Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-16, 23:30 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Dowcipna i wzruszająca lekcja historii muzyki z hymnem w roli głównej [ZDJĘCIA]

Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Speaking concert w Filharmonii Opolskiej © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Miłe zaskoczenie i chwile wzruszeń - takie wrażenia na publiczności wywarło widowisko muzyczne (16.11) przygotowane w Filharmonii Opolskiej przy współpracy z Fabryką Sztuki.
- Nie wiedziałam do końca czego się spodziewać, ale było bardzo ciekawie, pięknie, muzycznie - mówi jedna z uczestniczek koncertu.

Wydarzenie przybliżało historię powstania "Mazurka Dąbrowskiego" oraz liczne tropy muzykologiczne, jakie pojawiały się na przestrzeni czasu. Nie zabrakło materiałów filmowych oraz przykładów z muzyki klasycznej, w wykonaniu opolskich filharmoników pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego, który jednocześnie poprowadził koncert.

- To jest nasza historia - mówi dyrygent. - Wydaje nam się, że wiemy bardzo wiele, ale pytań dotyczących samego utworu jest jeszcze więcej. Sam jestem bardzo szczęśliwy, że podjąłem się tematu, bo on mi dał okazję do długich studiów, które znacznie wzbogaciły moją nie tylko wiedzę o samej kompozycji, ale umocniły mnie jako Polaka i patriotę. Świetnie się układała też współpraca z opolskimi filharmonikami. Ja widziałem żywe zainteresowanie, co, proszę mi wierzyć, wcale nie jest takie powszechne w jakichś innych orkiestrach i czułem, że publiczność też świetnie odbiera, to jest nam bardzo potrzebne.

Więcej na ten temat w niedzielnej audycji "Opolskie klasycznie" w Radiu Opole 2. A przypomnijmy, że Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Marcin Sompoliński, uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej 2021-10-21, godz. 18:07 Młodzi mają głos w teatrze? Powstanie młodzieżowa rada Młodzieżowa rada programowa powstanie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Nabór prowadzi utworzone tam, po gruntownym remoncie placówki, Centrum Edukacji… » więcej 2021-10-21, godz. 15:30 Uczcili pamięć ofiar obozu Blechhammer, filii KL Auschwitz [ZDJĘCIA] Pamięć więzionych i pomordowanych w dawnym niemieckim nazistowskim obozie pracy Blechhammer uczczono dzisiaj (21.10) otwierając poświęconą im wystawę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »