Radio Opole » Dobrze być w formie
2022-03-25, 16:00 Autor: PAP

Ftalany zwiększają ryzyko raka u dzieci

[fot. pixabay.com]
[fot. pixabay.com]
Dodawane do różnorodnych produktów ftalany zwiększają ryzyko raka kości i chłoniaka u dzieci - pokazuje nowe badanie. Substancje te m.in. zaburzają pracę hormonów.
Naukowcy z University of Vermont Cancer Center ostrzegają, że nazywane „wszędobylskimi chemikaliami” ftalany zwiększają zagrożenie pewnymi nowotworami u dzieci. Substancje te dodaje się głównie do plastików, aby poprawić ich wytrzymałość i konsystencję. Ludzie są więc nagminnie wystawiani na ich działanie, kiedy wydostają się one do otoczenia z różnorodnych produktów.

Ftalany dodaje się też jednak do niektórych leków, szczególnie tych które wymagają powolnego uwalniania czynnej substancji. Można tu wymienić niektóre leki przeciwzapalne i antybiotyki. Obecność potencjalnie groźnych związków w lekach pozwoliła naukowcom na zbadanie ich działania u dzieci.

Korzystając z duńskiej bazy danych medycznych przeanalizowali oni zdrowie i wystawienie na działanie ftalanów w lekach aż u 1,3 mln dzieci.

Wykryli ponad 2 tys. przypadków dziecięcych nowotworów. Zauważyli przy tym, że ekspozycja na ftalany na początku życia zwiększała o 20 proc. ogólne ryzyko rozwoju raka. Wzrostu zagrożenia nie zanotowali przy działaniu ftalanów w okresie płodowym.

Bliższa analiza pokazała trzykrotny wzrost zagrożenia rakiem kości i dwukrotny - chłoniakiem.

„Wyniki te oznaczają kolejne dowody na to, że te powszechne substancje mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie” - zwraca uwagę prof. Thomas Ahern, autor publikacji, która ukazała się na łamach „Journal of the National Cancer Institute”.

„Nasze badanie oceniło ekspozycję na ftalany na podstawie recept na zawierające te związki leki. Choć taka ekspozycja jest zwykle dużo silniejsza, niż tzw. środowiskowa, to jednak nasze rezultaty stanowią powód do niepokoju” - dodaje ekspert.

Naukowcy przypominają, że działanie ftalanów łączono już m.in. z guzami tarczycy i piersi. Substancje te, jak już pokazano, zaburzają gospodarkę hormonalną.

Wiek oraz czas ekspozycji odgrywają istotną rolę - twierdzą naukowcy. Sugerują, aby w kolejnych badaniach sprawdzić wpływ konkretnych rodzajów ftalanów i zrozumieć mechanizmy ich działania.

„Docelowo, badania takie jak to doprowadzą do lepszego poznania sposobów ograniczania ryzyka związanego z obecnymi w otoczeniu ftalanami” - podkreśla dr Randall Holcombe, dyrektor UVM Cancer Center.

Więcej informacji:

https://www.med.uvm.edu/uvmcancercenter/news/2022/03/16/uvm_cancer_center_research_phthalates (PAP)

Marek Matacz

Dobrze być w formie

2024-12-23, godz. 13:02 Kto szybciej chodzi, jest zdrowszy metabolicznie Subiektywnie oceniana prędkość chodu może być łatwym i szybkim w użyciu wskaźnikiem zdrowia metabolicznego u osób otyłych - informuje pismo „Scientific… » więcej 2024-12-19, godz. 13:41 Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji Aktywności społeczne i stymulujące umysł, takie jak czytanie lub rozmowy z innymi osobami, są korzystne dla pamięci i myślenia. Niekorzystnie wpływają… » więcej 2024-12-18, godz. 11:30 Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego Coraz częściej dorośli są narażeni na choroby zakaźne wieku dziecięcego. Związane jest to m.in. z wygaśnięciem ich odporności poszczepiennej, ale także… » więcej 2024-12-17, godz. 12:42 Dietetyk: dieta wegańska u dzieci nie jest zalecana Instytut Matki i Dziecka nie zaleca stosowania diety wegańskiej u małych dzieci. Dieta wegetariańska w tej grupie wymaga zaś odpowiedniego zbilansowania, regularnych… » więcej 2024-12-14, godz. 11:39 Dietetyczka: warto zachować umiar podczas obfitych, świątecznych posiłków Świąteczny czas to okazja do rodzinnych spotkań i obfitych posiłków, ale warto zachować umiar - podkreśliła we wtorek dietetyczka ze Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2024-12-13, godz. 11:16 Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych Nasz mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych. Krótkoterminowe pozytywne skutki ćwiczeń mogą trwać całą dobę - piszą naukowcy na łamach „International… » więcej 2024-12-11, godz. 09:15 Dr Szumowska: gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi Na ogół zadania wymagające podzielności uwagi wykonujemy gorzej; reagujemy wolniej, popełniamy więcej błędów - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z Instytutu… » więcej 2024-12-10, godz. 09:12 Nowo odkryte neurony odbierają apetyt Odkrycie nieznanej wcześniej populacji reagujących na hormon sytości neuronów w podwzgórzu może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia otyłości… » więcej 2024-12-09, godz. 10:19 Złe sąsiedztwo otępia i podnosi ciśnienie Życie w biednej i zaniedbanej okolicy wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi i gorszymi zdolnościami poznawczymi - informuje pismo „Alzheimer’s & Dementia:… » więcej 2024-12-05, godz. 09:15 Otyłość to choroba, która prowadzi do ponad 200 różnych powikłań Co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce cierpią na otyłość. Pod względem nadmiernej masy ciała zajmujemy 74. miejsce na świecie na dwieście… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »