnienie kości zdrowych osób Wyniki dużego badania klinicznego nie potwierdzają stosowania suplementów witaminy D w celu zmniejszenia złamań u zdrowych mężczyzn i kobiet w USA. Praca… » więcej 2022-08-11, godz. 09:00 Dermatolog: częściej stosujemy kremy z filtrem, ale mało kto robi to prawidłowo Ważna jest prawidłowa aplikacja kremów z filtrem. Może stosujemy je coraz częściej, ale mało kto robi to prawidłowo - powiedziała w rozmowie z PAP dermatolog… » więcej 2022-08-10, godz. 09:00 Prof. Samoliński: Alergia może zabić Są alergie, które są niebezpieczne. Najbardziej dramatyczny przebieg alergii to jest anafilaksja, która - kończąc się wstrząsem anafilaktycznym - może… » więcej 2022-08-09, godz. 09:00 Ekspertka: choroby zakaźne to jest worek, z którego może się jeszcze bardzo wiele wysypać Obecnie doświadczenie i światowe obserwacje uczą nas, że choroby zakaźne to jest worek, z którego może się jeszcze bardzo wiele wysypać - powiedziała… » więcej 2022-08-08, godz. 17:00 Szlachetne zdrowie [05.08.2022] Zapraszamy do wysłuchania piątkowej audycji. » więcej 2022-08-08, godz. 09:00 Bardzo ważne zmiany dla diabetyków już wkrótce Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną… » więcej 2022-08-05, godz. 09:00 Złe odżywianie i chaos w domu szkodzą zdolnościom poznawczym dzieci Nieprawidłowe odżywianie i chaotyczne środowisko domowe mogą niekorzystnie wpływać na pamięć, koncentrację i kontrolę emocji u dzieci - informują naukowcy… » więcej 2022-08-04, godz. 09:00 Dr Jabłoński: dążymy do wyodrębnienia lecznictwa uzależnień Funkcjonujące obecnie „szatkowanie” systemu uzależnień na poszczególne grupy substancji, a szczególnie kwestii związanych z uzależnieniami behawioralnymi… » więcej 2022-08-03, godz. 09:00 Premier: przeznaczamy coraz więcej na leczenie chorób onkologicznych, w tym roku 13-14 mld zł Przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie wszystkich chorób onkologicznych. Na koniec tego roku będzie to ok. 13-14 mld zł. Wśród schorzeń onkologicznych… » więcej 2022-08-02, godz. 09:00 Zespół policystycznych jajników związany z większym ryzykiem alergii u potomstwa Dzieci kobiet z zespołem policystycznych jajników są w większym stopniu narażone m.in. na infekcje i alergie do 13. roku życia - wynika z badań opublikowanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »