Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-20, 12:55 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera przeszedł do historii

Finał 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodó im. Carla Marii von Webera w Pokoju [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodó im. Carla Marii von Webera w Pokoju [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występem kwartetu smyczkowego Airis oraz klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zakończył się (19.09) 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Podobnie jak przed rokiem, wydarzenie nie mogło się odbyć w tradycyjnym terminie, lecz musiało zostać przeniesione na termin jesienny.
Podczas niedzielnego (19.09) koncertu w zabytkowych wnętrzach późnobarokowej świątyni ewangelickiej zabrzmiały dwa kwintety klarnetowe (Carla Marii von Webera i Wolfganga Amadeusza Mozarta), a także kwartet smyczkowy f-moll "Serioso" op. 95 Ludwiga van Beethovena.

- Trzeba uczciwie powiedzieć, że społeczeństwo przyzwyczaiło się do trzydniowego rytmu od "Bożego Ciała" - przyznał Hubert Kołodziej, prezes Stowarzyszenia Pokój Organizacji Pożytku Publicznego, będącego organizatorem wydarzenia. - Tym razem musieliśmy wystartować w dzień roboczy, w pięknie odrestaurowanym kościele katolickim [w Pokoju - uzup. red.]. Udało się bardzo! Msza z oprawą muzyczną, do kwartetu dołączyła m.in. nasza solistka z Pokoju, co spotkało się ze szczególnym aplauzem. Wczorajszy dzień (18.09) szczególny, gdzie muzyka Chopina brylowała w wykonaniu laureata konkursu chopinowskiego. Porywający koncert i atmosfera, być może z tego coś ciekawego już na przyszły rok się urodzi. No i finał, gdzie Carl Maria von Weber i wybitne postacie europejskiej muzyki [W.A. Mozart i L. van Beethoven], to wielkie wydarzenie muzyczne. Wspaniały koncert znowuż, publiczność dopisuje, bo widzę z różnych miejscowości osoby.

Jak dodaje Hubert Kołodziej, jedną ze spraw, która wciąż wywołuje wielką troskę jest stan zabytkowego kościoła ewangelickiego, w którym co roku odbywają się koncerty festiwalu weberowskiego. W minionych latach udało się przywrócić do życia organy, które służą nie tylko wspólnocie, ale towarzyszą także podczas festiwalowych koncertów. Na dokończenie renowacji wciąż jednak czeka (aktualnie częściowo rozebrany) ołtarz. Zdobiące go zwykle elementy, m.in. malowidła, znajdują się od dłuższego czasu w pracowni konserwatorskiej, a oryginalne dzieła zastąpiły drukowane reprodukcje. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to rzadki, a jednocześnie najstarszy ołtarz ambonowy, biorąc pod uwagę teren całego Śląska.

- Ta diaspora malutka od wielu lat się dobija o to [fundusze - przyp. red.] - mówi Hubert Kołodziej. - Mam nadzieję, że uda nam się wspólnymi siłami [coś zrobić], bo już tu rozmawiam z osobami, które mogą lobbować w tej sprawie, żeby wesprzeć pastora w tych działaniach.

18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera, zwany potocznie festiwalem weberowskim trwał od 17 do 19 września na terenie gminy Pokój pod patronatem medialnym Radia Opole. Więcej na ten temat wkrótce w audycjach Radia Opole.
Hubert Kołodziej - podsumowanie festiwalu

Kultura i rozrywka

2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 "Obiekty" Wojciecha Brzeszczaka w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Zdjęcia, które powstały przy okazji dokumentacji byłych Zakładów Bawełnianych 'Frotex' w Prudniku po przekształceniu technicznym stały się artystyczną… » więcej 2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej 2022-01-20, godz. 19:15 Potrafią podkreślić urodę kobiet i tworzyć spektakularne makijaże. Studentki nyskiej kosmetologii pokazały co p… Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie udowodniły podczas egzaminu zaliczeniowego na kierunku… » więcej 2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Dwóch opolskich poetów na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska biblioteka publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie poetyckie. Tym razem gośćmi tej instytucji będą opolscy autorzy znani i nagradzani w całej Pol… » więcej 2022-01-19, godz. 19:31 Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim w Opolu. Gośćmi byli uczeni, z którymi współpracował oraz władze regionu… » więcej 2022-01-19, godz. 12:16 Fotografie Wojciecha Brzeszczaka w "Aneksie" Wojciech Brzeszczak przygotował nową wystawę, którą oparła na zdjęciach wykonanych na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego 'Frotex' w Pr… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »