Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-06-10, 17:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Festiwal weberowski: archiwalnie i wirtualnie, ale z symbolicznym podtrzymaniem tradycji!

Kościół Ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Kościół Ewangelicki Księżnej Zofii w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Skrzypce [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Skrzypce [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wśród corocznych wydarzeń muzycznych naszego regionu, które zostały odwołane z powodu sytuacji pandemicznej jest m.in. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera, który tradycyjnie powinien się rozpocząć w "Boże Ciało" (11.06). XVII odsłony festiwalu jednak nie będzie, a przynajmniej w znanej nam dotąd formule, natomiast tradycja zostanie podtrzymana... wirtualnie!
Nie będzie to wprawdzie streaming koncertu, organizatorzy udostępnili natomiast materiały archiwalne, które udało się zebrać w ostatnich kilku latach. Jak przyznaje dyrektor artystyczny festiwalu Hubert Prochota, organizatorom zależy, żeby choć symbolicznie podtrzymać festiwalową tradycję i umożliwić melomanom kontakt z muzyką Webera.

- Program [tegoroczny, planowy - przyp. red.] był bardzo zróżnicowany - mówi Hubert Prochota. - Miał być recital wokalny z pieśniami romantycznymi Schumanna, Webera, w kręgu Webera. W każdym razie żałość wielka, że to wszystko zostało przełożone. Nie powiem "odwołane", unikam tego słowa. Mam też taką nadzieję, że ten festiwal jest tylko przełożony, a nie odwołany i może jesienią uda się zaprosić, przynajmniej na jeden dzień, melomanów do Pokoju, żeby tam posłuchać muzyki Webera i muzyki z kręgu Webera.

Już dziś (10.06), a zatem na dzień przed tradycyjnym terminem inauguracji festiwalu weberowskiego, gmina Pokój udostępniła na swojej stronie internetowej materiały wideo z wybranych, festiwalowych koncertów.

Natomiast część koncertowych nagrań, a także archiwalnych, radiowych relacji, będzie można usłyszeć w Radiu Opole 2 KULTURA. Specjalna, festiwalowa odsłona świątecznego wydania audycji "Zapomniana klasyka" z udziałem dyrektora artystycznego festiwalu Huberta Prochoty rozpocznie się 11 czerwca o godzinie 12:00. Dodatkowo, w niedzielnej (14.06) audycji królować będzie muzyka właśnie Carla Marii von Webera, patrona festiwalu.

Dodajmy, że Radio Opole od lat czuwa nad festiwalem jako patron medialny. Natomiast o ewentualnych terminach koncertów realizowanych przez Gminę Pokój i Stowarzyszenie Pokój OPP będziemy informować na bieżąco.
Hubert Prochota

Kultura i rozrywka

2021-09-27, godz. 11:20 Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50… » więcej 2021-09-27, godz. 05:45 45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie 'Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu' w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego… » więcej 2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »