Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-06-03, 12:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Na festiwal weberowski znów poczekamy do jesieni

Kościół Ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kościół Ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W ubiegłym roku 17. odsłona Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju przeniesiona została na jesień z powodu sytuacji pandemicznej. Z podobnymi wyzwaniami organizatorzy musieli się zmierzyć także i tym razem, dlatego rozpoczynający się zwyczajowo w Boże Ciało festiwal weberowski, jedno z najważniejszych wydarzeń Opolszczyzny koncentrujące się wokół muzyki klasycznej, także i w tym roku nie zostanie zrealizowany zgodnie z tradycją. Wydarzenie jednak w tym roku się odbędzie, znane są nawet wstępne, wrześniowe terminy koncertów.
Wprawdzie aktualnie koncerty mogą być organizowane także w pomieszczeniach zamkniętych, jednak jak zaznacza Hubert Prochota, dyrektor artystyczny wydarzenia, w kluczowym dla podjęcia decyzji momencie prognozy znacznie odbiegały od bieżącej sytuacji, istniało więc duże prawdopodobieństwo, że zrealizowanie koncertów w bezpiecznych warunkach, zgodnych z ogólnokrajowymi rozporządzeniami, nie będzie możliwe.

- To jest też kwestia jakiejś odpowiedzialności za artystów zaproszonych - mówi Hubert Prochota. - Oni też muszą odpowiednio wcześniej wiedzieć o koncertach, czy to, które mają się odbyć, czy które mają być przełożone lub odwołane. Tutaj udało się dojść do takiego porozumienia, że artyści zagrają jesienią. Prawdopodobnie w okolicy 18-19 września. Oczywiście będziemy jeszcze o tym dokładnie informować, także miałbym taką sugestię, zachętę dla słuchaczy, żeby nie rezygnowali z Webera w Pokoju, ale nastawiali się na jesienny festiwal, który zapewne też dostarczy wiele, interesujących, artystycznych wrażeń.

Przypomnijmy, że wydarzenie promujące muzykę klasyczną i upamiętniające pobyt romantycznego kompozytora Carla Marii von Webera w Pokoju, służy także wskrzeszeniu życia kulturalno-artystycznego, obecnego wśród mieszkańców dawnego Pokoju (Carlsruhe). Ma również zwracać uwagę na tamtejsze zabytki oraz walory przyrodnicze okolicy, będącej częścią Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Głównym organizatorem festiwalu jest natomiast Stowarzyszenie Pokój Organizacja Pożytku Publicznego przy wsparciu Urzędu Gminy Pokój, a Radio Opole od lat wspiera wydarzenie jako patron medialny.
Hubert Prochota o tegorocznym festiwalu weberowskim

Zobacz także

2022-10-17, godz. 12:39, Patronaty - polecamy Koncerty rodzinne w Filharmonii Opolskiej Za nami pierwszy w tym sezonie Koncert Rodzinny 'Proste historyjki o muzyce' w Filharmonii Opolskiej. Przed nami jeszcze sześć takich niedzielnych spotkań. Cykl polecany jest szczególnie najmłodszym słuchaczom oraz ich rodzicom, opiekunom… » więcej 2022-10-08, godz. 16:22, Patronaty - polecamy Debiutancka płyta zespołu Lub Jazztet Lub Jazztet tworzą muzycy mieszkający w Lubinie na Dolnym Śląsku. To ich pierwszy album. Powstał z miłości do jazzu. Nosi tytuł „Łapacz snów” i zawiera 11 utworów. Płyta zrealizowana została pod kierownictwem muzycznym Patrycjusza… » więcej 2022-10-08, godz. 12:20, Kultura i rozrywka XIX Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zainaugurowane koncertowo [ZDJĘCIA] Dzieła Ludwiga van Beethovena, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, ale także urodzonego w Opolu Hugo Ulricha zabrzmiały w piątkowy (07.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera podczas inauguracji XIX Dni Kultury Niemieckiej… » więcej 2022-10-07, godz. 14:10, Kultura i rozrywka Trzy dni z muzyką dawną. Rozpoczyna się VII Festiwal Mikołaja z Koźla Przez trzy kolejne dni (7-9.10) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koźlu rozbrzmiewać będzie muzyka dawnych epok, od średniowiecza po barok. Wszystko to za sprawą VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, czyli wydarzenia… » więcej 2022-10-04, godz. 16:39, Patronaty - polecamy VII Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »