Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-16, 23:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA]

Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z Fabryką Sztuki.
- Nie wiedziałam do końca czego się spodziewać, ale było bardzo ciekawie, pięknie, muzycznie - mówi jedna z uczestniczek koncertu.

Wydarzenie przybliżało historię powstania "Mazurka Dąbrowskiego" oraz liczne tropy muzykologiczne, jakie pojawiały się na przestrzeni czasu. Nie zabrakło materiałów filmowych oraz przykładów z muzyki klasycznej, w wykonaniu opolskich filharmoników pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego, który jednocześnie poprowadził koncert.

- To jest nasza historia - mówi dyrygent. - Wydaje nam się, że wiemy bardzo wiele, ale pytań dotyczących samego utworu jest jeszcze więcej. Sam jestem bardzo szczęśliwy, że podjąłem się tematu, bo on mi dał okazję do długich studiów, które znacznie wzbogaciły moją nie tylko wiedzę o samej kompozycji, ale umocniły mnie jako Polaka i patriotę. Świetnie się układała też współpraca z opolskimi filharmonikami. Ja widziałem żywe zainteresowanie, co, proszę mi wierzyć, wcale nie jest takie powszechne w jakichś innych orkiestrach i czułem, że publiczność też świetnie odbiera, to jest nam bardzo potrzebne.

Więcej na ten temat w niedzielnej audycji "Opolskie klasycznie" w Radiu Opole 2. A przypomnijmy, że Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Marcin Sompoliński, uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2021-01-17, godz. 18:21 "To dla nas miejsce szczególne". Chrząstowice remontują i poszerzają izbę muzealną im. Konrada Mientusa To unikatowe w skali regionu miejsce, z eksponatami z początku XX wieku, a nawet z XIX stulecia, będzie miało nowy wygląd. Chodzi o Regionalną Izbę Śląska… » więcej 2021-01-17, godz. 08:44 Kluczborska biblioteka prezentuje zdjęcia pejzaży. Na wystawie trzeba pamiętać o rygorze sanitarnym Wystawę zdjęć pejzaży można oglądać w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku. » więcej 2021-01-15, godz. 15:15 "Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia”. Wystawa przed kościołem w Głubczycach 'Wyszyńskiego i Wojtyły Gramatyka Życia” - pod takim tytułem została dziś (15.01) otwarta wystawa przy kościele parafialnym pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej… » więcej 2021-01-14, godz. 19:00 Laureatka Nagrody Literackiej Nike w MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, po przerwie świąteczno-noworocznej, wznawia spotkania autorskie. Ze względu na obostrzenia pandemiczne będą się one… » więcej 2021-01-14, godz. 14:00 Emocje i kłamstwo w opolskim teatrze on-line Teatr imienia Jana Kochanowskiego przygotował kolejny spektakl dostępny jedynie w internecie. Tym razem będzie to powtórzenie przedstawienia pełnego skomplikowanych… » więcej 2021-01-13, godz. 15:45 W puli 150 tysięcy złotych na wsparcie ludzi kultury. Rozpoczęła się tegoroczna edycja Marszałkowskich Talentów To propozycja dla twórców, autorów, kompozytorów, ale też dla tych, którzy opiekują się zabytkami. Ruszyła druga edycja Marszałkowskich Talentów. W… » więcej 2021-01-13, godz. 12:45 Filharmonia Opolska zaprasza na styczniowe gale noworoczne do internetu Gale noworoczne od lat gromadziły w Filharmonii Opolskiej kilkutysięczną publiczność. Tym razem odbędą się one bez udziału publiczności. Filharmonia… » więcej 2021-01-12, godz. 16:30 Galeria Sztuki Współczesnej ma nowe propozycje w internecie Tegoroczne ferie zimowe instytucje kultury zamieniły w internetowe spotkania. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu również proponuje różnego rodzaju zajęcia… » więcej 2021-01-12, godz. 12:09 Pokaż swój talent i wygraj bony - proponuje dom kultury w Krapkowicach Propozycja skierowana jest do wszystkich bez względu na wiek - chociaż realizowana jest w ramach ferii on-line w Krapkowickim Domu Kultury. A mowa o konkursie… » więcej 2021-01-11, godz. 15:45 Opole: odsłonięto tablicę upamiętniającą rzeźbiarza Bena Muthofera Opole upamiętniło kolejnego artystę. Na budynku przy ulicy ks. Jana Dzierżona 7 odsłonięto dzisiaj (11.01) pamiątkową tablicę poświęconą rzeźbiarzowi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »