Radio Opole » Dobrze być w formie
2021-02-22, 11:18 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Jak trenować judo w czasie pandemii? Waldemar Sobczyk o szlachetnej sztuce walki

Waldemar Sobczyk w USA [fot. archiwum prywatne]
Waldemar Sobczyk w USA [fot. archiwum prywatne]
Mistrzostwa Opola w Judo szkół podstawowych fot. Tomek Cichoń
Mistrzostwa Opola w Judo szkół podstawowych fot. Tomek Cichoń
Judo to jeden z najpopularniejszych rodzajów sztuk walki, który pochodzi z odmiennej kultury. W Polsce cieszy się ogromną popularnością a korzyści płynące z uprawiania tej dyscypliny sportu stają się coraz bardziej doceniane przez nauczycieli i rodziców. Jak przetrwać z treningami w czasie pandemii?
Judo to dyscyplina sportowa, którą uprawiają zarówno młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni. To dziedzina sportu z wieloletnią i piękną tradycją. Judo to kultura zachowania się na macie, rytuał oraz szacunek dla przeciwnika - Przed każdym ćwiczeniem wykonujemy ukłon, rozpoczynając trening wykonujemy ukłon oraz kiedy kończymy trening wykonujemy ukłon. To rodzaj szacunku do przeciwnika - mówi Waldemar Sobczyk trener UKS "Siódemka".

Judo to sport, który został wybrany przez UNICEF jako najlepszy dla rozwoju dziecka. Jest to również jeden z najlepszych treningów ogólnorozwojowych, jak zaznacza Waldemar Sobczyk - Po treningach judo młodzież, która trafia do innych dyscyplin, jest sprawniejsza od swoich rówieśników.

W czasie pandemii treningi muszą być dostosowane do obostrzeń. Waldemar Sobczyk wyjaśnił, że w judo jest wiele elementów nie wymagających kontaktu z przeciwnikiem - Na szczęście mamy takie ćwiczenia, które polegają na walce z wyimaginowanym przeciwnikiem i większość ruchów, tych czysto technicznych można wykonywać solo.

O tym jak dokładnie wyglądają treningi w dobie pandemii oraz do kogo są adresowane, opowiadał w rozmowie z Agnieszką Wawer-Krajewską - Waldemar Sobczyk.
Rozmowa z Waldemarem Sobczykiem ["Dobry Moment", 26.01.2021 r.]

Dobrze być w formie

2021-04-20, godz. 08:59 Joga twarzy, naturalny sposób na piękno Joga twarzy to ćwiczenia twarzy, które przynoszą efekty w postaci spłycenia zmarszczek, poprawy owalu oraz napięcia skóry. Praktykuje ją coraz więcej osób… » więcej 2021-04-18, godz. 07:33 Od czego zacząć przygodę z bieganiem? Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych w Polsce. Nie wymaga żadnego sprzętu ani przygotowania. Każdy może to robić - wystarczy ubrać… » więcej 2021-04-16, godz. 08:44 Dawid Dyminczuk o tym, co powinny jeść osoby, które mają problemy z wątrobą Głównym zadaniem wątroby jej usuwanie z organizmu wszelkich nieczystości - w szczególności są to toksyny zawarte w żywności, metale ciężkie, chemiczne… » więcej 2021-04-14, godz. 09:56 Podróżniczka ekstremalna - Kamila Kielar o miłości do przygód Przejechanie rowerem sporej części Kanady i Alaski zimą, samotne przejście Pacific Creat Trail, podróż przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka czy Bije… » więcej 2021-04-12, godz. 09:36 Taniec i jego terapeutyczny wpływ na nasze ciało i umysł Tempo codziennego życia wzrasta. Nieodłącznymi elementami naszego współczesnego świata stały się hałas, stres i pośpiech. Lekarstwem na pędzący tryb… » więcej 2021-04-10, godz. 07:39 Masz jaja - idź na badania, dlaczego profilaktyka zdrowia jest taka ważna? Głównym celem akcji jest natomiast promowanie idei profilaktycznych badań mężczyzn pod kątem nowotworów. Krzysztof Danków, organizator akcji, który pokonał… » więcej 2021-04-08, godz. 08:22 Oskar Koźlik o prototypie bezobsługowej szklarni Szklarnia z pachnącymi, ekologicznymi warzywami, której... nie trzeba obsługiwać - kto nie chciałby mieć takiego cudu techniki w swoim ogródku. Niewykluczone… » więcej 2021-04-06, godz. 10:03 Iwona Wierzbicka o zaletach i wadach picia wody Woda odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Ile szklanek wody najlepiej pić, aby organizm był dobrze nawodniony? Czy temperatura… » więcej 2021-04-04, godz. 07:28 Taniec mocy. O spontanicznym ruchu oraz jego korzyściach Sławomir Gęściak Ciało jest siedzibą naszych emocji, które pod wpływem ruchu mogą się uwalniać w postaci śmiechu, płaczu czy nawet krzyku. To uzdrawiające doświadczenie… » więcej 2021-04-02, godz. 07:57 Post a zdrowie. Rozmowa z Renatą Ptak-Kolorz Post, czyli powstrzymywanie się od jedzenia, może mieć dobry wpływ na nasz organizm. Eksperci twierdzą, że to prosty sposób na przedłużenie życia, oczyszczenie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »