Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-16, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Gmina Pokój: jesienna odsłona festiwalu weberowskiego już w ten weekend

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wnętrze kościoła podczas koncertu inaugurującego XV festiwal weberowski w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wnętrze kościoła podczas koncertu inaugurującego XV festiwal weberowski w Pokoju © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Przed nami 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju w jesiennej odsłonie. Podobnie jak rok temu, chcąc uniknąć konieczności zawieszania wydarzenia na rok, organizatorzy zdecydowali się na przeniesienie festiwalu na jesień, a dokładniej na najbliższy weekend 17-19 września.
- To będą trzy koncerty jesienne, które troszkę się zbiegają z tymi dniami dziedzictwa kultury [Dni Kultury w gminie Pokój - przyp. red.] - mówi Hubert Prochota, dyrektor artystyczny festiwalu weberowskiego. - W piątek w kościele katolickim będziemy prezentować "Stabat Mater" G.B. Pergolesiego. W sobotę koncert z muzyką kameralną, kameralna wersja koncertu [fortepianowego] e-moll Fryderyka Chopina ze znakomitym pianistą, laureatem konkursu chopinowskiego, Jackiem Kortusem. Finał w kościele ewangelickim w Pokoju - w niedzielę, z kwartetem smyczkowym z Katowic. Kwartet wykona utwory C.M. von Webera, będzie też W.A. Mozart i L. van Beeethoven.

Dodajmy, że tym razem koncert inauguracyjny odbędzie się w piątek (17.09) o godzinie 18:00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pokoju. Wystąpią Agnieszka Węgrzynowska (sopran), Magdalena Dydo (mezzosopran), Hubert Prochota (organy) oraz kwartet smyczkowy w składzie: Iga Dąbrowska (I skrzypce), Martyna Magosz (II skrzypce), Paulina Świerczek (altówka), Maria Stawska (wiolonczela).

Kolejny koncert odbędzie się w sobotę (18.09), również o godzinie 18:00, ale tym razem w Domaradzkiej Kuźni - Betanii. Oprócz kameralnej odsłony koncertu fortepianowego e-moll op. 11 Fryderyka Chopina zabrzmi także kwartet smyczkowy nr 8 c-moll op. 110 Dmitrija Szostakowicza. Oprócz pianisty Jacka Kortusa wystąpi kwartet smyczkowy w składzie: Piotr Kosarga (skrzypce), Malwina Kotz (skrzypce), Adam Siebers (altówka), Jan Czaja (wiolonczela).

Finał festiwalu weberowskiego zaplanowany jest na niedzielę (19.09) na godzinę 16:00 w Kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju. Tym razem w programie przewidziane są dwa kwintety klarnetowe - Kwintet klarnetowy B-dur op. 34 C.M. von Webera i Kwintet klarnetowy A-dur K 581 W.A. Mozarta - oraz kwartet smyczkowy f-moll "Serioso" op. 95 L. van Beethovena. Na koncercie wystąpi klarnecista Krzysztof Zbijowski oraz zespół Airis String Quartet.

Wstęp na wszystkie te koncerty, organizowane przez Stowarzyszenie Pokój OPP przy wsparciu Gminy Pokój i objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny. Warto także podkreślić, że wielu spośród muzyków zaproszonych do udziału w 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju to artyści pochodzący z Opolszczyzny lub z nią związani.

Przypomnijmy, że zwyczajowo Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju rozpoczyna się w "Boże Ciało" i trwa trzy dni. Na etapie planowania aktualnej edycji, a przede wszystkim w kluczowym momencie dla podjęcia decyzji o realizacji wydarzenia, prognozy dotyczące obostrzeń pandemicznych nie były pozytywne, dlatego organizatorzy zdecydowali się ponownie przenieść koncerty na jesień. Więcej na ten temat w czwartkowej (16.09) audycji "Rewiry kultury".
Hubert Prochota

Kultura i rozrywka

2023-02-01, godz. 11:00 Stypendium za talent - urząd marszałkowski rozpoczął przyjmowanie wniosków Ruszył nabór wniosków o stypendia z programu 'Marszałkowskie Talenty'. Mogą o nie zabiegać osoby zajmujące się twórczością artystyczną, upowszechnianiem… » więcej 2023-01-31, godz. 19:00 Praca Adama Michalika ze Strzelec Opolskich zakwalifikowana na międzynarodową wystawę Praca Adama Michalika, artysty ze Strzelec Opolskich, jako jedna z dziesięciu została zakwalifikowana na wystawę HANSEartWORKS. To międzynarodowy projekt wystawienniczy… » więcej 2023-01-31, godz. 15:15 Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na spotkanie poświęcone malowidłom Władysława Początka Otwarcie nowego centrum przesiadkowego Opole Główne pozwoliło ponownie oglądać zabytkowe już malowidło opolskiego artysty, które wcześniej było na ścianie… » więcej 2023-01-31, godz. 11:45 Wraca plebiscyt "Dar Opola". Można nominować uczestników Stowarzyszenie 'Pieśni spod żagli' po dwuletniej przerwie wywołanej pandemią powraca do organizacji plebiscytu 'Dar Opola'. Konkurs ma promować środowisko… » więcej 2023-01-29, godz. 22:45 "Bez ładu i składu, czyli rytmy naszej młodości" w NDK Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nysie zaprasza na wyjątkowy spektakl. » więcej 2023-01-29, godz. 16:30 Nowa jakość u "Osieckiej". Zniknie boazeria z sali koncertowej ośrodka kultury w Niemodlinie W ostatni etap wkroczyły prace remontowe w Ośrodku Kultury im. Agnieszki Osieckiej w Niemodlinie. Trwa przebudowa sali koncertowej, z której jak żartuje burmistrz… » więcej 2023-01-29, godz. 10:13 Zarezerwuj bilet na "Moralność pani Dulskiej", wesprzyj remont hospicjum w Kluczborku Są jeszcze bezpłatne wejściówki na spektakl 'Tragifarsa kołtuńska, czyli Moralność pani Dulskiej' w kluczborskim Centrum Kultury. » więcej 2023-01-28, godz. 15:30 Znamy spektakle, które zobaczymy podczas Opolskich Konfrontacji Teatralnych Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego wybrał spośród 33 spektakli pięć przedstawień, które zobaczymy w Opolu podczas 47. Opolskich Konfrontacji… » więcej 2023-01-28, godz. 15:30 "Śmieci" w roli eksponatów na wystawie 'Wystawka' - taki tytuł nosi najnowsza ekspozycja w Galerii Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Warszawska artystka Zuzanna Piętkowska prezentuje wieloelementową… » więcej 2023-01-28, godz. 13:00 Deskorolki zagościły w bibliotece [ZDJĘCIA] W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się wystawa deskorolek i spotkanie autorskie z ich miłośnikiem Bartoszem Adamowskim. Kolekcja deskorolek przyjechała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »