Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-06-03, 09:00 Autor: PAP

Jedzenie jajek może sprzyjać zdrowiu tętnic

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Umiarkowane spożycie jaj powoduje we krwi wzrost stężenia wielu substancji chroniących układ krążenia, a spadek niekorzystnych - donoszą naukowcy z Chin. Zdrowym osobom badacze zalecają jedno jajko dziennie.
Co prawda jajka zawierają sporo cholesterolu, ale też obfitują w różnorodne składniki odżywcze - przypominają naukowcy z Uniwersytetu w Pekinie. Zwracają przy tym uwagę, że dotychczasowe badania dawały mieszane wyniki, jeśli chodzi o wpływ jaj na układ krążenia. Jednak np. obszerne, chińskie badanie z udziałem aż pół miliona dorosłych ochotników, opublikowane w 2018 roku wskazało, że osoby jedzące średnio jedno jajko dziennie mają mniejsze ryzyko chorób serca i udaru niż ludzie jedzący jaja rzadziej.

Aby lepiej zrozumieć te zależności, zespół z Pekinu przyjrzał się temu, jak spożycie jaj wpływa na stężenie w krwi różnych substancji oddziałujących na układ krążenia.

„Tylko w ramach kilku badań przyglądano się roli metabolizmu obecnego w osoczu cholesterolu w korelacjach między konsumpcją jaj i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Chcieliśmy zapełnić tę lukę” - mówi Lang Pan z Uniwersytetu Pekińskiego.

Naukowcy przeanalizowali stężenie 225 metabolitów we krwi prawie 5 tys. osób, z których 3,5 tys. miało schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Jak się okazało, osoby jedzące mniej jaj miały niższe stężenie korzystnych związków we krwi i wyższy poziom tych, które tętnicom szkodzą.

Amatorzy jaj mieli np. wyższe stężenie korzystnej lipoproteiny (HDL), która wychwytuje cholesterol z naczyń krwionośnych.

„Nasze wyniki dostarczają możliwego wyjaśnienia, dlaczego umiarkowana konsumpcja jaj może pomóc w ochronie przed chorobami serca. Potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić zależności przyczynowo-skutkowe w działaniu lipidów i metabolitów na związki między spożyciem jaj i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych” - twierdzi prof. Canqing Yu, także z Uniwersytetu Pekińskiego.

Badacze zwracają uwagę, że np. w chińskie zalecenia mówią o jedzeniu jednego jajka dziennie, ale średnie spożycie jest niższe.

Polskie Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej także przedstawia jaja jako ważny składnik diety (https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia/). (PAP)

Marek Matacz

Dobrze być w formie

2022-08-09, godz. 09:00 Ekspertka: choroby zakaźne to jest worek, z którego może się jeszcze bardzo wiele wysypać Obecnie doświadczenie i światowe obserwacje uczą nas, że choroby zakaźne to jest worek, z którego może się jeszcze bardzo wiele wysypać - powiedziała… » więcej 2022-08-08, godz. 17:00 Szlachetne zdrowie [05.08.2022] Zapraszamy do wysłuchania piątkowej audycji. » więcej 2022-08-08, godz. 09:00 Bardzo ważne zmiany dla diabetyków już wkrótce Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną… » więcej 2022-08-05, godz. 09:00 Złe odżywianie i chaos w domu szkodzą zdolnościom poznawczym dzieci Nieprawidłowe odżywianie i chaotyczne środowisko domowe mogą niekorzystnie wpływać na pamięć, koncentrację i kontrolę emocji u dzieci - informują naukowcy… » więcej 2022-08-04, godz. 09:00 Dr Jabłoński: dążymy do wyodrębnienia lecznictwa uzależnień Funkcjonujące obecnie „szatkowanie” systemu uzależnień na poszczególne grupy substancji, a szczególnie kwestii związanych z uzależnieniami behawioralnymi… » więcej 2022-08-03, godz. 09:00 Premier: przeznaczamy coraz więcej na leczenie chorób onkologicznych, w tym roku 13-14 mld zł Przeznaczamy coraz więcej środków na leczenie wszystkich chorób onkologicznych. Na koniec tego roku będzie to ok. 13-14 mld zł. Wśród schorzeń onkologicznych… » więcej 2022-08-02, godz. 09:00 Zespół policystycznych jajników związany z większym ryzykiem alergii u potomstwa Dzieci kobiet z zespołem policystycznych jajników są w większym stopniu narażone m.in. na infekcje i alergie do 13. roku życia - wynika z badań opublikowanych… » więcej 2022-08-01, godz. 17:00 Szlachetne zdrowie [29.07.2022] Zapraszamy do wysłuchania piątkowej audycji. » więcej 2022-08-01, godz. 09:00 Lekarz endokrynolog: końskie dawki suplementów ogromnym problemem Nadmierna suplementacja stała się ogromnym problemem, prowadzi do poważnych dolegliwości zdrowotnych, które mogą skutkować zagrożeniem życia. Pacjenci… » więcej 2022-07-29, godz. 09:00 Umiarkowane picie alkoholu też szkodzi mózgowi U osób, które nawet w umiarkowany sposób korzystają z alkoholowych napojów, naukowcy wykryli podwyższony poziom żelaza w mózgu. Taki stan powiązano już… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »