Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-11-13, 13:47 Autor: Agnieszka Lubczańska

Multimedialne widowisko o hymnie narodowym

Multimedialne widowisko o hymnie narodowym [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Multimedialne widowisko o hymnie narodowym [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Multimedialne widowisko o hymnie narodowym [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Multimedialne widowisko o hymnie narodowym [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]
Najznamienitsze utwory klasyczne z nowoczesnymi multimediami, a do tego charyzmatyczny komentarz maestro Marcina Sompolińskiego – to wydarzenie, na które w najbliższy piątek (16.11) zaprasza Filharmonia Opolska. Koncert poświęcony jest historii powstania "Mazurka Dąbrowskiego" i nosi tytuł „Kariera Wojskowej Piosenki, czyli rzecz o hymnie narodowym”.
Podczas koncertu zaprezentowane zostaną muzyczne pomniki rodzimej kultury, bez których nie można byłoby mówić o polskości. Pojawią się polskie tropy w twórczości zagranicznych kompozytorów oraz odsłonione zostaną historie dotyczące powstania muzyki do hymnu narodowego. Będzie można dowiedzieć się m.in., czy to możliwe, że Hymn Polski wywodzi się od biesiadnej pieśni, jakie dźwięki wygrywał opisany przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu” zegar oraz jakie polityczne intrygi sprawiły, że to Mazurek Dąbrowskiego, a nie Rota ostatecznie uznany został hymnem państwowym.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej wystąpi pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego. Na fortepianie zagra Paweł Mazur, na wiolonczeli Maciej Mazurek, a swojego barytonu użyczy Tomasz Mazur.

Bilety na koncert można zakupić w kasie filharmonii lub poprzez stronę internetową.

Multimedialne widowisko o hymnie narodowym [fot. zdjęcie nadesłane przez Filharmonię Opolską]

Patronaty - polecamy

2021-01-12, godz. 15:11 Spektakl "Kłamstwo" - obejrzyj bez wychodzenia z domu! Odpowiadając na liczne prośby Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu uruchomił platformę TJK ONLINE. Dzięki temu widzowie mogą obejrzeć spektakl z repertuaru… » więcej 2021-01-11, godz. 16:54 Spotkanie z Joanną Bator Publicystka, autorka powieści, opowiadań, esejów i prac naukowych - Joanna Bator będzie gościem pierwszego w tym roku spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej… » więcej 2021-01-11, godz. 13:05 Książka "Opolskie zamki i pałace. Piękne, mroczne, tajemnicze" Niestrudzenie od wielu lat dokumentuje książkowo historie zamków i pałaców. Z mroków zapomnienia na światło dzienne wyciąga biografie ludzi, którzy w… » więcej 2021-01-11, godz. 11:31 WBP zaprasza. Wznowiła działalność wypożyczalnia Wznowiła działalność Wypożyczalnia Główna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Piastowskiej 18. Wypożyczalnia jest czynna od poniedziałku… » więcej 2021-01-11, godz. 10:24 Gala Noworoczna w filharmonii w tym roku on-line Styczniowe Gale Noworoczne w Filharmonii Opolskiej to koncerty, które od lat gromadziły kilkutysięczną publiczność rozkochaną w melodyjnych ariach operowych… » więcej 2020-12-16, godz. 12:34 Cykl wspomnień „Wielcy nieobecni” W każdy piątek w samo południe premiera nowego odcinka. Cykl wspomnień „Wielcy nieobecni” to propozycja dla wszystkich chętnych odkrywania wyjątkowych… » więcej 2020-12-07, godz. 19:39 Dwa wieczory z muzyką Beethovena w Filharmonii Opolskiej 11 i 12 grudnia Filharmonia Opolska zaprasza na dwa wieczory z muzyką Beethovena, zatytułowane „Beethoven. Wszystkie Koncerty vol. 1 i vol. 2”. Będzie można… » więcej 2020-12-04, godz. 15:46 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki - wirtualne konkursy przez całą niedzielę! Muzeum Polskiej Piosenki w najbliższą niedzielę (06.12) zaprasza do udziału w mikołajkowych konkursach, które od rana do wieczora co godzinę będą prezentowane… » więcej 2020-12-04, godz. 14:40 Akcja "Zostań Świętym Mikołajem - oddaj krew" Rusza akcja 'Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew'. Wydarzenie rozpocznie się spotkaniem mikołajkowym w najbliższą niedzielę (06.12) przy zachodniej… » więcej 2020-12-03, godz. 17:38 WBP w grudniu - zobacz nowe godziny otwarcia Do 20 grudnia wypożyczalnia i czytelnia WBP przy ul. Piastowskiej 18 z przyczyn technicznych - będą nieczynne. Nieczynna jest także Galeria WuBePe przy ul… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »