Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-02, 16:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

W innym miejscu i czasie, ale z niegasnącą pasją. Przed nami XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera!

Pierwszego dnia XVII Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii Webera wystąpi zespół Apeiron Trio [fot. materiały organizatora]
Pierwszego dnia XVII Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii Webera wystąpi zespół Apeiron Trio [fot. materiały organizatora]
Kościół w Dąbrówce Dolnej [fot. materiały ze strony internetowej Gminy Pokój]
Kościół w Dąbrówce Dolnej [fot. materiały ze strony internetowej Gminy Pokój]
Zwyczajowo rozpoczyna się w Boże Ciało w miejscowości Pokój, w tym roku jednak wyjątkowo w innym miejscu i w innym terminie zrealizowany zostanie XVIII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Warto przy tym zaznaczyć, że wydarzenie miało się odbyć w formie symbolicznego, pojedynczego koncertu. Tymczasem przed nami aż dwa koncertowe dni, wciąż w gminie Pokój, jednak wyłącznie ze względów organizacyjnych miejscem koncertów będzie Kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej.
W sobotnie (03.10) popołudnie wystąpi zespół Apeiron Trio, który współtworzy pochodzący z Opolszczyzny skrzypek Piotr Kosarga. W programie pojawią się utwory realizowane w ramach projektu "Mirecki, Stolpe, Żeleński - zapomniane arcydzieła polskiej kameralistyki".

- Jest to projekt, który realizuję ze stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego - wyjaśnia artysta. - Zagramy trzy utwory napisane na trio fortepianowe, kompozytorów z XIX wieku: Franciszka Mireckiego, Antoniego Stolpy i Władysława Żeleńskiego. Wśród tego programu przygotowaliśmy również akcent związany z obchodami 250-lecia urodzin Ludwiga van Beethovena.

Dodajmy, że koncert ten rozpocznie się w sobotę (03.10) o godzinie 17:00 (w kościele pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej (gmina Pokój). Wstęp na wydarzenie, objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny, należy jednak pamiętać o powszechnie obowiązujących restrykcjach sanitarnych wynikających z ministerialnym rozporządzeń.
Piotr Kosarga o programie koncertu w Dąbrówce Dolnej [fragm. audycji "Klasyka wieczorową porą" z 30.09]

Kultura i rozrywka

2021-01-25, godz. 18:45 W wieku 80 lat zmarł opolski poeta Krystian Szafarczyk W niedzielę (24.01) odszedł od nas opolski poeta Krzysztof Szafarczyk. Urodzony 29 kwietnia 1941 roku w Katowicach do Opola przybył w 1953 roku i związany… » więcej 2021-01-25, godz. 18:00 Historia socjologa Zygmunta Baumana w MBP w Opolu Dariusz Rosiak postanowił przybliżyć czytelnikom postać znanego na całym świecie socjologa Zygmunta Baumana. Książka powstała po rozmowach z córkami… » więcej 2021-01-25, godz. 12:15 Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach. Organizatorzy przygotowują imprezę na majówkę Rozpoczęły się przygotowania do Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Biskupicach obok Byczyny. Imprezę zaplanowano na majówkę (1-3 maja). » więcej 2021-01-24, godz. 16:30 Biblioteka w Kietrzu nabrała nowego blasku. Czytelnicy mogą już korzystać z placówki Biblioteka w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu już po remoncie. Placówka została poddana kompleksowej modernizacji. » więcej 2021-01-24, godz. 11:15 Opole: finaliści Miss i Mistera 60+ mają swój kalendarz Finaliści oraz kandydaci wyborów Miss i Mistera 60+ Opola stworzyli kalendarz. Pokazali w nim nie tylko siebie, ale także znane zakątki miasta. Cel mieli jeden… » więcej 2021-01-22, godz. 16:00 Historia jednego przedmiotu kanwą filmów w muzeum Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu postanowiło na podstawie przedmiotów przekazanych muzeum przygotować cykl filmów pokazujących historię poszczególnych… » więcej 2021-01-22, godz. 14:05 Ukazał się dodruk spacerownika po Opolu Pod koniec 2019 roku staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim ukazała się książka zatytułowana 'Opole - spacery po mieście… » więcej 2021-01-21, godz. 17:15 Dawniej autoportret - dziś selfie. To propozycja MOK w Kędzierzynie-Koźlu Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu w czasach obostrzeń sanitarnych proponuje warsztaty w internecie. Można uczyć się gotować i piec on-line ale… » więcej 2021-01-21, godz. 14:20 Czytelnicy wrócili między regały Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim. Obowiązuje rygor … Czytelnicy Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim znów mają dostęp do półek z książkami. » więcej 2021-01-21, godz. 08:25 Rusza Tydzień Filmu Niemieckiego. Tym razem wydarzenie jest organizowane online W piątek (22.01) rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Przez 7 kolejnych dni na platformie mojeekino.pl będzie można obejrzeć różne gatunki filmowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »