Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » W AUDYCJI OPOLSKIE KLASYCZNIE...

W AUDYCJI OPOLSKIE KLASYCZNIE...

2018-12-03, 18:46

Muzyka, która łączy od stuleci - rozdział historii Polski, jakiego nie znacie!

Koncert "100 lat raze. Uczcijmy Herberta Hoovera" w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "100 lat raze. Uczcijmy Herberta Hoovera" w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W audycji op. 118 (02/12/2018)
Niezależnie od pogody i zmieniających się pór roku OPOLSKIE rozbrzmiewa klasyką, w różnych jej odsłonach. Bardzo często jednak to, co opolskie wykracza poza granice województwa i kraju... a zdarza się nawet rozpęd za ocean! I poniekąd tak właśnie było 1 grudnia w Filharmonii Opolskiej, za sprawą koncertu poświęconego pamięci niezwykłej postaci i z udziałem wyjątkowego artysty: "100 lat razem. Uczcijmy Herberta Hoovera", choć prawdziwą gwiazdą wieczoru był Neal Larrabee - amerykański pianista, mocno związany z polską sceną koncertową.

Warto dodać, że recital pianisty był nie tylko kolejną odsłoną świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale przede wszystkim uświetniała 100. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Sprawa tym ciekawsza, że przecież wiele udało się zbudować właśnie na gruncie muzycznym, za sprawą kontaktów i przyjaźni Ignacego Jana Paderewskiego - m.in. z Herbertem Hooverem, 31. prezydentem USA, filantropem i przyjacielem Polski, który organizował pomoc materialną i humanitarną na rzecz Narodu Polskiego w I połowie XX wieku. Symbolikę tego wyjątkowego wieczoru podkreślił właśnie recital, podczas którego zabrzmiały zarówno dzieła polskich, jak i amerykańskich kompozytorów.

Szerzej o samym recitalu w kontekście wyjątkowych dla nas rocznic opowiedziała w audycji Katarzyna Wybraniec z Filharmonii Opolskiej. Ważne kwestie poruszyli także: Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Dorota Michniewicz-Rybarz ze Stowarzyszenia Alumni, nie mogło również zabraknąć głosu solisty!
2018-11-21, 10:53

Jednoczy Polaków, urzeka Europę: na tropie polskiego hymnu

Na tropie hymnu i muzycyny © [oprac. Małgorzata Ślusarczyk]
Na tropie hymnu i muzycyny © [oprac. Małgorzata Ślusarczyk]
W audycji op. 116 (18/11/2018)
Każdy go zna, każdy słyszał go co najmniej raz w życiu ale czy jasna jest jego historia i powiązania na gruncie klasyki europejskiej? W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Filharmonii Opolskiej odbył się niezwykle interesujący koncert z hymnem w roli głównej, a w tę niezwykłą historyczno-muzyczną podróż słuchaczy zabrał Marcin Sompoliński.

Historię i ciekawostki związane z naszym hymnem państwowym przybliżyła też audycja okolicznościowa wyemitowana 11 listopada. Tym razem poznaliśmy tę historię w odrobinę rozszerzonej wersji.
2018-11-21, 10:55

Muzycyna zmysłów czyli słów kilka o III Festiwalu Muzycyny

Muzycyna zmysłów czyli słów kilka o III Festiwalu Muzycyny
Muzycyna zmysłów czyli słów kilka o III Festiwalu Muzycyny
W audycji op. 116 (18/11/2018)
Ze wspólnych rozważań Marii Ołdak (muzyk) i Janusza Stasiaka (lekarz) zrodziła się MUZYCYNA, a część długich rozmów znalazło przełożenie w 4 książkach: "Muzycyna stosowana", "Muzycyna zmysłów", "Muzycyna w garnku", "Muzycyna kryminalna". Niedawno ukazała się też muzycynowa płyta. Muzycyna to jednak coś więcej niż da się przedstawić w książkach. Muzycynę trzeba poczuć, trzeba jej doświadczyć, trzeba się z nią spotkać. Tak powstał festiwal, który w ostatnią sobotę listopada (24.11) odbędzie się po raz trzeci.
2018-03-26, 12:00

Pasjonujące spotkanie z muzyką Elsnera

Opolskie prawykonanie "Pasji" J. Elsnera © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Opolskie prawykonanie "Pasji" J. Elsnera © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W audycji op. 76 (25/03/2018)
"Historyczne wydarzenie" - to określenie dla wielu może wydawać się przesadzone. A jednak nie ulega wątpliwości, że pierwsze opolskie wykonanie monumentalnej Pasji op. 65 (właściwie "Passio Domini Nostri Jesu Christi seu triumphus evangelii") to historyczny moment. Czy jednak wiemy kim tak naprawdę był Józef Elsner i dlaczego niektórzy oburzają się na fakt sprowadzania tej postaci do roli "nauczyciela Chopina"? Podpowiedzią może być opowieść Piotra Barona, zafascynowanego postacią Elsnera. Pozostałe ciekawostki wynikają z rozmów ze Zbigniewem Gracą, przeprowadzonych tuż przed opolskim prawykonaniem Pasji op. 65.
2018-03-07, 14:28

Zarażeni akordeonowym wirusem...

Akordeon oczami podopiecznych Dariusza Kownackiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Akordeon oczami podopiecznych Dariusza Kownackiego © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W audycji op. 73 (04/03/2018)
Zgodnie z obietnicą Dariusz Kownacki - pedagog, pasjonat i skarbnica wiedzy o akordeonie - przybył do studia Radia Opole wraz ze swymi podopiecznymi, kształcącymi się w opolskich szkołach muzycznych: Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu oraz Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. Tym razem była to silna, męska grupa, która podjęła niełatwe wyzwanie by opowiedzieć o swojej akordeonowej przygodzie, ale też o innych pasjach. Czy akordeon przesłania cały świat, a może zamiłowanie do gry i żmudny proces edukacji daje się połączyć z innymi sferami życia? O tym wszystkim opowiadają: Lukas Gogol, Grzegorz Kuryła, Denis Klama, Piotr Koronczok, Kamil Topaczewski, Kacper Trela oraz ich nauczyciel Dariusz Kownacki. A rozmowie towarzyszą autorskie nagrania gości z ich prywatnych zbiorów. Warto jednak zaznaczyć, że w nagraniach wzięli udział także nieobecni w audycji uczniowie. A to znak, że w kwestii młodzieńczego spojrzenia na akordeon, nie powiedziano wszystkiego i że ciąg dalszy nastąpi...
2018-03-07, 17:16

Polski barok: nieodkryty, niezrozumiały czy nieoswojony?

prof. Kazimierz Pyzik podczas koncertu w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
prof. Kazimierz Pyzik podczas koncertu w Głogówku © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W audycji op. 73 (04/03/2018)
Co wiemy o baroku? Chyba niewiele. Czy umiemy go słuchać i czy jest on dla nas, ludzi XXI wieku, zrozumiały? Paradoksalnie, uporządkowana i bardzo logiczna, a jednocześnie niezwykle bogata warstwa muzycznego świata baroku jest dziś dla nas odległą krainą. Dla wielu bliższe sercu wydają się potężne symfonie niż kontemplacyjna muzyka w kameralnej obsadzie. Dlaczego tak się dzieje? O pięknie muzyki dawnej opowiada prof. Kazimierz Pyzik - gambista, kompozytor i pedagog goszczący pod koniec lutego w Głogówku wraz z muzykami tworzącymi Kolegium Muzyki Ewangelickiej.
2018-02-28, 12:00

Akordeon bez tajemnic: "Wszyscy jesteśmy akordeonistami!"

akordeon © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
akordeon © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W audycji op. 72 (25/02/2018)
Kojarzy się z romantyczną scenerią francuską, a także z bardzo esencjonalnym i emocjonalnym tangiem... Czy słusznie? Sprawdzaliśmy to wspólnie z Dariuszem Kownackim, który odsłaniam przed nami sekrety akordeonu. Nasz gość opowiedział także dlaczego czasem akordeon ma klawiaturę niczym w fortepianie, a czasem wyłącznie zestawy guzików. A warto dodać, że próba przeniknięcia do akordeonowego świata jest wprowadzeniem do wizyty hiszpańskiego kompozytora i akordeonisty Gorki Hermosy w Opolu!
2018-02-20, 00:00

Muzyka, która łączy i wychowuje. Słów kilka o Wrzosoli 2018

s. Dolores Nowak PDDM © [fot. DIMK / oprac. Małgorzata Ślusarczyk]
s. Dolores Nowak PDDM © [fot. DIMK / oprac. Małgorzata Ślusarczyk]
Wrzosola 2018 - plakat wydarzenia
Wrzosola 2018 - plakat wydarzenia
W audycji op. 71 (18/02/2018)
Muzyka, śpiew, rozwój muzyczny - to bardzo ważne aspekty naszego życia. W połowie marca odbędzie się już XVI spotkanie pod wdzięczną nazwą "Wrzosola". Będzie to okazja, żeby nie tylko odkryć bogactwo muzyczne Opolszczyzny, ale przede wszystkim szansa dla młodzieży na wspaniałą przygodę i zdobycie nowych doświadczeń muzycznych. Czym jest Wrzosola, do kogo jest skierowana i jakie atrakcje czekają nas w tym roku? O tym wszystkim w rozmowie z siostrą Dolores Nowak PDDM z Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu.
2018-02-14, 18:26

Muzyczne wsparcie z głębi serca

Koncert "Od klasyki do musicalu" w NDK © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Od klasyki do musicalu" w NDK © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Od klasyki do musicalu" w NDK © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert "Od klasyki do musicalu" w NDK © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W audycji op. 68 (28/01/2018)
Podczas gdy jedni nie liczą się z kosztami karnawałowej zabawy, inni organizują niezapomniane koncerty z udziałem zdolnej młodzieży, cegiełka po cegiełce budując lepszą przyszłość najbardziej potrzebującym. A właściwie, budują piękniejszą i bardzo ludzką codzienność. Mowa o dorocznym koncercie charytatywnym, zorganizowanym tradycyjnie w Nyskim Domu Kultury za sprawą Stowarzyszenia Ruchu Rozwoju Regionu. Co może łączyć adeptów sztuki muzycznej z przedsiębiorcami? Z pewnością wielkie serce - zarówno do muzyki, jak i do ludzi w potrzebie.

Tym razem podczas koncertu zaprezentowała się orkiestra, stworzona przez dwa zespoły: Orkiestra Symfoniczna PSM I i II st. im. F. Chopina oraz Willigis Symphonie Orchester. O muzycznej przygodzie opowiada koncertmistrz Martyna Magosz, zaś ideę koncertów przybliża Antoni Hasenbeck - przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Ruch Rozwoju Regionu w Nysie.
2017-12-11, 19:04

Wyścig saksofonu z fortepianem

Aleksandr Czeriepnin [fot. fragment okładki płyty]
Aleksandr Czeriepnin [fot. fragment okładki płyty]
Sonatine sportive - fragmenty okładki nut
Sonatine sportive - fragmenty okładki nut
W audycji op. 57 (10/12/2017)
Do świąt jeszcze daleko. Pozornie. Wszyscy dobrze wiemy, że wyścig po prezenty i inne sprawunku trwa, sprawdziliśmy więc jak potrafi się ścigać saksofon altowy z fortepianem. Kto ma większe szanse? A może to wyrównany pojedynek? Myślicie, że zwariowałam? Mówię całkiem serio, choć z uśmiechem. ;-)

Jest taki utwór, którego francuską nazwę można przetłumaczyć jako Sonatina sportowa na saksofon altowy i fortepian. Wszystko za sprawą rosyjskiego kompozytora, Aleksandra Czeriepnina który żył w latach 1899-1977. Od 1921 roku przebywał za granicą, m.in. tworzył w Paryżu, a w roku 1939 skomponował taką właśnie uroczą, trzyczęściową sonatinę op. 63. Iwona Grys pisze na ten temat tak: "Muzyczna ilustracja walki podczas wyścigu została rozpisana na dwa instrumenty, chociaż już mało nowatorska w pomyśle, niemniej była ciekawą propozycją. W czasie abstrakcyjnego wyścigu saksofonista wyprzedza, a pianista stara się nadążyć za rywalem. W pewnym momencie saksofoniście udaje się ucieczka, ale wysiłek jest tak duży, że zostaje on zmuszony do chwili przerwy, złapania oddechu, co natychmiast wykorzystuje pianista. Sonata cieszyła się zainteresowaniem, także ze względu na oryginalne zestawienie instrumentów". PS Oryginalny tytuł utworu to Sonatine sportive pour saxophone alto et piano op. 63.
1234

Zobacz także

2018-12-03, godz. 18:46 Muzyka, która łączy od stuleci - rozdział historii Polski, jakiego nie znacie! W audycji op. 118 (02/12/2018) Niezależnie od pogody i zmieniających się pór roku OPOLSKIE rozbrzmiewa klasyką, w różnych jej odsłonach. Bardzo często… » więcej 2018-11-21, godz. 10:53 Jednoczy Polaków, urzeka Europę: na tropie polskiego hymnu W audycji op. 116 (18/11/2018) Każdy go zna, każdy słyszał go co najmniej raz w życiu ale czy jasna jest jego historia i powiązania na gruncie klasyki europejskiej?… » więcej 2018-11-21, godz. 10:55 Muzycyna zmysłów czyli słów kilka o III Festiwalu Muzycyny W audycji op. 116 (18/11/2018) Ze wspólnych rozważań Marii Ołdak (muzyk) i Janusza Stasiaka (lekarz) zrodziła się MUZYCYNA, a część długich rozmów znalazło… » więcej 2018-03-26, godz. 12:00 Pasjonujące spotkanie z muzyką Elsnera W audycji op. 76 (25/03/2018) "Historyczne wydarzenie" - to określenie dla wielu może wydawać się przesadzone. A jednak nie ulega wątpliwości, że pierwsze… » więcej 2018-03-07, godz. 14:28 Zarażeni akordeonowym wirusem... W audycji op. 73 (04/03/2018) Zgodnie z obietnicą Dariusz Kownacki - pedagog, pasjonat i skarbnica wiedzy o akordeonie - przybył do studia Radia Opole wraz ze… » więcej 2018-03-07, godz. 17:16 Polski barok: nieodkryty, niezrozumiały czy nieoswojony? W audycji op. 73 (04/03/2018) Co wiemy o baroku? Chyba niewiele. Czy umiemy go słuchać i czy jest on dla nas, ludzi XXI wieku, zrozumiały? Paradoksalnie, uporządkowana… » więcej 2018-02-28, godz. 12:00 Akordeon bez tajemnic: "Wszyscy jesteśmy akordeonistami!" W audycji op. 72 (25/02/2018) Kojarzy się z romantyczną scenerią francuską, a także z bardzo esencjonalnym i emocjonalnym tangiem... Czy słusznie? Sprawdzaliśmy… » więcej 2018-02-20, godz. 00:00 Muzyka, która łączy i wychowuje. Słów kilka o Wrzosoli 2018 W audycji op. 71 (18/02/2018) Muzyka, śpiew, rozwój muzyczny - to bardzo ważne aspekty naszego życia. W połowie marca odbędzie się już XVI spotkanie pod… » więcej 2018-02-14, godz. 18:26 Muzyczne wsparcie z głębi serca W audycji op. 68 (28/01/2018) Podczas gdy jedni nie liczą się z kosztami karnawałowej zabawy, inni organizują niezapomniane koncerty z udziałem zdolnej młodzieży… » więcej 2017-12-11, godz. 19:04 Wyścig saksofonu z fortepianem W audycji op. 57 (10/12/2017) Do świąt jeszcze daleko. Pozornie. Wszyscy dobrze wiemy, że wyścig po prezenty i inne sprawunku trwa, sprawdziliśmy więc jak… » więcej
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »