Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-20, 12:55 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera przeszedł do historii

Finał 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodó im. Carla Marii von Webera w Pokoju [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Finał 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodó im. Carla Marii von Webera w Pokoju [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występem kwartetu smyczkowego Airis oraz klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju zakończył się (19.09) 18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Podobnie jak przed rokiem, wydarzenie nie mogło się odbyć w tradycyjnym terminie, lecz musiało zostać przeniesione na termin jesienny.
Podczas niedzielnego (19.09) koncertu w zabytkowych wnętrzach późnobarokowej świątyni ewangelickiej zabrzmiały dwa kwintety klarnetowe (Carla Marii von Webera i Wolfganga Amadeusza Mozarta), a także kwartet smyczkowy f-moll "Serioso" op. 95 Ludwiga van Beethovena.

- Trzeba uczciwie powiedzieć, że społeczeństwo przyzwyczaiło się do trzydniowego rytmu od "Bożego Ciała" - przyznał Hubert Kołodziej, prezes Stowarzyszenia Pokój Organizacji Pożytku Publicznego, będącego organizatorem wydarzenia. - Tym razem musieliśmy wystartować w dzień roboczy, w pięknie odrestaurowanym kościele katolickim [w Pokoju - uzup. red.]. Udało się bardzo! Msza z oprawą muzyczną, do kwartetu dołączyła m.in. nasza solistka z Pokoju, co spotkało się ze szczególnym aplauzem. Wczorajszy dzień (18.09) szczególny, gdzie muzyka Chopina brylowała w wykonaniu laureata konkursu chopinowskiego. Porywający koncert i atmosfera, być może z tego coś ciekawego już na przyszły rok się urodzi. No i finał, gdzie Carl Maria von Weber i wybitne postacie europejskiej muzyki [W.A. Mozart i L. van Beethoven], to wielkie wydarzenie muzyczne. Wspaniały koncert znowuż, publiczność dopisuje, bo widzę z różnych miejscowości osoby.

Jak dodaje Hubert Kołodziej, jedną ze spraw, która wciąż wywołuje wielką troskę jest stan zabytkowego kościoła ewangelickiego, w którym co roku odbywają się koncerty festiwalu weberowskiego. W minionych latach udało się przywrócić do życia organy, które służą nie tylko wspólnocie, ale towarzyszą także podczas festiwalowych koncertów. Na dokończenie renowacji wciąż jednak czeka (aktualnie częściowo rozebrany) ołtarz. Zdobiące go zwykle elementy, m.in. malowidła, znajdują się od dłuższego czasu w pracowni konserwatorskiej, a oryginalne dzieła zastąpiły drukowane reprodukcje. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to rzadki, a jednocześnie najstarszy ołtarz ambonowy, biorąc pod uwagę teren całego Śląska.

- Ta diaspora malutka od wielu lat się dobija o to [fundusze - przyp. red.] - mówi Hubert Kołodziej. - Mam nadzieję, że uda nam się wspólnymi siłami [coś zrobić], bo już tu rozmawiam z osobami, które mogą lobbować w tej sprawie, żeby wesprzeć pastora w tych działaniach.

18. Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera, zwany potocznie festiwalem weberowskim trwał od 17 do 19 września na terenie gminy Pokój pod patronatem medialnym Radia Opole. Więcej na ten temat wkrótce w audycjach Radia Opole.
Hubert Kołodziej - podsumowanie festiwalu

Kultura i rozrywka

2021-10-17, godz. 14:34 Rękodzieło, miody, degustacje oraz występy zespołów. Jesienne targi w skansenie w Opolu Miód, rękodzieło, śląskie produkty kulinarne i występy zespołów folklorystycznych. To tylko część programu Jesiennych Targów Miodów i Rękodzieła… » więcej 2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »