Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-16, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Gmina Pokój: jesienna odsłona festiwalu weberowskiego już w ten weekend

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wnętrze kościoła podczas koncertu inaugurującego XV festiwal weberowski w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wnętrze kościoła podczas koncertu inaugurującego XV festiwal weberowski w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Przed nami 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju w jesiennej odsłonie. Podobnie jak rok temu, chcąc uniknąć konieczności zawieszania wydarzenia na rok, organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie festiwalu na jesień, a dokładniej na najbliższy weekend 17-19 września.
- To będą trzy koncerty jesienne, które troszkę się zbiegają z tymi dniami dziedzictwa kultury [Dni Kultury w gminie Pokój - przyp. red.] - mówi Hubert Prochota, dyrektor artystyczny festiwalu weberowskiego. - W piątek w kościele katolickim będziemy prezentować "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego. W sobotę koncert z muzyką kameralną, kameralna wersja koncertu [fortepianowego] e-moll Fryderyka Chopina ze znakomitym pianistą, laureatem konkursu chopinowskiego, Jackiem Kortusem. Finał w kościele ewangelickim w Pokoju - w niedzielę, z kwartetem smyczkowym z Katowic. Kwartet wykona utwory C.M. von Webera, będzie też W.A. Mozart i L. van Beeethoven.

Dodajmy, że tym razem koncert inauguracyjny odbędzie się w piątek (17.09) o godzinie 18:00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju. Wystąpią Agnieszka Węgrzynowska (sopran), Magdalena Dydo (mezzosopran), Hubert Prochota (organy) oraz kwartet smyczkowy w składzie: Iga Dąbrowska (I skrzypce), Martyna Magosz (II skrzypce), Paulina Świerczek (altówka), Maria Stawska (wiolonczela).

Kolejny koncert odbędzie się w sobotę (18.09), również o godzinie 18:00, ale tym razem w Domaradzkiej Kuźni - Betanii. Oprócz kameralnej odsłony koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina zabrzmi także kwartet smyczkowy nr 8 c-moll op. 110 Dmitrija Szostakowicza. Oprócz pianisty Jacka Kortusa wystąpi kwartet smyczkowy w składzie: Piotr Kosarga (skrzypce), Malwina Kotz (skrzypce), Adam Siebers (altówka), Jan Czaja (wiolonczela).

Finał festiwalu weberowskiego zaplanowany jest na niedzielę (19.09) na godzinę 16:00 w Kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju. Tym razem w programie przewidziane są dwa kwintety klarnetowe - Kwintet klarnetowy B-dur op. 34 C.M. von Webera i Kwintet klarnetowy A-dur K 581 W.A. Mozarta - oraz kwartet smyczkowy f-moll "Serioso" op. 95 L. van Beethovena. Na koncercie wystąpi klarnecista Krzysztof Zbijowski oraz zespół Airis String Quartet.

Wstęp na wszystkie te koncerty, organizowane przez Stowarzyszenie Pokój OPP przy wsparciu Gminy Pokój i objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny. Warto także podkreślić, że wielu spośród muzyków zaproszonych do udziału w 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju to artyści pochodzący z Opolszczyzny lub z nią związani.

Przypomnijmy, że zwyczajowo Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju rozpoczyna się w "Boże Ciało" i trwa trzy dni. Na etapie planowania aktualnej edycji, a przede wszystkim w kluczowym momencie dla podjęcia decyzji o realizacji wydarzenia, prognozy dotyczące obostrzeń pandemicznych nie były pozytywne, dlatego organizatorzy zdecydowali się ponownie przenieść koncerty na jesień. Więcej na ten temat w czwartkowej (16.09) audycji "Rewiry kultury".
Hubert Prochota

Kultura i rozrywka

2021-10-24, godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przypomni Janusza Ireneusza Wójcika 'Pielgrzym' tak Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zatytułowała wieczór poświęcony osobie i twórczości Janusza Ireneusza Wójcika, zmarłego rok temu… » więcej 2021-10-24, godz. 08:15 Jest cieplej, ładniej i bardziej ekologicznie. Wołczyński Ośrodek Kultury po remoncie Zakończyła się szeroka termomodernizacja Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. Budynek z lat 60. ubiegłego wieku doczekał się estetycznego wyglądu, ale zakres… » więcej 2021-10-23, godz. 19:30 Jak się stąd wydostać? Premiera "Instytutu" w Teatrze Opole Spektakl 'Instytut' na podstawie książki Jakuba Żulczyka w reż. Jędrzeja Wieleckiego zobaczyli widzowie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Przedstawienie… » więcej 2021-10-23, godz. 13:28 Maestro Antoni Wit oczarował publiczność muzyką i opowieściami! [ZDJĘCIA, FILM] Wieczór pełen wrażeń podarował melomanom maestro Antoni Wit, który poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera już po… » więcej 2021-10-23, godz. 08:00 Stereotypy i pomówienia kiedyś a teraz. Dzisiaj premiera filmu dokumentalnego "Od pomówienia do spalenia" w Nysie XVII i XVIII wiek, Księstwo Nyskie, historie dziewcząt i kobiet. To są realia filmu dokumentalnego pt. 'Od pomówienia do spalenia', który dzisiaj (23.10)… » więcej 2021-10-22, godz. 17:33 Finał debat oksfordzkich CMJW. Zwycięzcami uczniowie katolickiego liceum z Opola Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Opolu zwyciężyło w finałowej debacie oksfordzkiej. Organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przy wsparciu… » więcej 2021-10-22, godz. 14:18 Wieczór z planszówkami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu wraz z portalem Graszki.pl organizuje spotkanie z grami planszowymi. Uczestnicy będą mieli do wyboru zarówno gry tradycyjne… » więcej 2021-10-22, godz. 10:15 Opolscy filharmonicy wystąpią pod batutą maestro Wita. Wcześniej jednak proponujemy spotkanie autorskie [FILM] Orkiestra symfoniczna wystąpi pod batutą prof. Antoniego Wita. Przed nami piątkowy (22.10) koncert w Filharmonii Opolskiej w ramach cyklu Strefa Gwiazd. Zaproszony… » więcej 2021-10-21, godz. 20:43 Kolejna premiera "Kresowej Atlantydy". "Rozmowy z profesorem są powrotem do dzieciństwa" Broniły one granic Rzeczpospolitej Obojga Narodów przed inwazją, głównie islamu. Mowa o twierdzach kresowych - Kamieńcu Podolskim, Chocimiu czy Trembowli… » więcej 2021-10-21, godz. 19:14 Opole: najzdolniejsi uczniowie nagrodzeni. Prezydent wręczył im stypendia Po raz 30. uczniowie opolskich szkół artystycznych otrzymali stypendia prezydenta Opola. W tym roku opolski ratusz przyznał ich 10, z czego 4 należą do młodzieży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »