Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-18, 19:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Kameralne składy i światowa literatura muzyczna na festiwalu weberowskim w gminie Pokój

Próba do koncertu w Domaradzkiej Kuźni [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Próba do koncertu w Domaradzkiej Kuźni [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jacek Kortus podczas próby do koncertu w Domaradzkiej Kuźni [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jacek Kortus podczas próby do koncertu w Domaradzkiej Kuźni [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w kameralnej obsadzie oraz jeden z kwartetów smyczkowych Dmitrija Szostakowicza zabrzmią podczas drugiego z trzech zaplanowanych koncertów 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Będzie to zarazem jedyny koncert, który nie odbędzie się w Pokoju, tylko w Domaradzkiej Kuźni - Betanii.
Jak przyznał tuż po próbie pianista Jacek Kortus, wykonywanie słynnego koncertu fortepianowego w warunkach kameralnych, nie odbiera niczego dziełu.

- To bardzo piękny koncert, który wyraża bardzo wiele wspaniałych emocji, a w dodatku towarzyszą mi wspaniali muzycy, także granie tutaj, w tej pięknej sali, z takimi fajnymi ludźmi, to dla mnie czysta przyjemność - przyznaje artysta. - Moim zdaniem meritum muzyki klasycznej jest wychodzenie do ludzi. Czyli my chcemy przede wszystkim poszerzać zainteresowania muzyką klasyczną. To właśnie dlatego wyjeżdżamy m.in. do takich miejsc, a nie tylko zamykamy się w filharmoniach czy operach.

Artyście towarzyszy kwartet smyczkowy w składzie: Piotr Kosarga (skrzypce), Malwina Kotz (skrzypce), Adam Siebers (altówka), Jan Czaja (wiolonczela), a koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 w Domaradzkiej Kuźni - Betanii.

Dodajmy, że finał festiwalu weberowskiego zaplanowany jest na niedzielę (19.09) na godzinę 16:00 w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju. Tym razem w programie przewidziane są kwintety klarnetowe Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także patrona festiwalu, czyli Carla Marii von Webera. Wystąpi klarnecista Krzysztof Zbijowski oraz zespół Airis String Quartet, który wykona dodatkowo kwartet smyczkowy "Serioso" Ludwiga van Beethovena. Wstęp na wszystkie te koncerty, organizowane przez Stowarzyszenie Pokój OPP przy wsparciu Gminy Pokój i objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny.
Jacek Kortus

Kultura i rozrywka

2021-10-17, godz. 08:00 X Jubileuszowy Festiwal w Klimatach Bluesa i Rocka w Komprachcicach Już po raz dziesiąty w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach spotkali się wykonawcy bluesa i rocka. Lokalni miłośnicy bluesa i zarazem członkowie… » więcej 2021-10-16, godz. 22:15 Było ognisko i opowieści wspinaczy. Za nami 10. Opolski Festiwal Gór Zakończył się 10. Opolski Festiwal Gór. W ciągu czterech dni zorganizowano 13 prelekcji. Opole odwiedzili ludzie gór, pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej… » więcej 2021-10-16, godz. 17:51 Uczniowie szkoły muzycznej z koncertem "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II" 'W hołdzie św. Janowi Pawłowi II' to koncert zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Opolu. Przed publicznością wystąpili uczniowie… » więcej 2021-10-16, godz. 11:30 Wystawa obrazów abstrakcyjnych dwóch artystów w Galerii "Pierwsze Piętro" w Opolu [ZDJĘCIA] Piotr Malarz i Romuald Jeziorowski postanowili zaprosić na swoją wspólna wystawę/ W Galerii Pierwsze Piętro ZPAP w Opolu zobaczymy obrazy abstrakcyjne pod… » więcej 2021-10-16, godz. 10:00 11. OFF: portrety fotograficzne na wystawie w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA] Opolskie Towarzystwo Fotograficzne pokazało w Filharmonii Opolskiej prace swoich członków na wystawie zatytułowanej 'Obecność'. Tym razem zobaczymy na pierwszym… » więcej 2021-10-16, godz. 08:29 11. OFF: O książce o fotografkach mówiła Monika Szewczyk-Wittek Monika Szewczyk-Wittek była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Dziennikarka przywiozła do Opola swoją… » więcej 2021-10-15, godz. 09:00 Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej przygotowuje wystawę na temat byłych mieszkańców Kresów Muzeum w Głubczycach przygotowuje wystawę pt. 'Kresowianie na Ziemi Głubczyckiej'. Na 28 planszach zaprezentowanych zostanie blisko 400 zdjęć i dokumentów… » więcej 2021-10-14, godz. 20:15 Wystartował 10. Opolski Festiwal Gór. Przed NCPP płonie ognisko! [FILM, ZDJĘCIA] Opowieść o pracy w obserwatorium meteorologicznym na Kasprowym Wierchu rozpoczęła 10. Opolski Festiwal Gór. Wydarzenie przyciągające miłośników pieszych… » więcej 2021-10-14, godz. 19:56 Sylwia Gawłowska napisała książkę o twórczości lidera Republiki Na rynku wydawniczym ukazała się książka dr Sylwii Gawłowskiej poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu. Pozycja zatytułowana 'Grzegorz Ciechowski - oblicza… » więcej 2021-10-14, godz. 19:55 Konkurs literacki "Krajobrazy Słowa" Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu razem z Urzędem Miasta ogłosiła XXIX konkurs literacki 'Krajobrazy Słowa'. Konkurs ma charakter otwarty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »