Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-09-18, 19:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Kameralne składy i światowa literatura muzyczna na festiwalu weberowskim w gminie Pokój

Próba do koncertu w Domaradzkiej Kuźni [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Próba do koncertu w Domaradzkiej Kuźni [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jacek Kortus podczas próby do koncertu w Domaradzkiej Kuźni [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Jacek Kortus podczas próby do koncertu w Domaradzkiej Kuźni [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina w kameralnej obsadzie oraz jeden z kwartetów smyczkowych Dmitrija Szostakowicza zabrzmią podczas drugiego z trzech zaplanowanych koncertów 18. Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. Będzie to zarazem jedyny koncert, który nie odbędzie się w Pokoju, tylko w Domaradzkiej Kuźni - Betanii.
Jak przyznał tuż po próbie pianista Jacek Kortus, wykonywanie słynnego koncertu fortepianowego w warunkach kameralnych, nie odbiera niczego dziełu.

- To bardzo piękny koncert, który wyraża bardzo wiele wspaniałych emocji, a w dodatku towarzyszą mi wspaniali muzycy, także granie tutaj, w tej pięknej sali, z takimi fajnymi ludźmi, to dla mnie czysta przyjemność - przyznaje artysta. - Moim zdaniem meritum muzyki klasycznej jest wychodzenie do ludzi. Czyli my chcemy przede wszystkim poszerzać zainteresowania muzyką klasyczną. To właśnie dlatego wyjeżdżamy m.in. do takich miejsc, a nie tylko zamykamy się w filharmoniach czy operach.

Artyście towarzyszy kwartet smyczkowy w składzie: Piotr Kosarga (skrzypce), Malwina Kotz (skrzypce), Adam Siebers (altówka), Jan Czaja (wiolonczela), a koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 w Domaradzkiej Kuźni - Betanii.

Dodajmy, że finał festiwalu weberowskiego zaplanowany jest na niedzielę (19.09) na godzinę 16:00 w kościele ewangelickim Księżnej Zofii w Pokoju. Tym razem w programie przewidziane są kwintety klarnetowe Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także patrona festiwalu, czyli Carla Marii von Webera. Wystąpi klarnecista Krzysztof Zbijowski oraz zespół Airis String Quartet, który wykona dodatkowo kwartet smyczkowy "Serioso" Ludwiga van Beethovena. Wstęp na wszystkie te koncerty, organizowane przez Stowarzyszenie Pokój OPP przy wsparciu Gminy Pokój i objęte patronatem medialnym Radia Opole, jest bezpłatny.
Jacek Kortus

Kultura i rozrywka

2022-01-23, godz. 09:15 "Rzeźby tańczące" można oglądać w praszkowskim muzeum. To 30 figur związanych z breakdance Wystawę o tytule 'Rzeźby' Wojciech Pondela prezentuje aktualnie Muzeum w Praszce. To 30 eksponatów różnej wielkości, które artysta wykonał z różnego… » więcej 2022-01-22, godz. 17:30 "Obiekty" Wojciecha Brzeszczaka w Galerii Aneks w Opolu [ZDJĘCIA] Zdjęcia, które powstały przy okazji dokumentacji byłych Zakładów Bawełnianych 'Frotex' w Prudniku po przekształceniu technicznym stały się artystyczną… » więcej 2022-01-22, godz. 11:19 Dzień Babci i Dziadka w Filharmonii Opolskiej Specjalny koncert rodzinny przygotowała Filharmonia Opolska. 'Radosne świętowanie - koncert dla Babci i Dziadka' zabrzmi dziś (22.01) w sali koncertowej f… » więcej 2022-01-21, godz. 17:53 Muzyka i tekst w Filharmonii Opolskiej Piątkowy koncert kameralny w Filharmonii Opolskiej łączy literaturę z muzyką. Lutosławski Quartet wykona Sonatę Kreutzerowską. Usłyszymy dwa utwory muzyczne… » więcej 2022-01-21, godz. 07:39 Niemieckie kino na opolskich ekranach. "To są filmy szczególnie wybrane" Pokazem w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczyna się Tydzień Filmu Niemieckiego. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze produkcje naszych… » więcej 2022-01-20, godz. 19:15 Potrafią podkreślić urodę kobiet i tworzyć spektakularne makijaże. Studentki nyskiej kosmetologii pokazały co p… Studentki Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie udowodniły podczas egzaminu zaliczeniowego na kierunku… » więcej 2022-01-20, godz. 14:28 Poszukiwani miłośnicy sztuki, malarstwa, rzeźby i teatru. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu zaprasza do grupy twórczej… Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego poszukuje chętnych osób do stworzenia grupy twórczej ''Pralnia''. Zgłosić… » więcej 2022-01-20, godz. 11:00 Dwóch opolskich poetów na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu Miejska biblioteka publiczna w Opolu zaprasza na spotkanie poetyckie. Tym razem gośćmi tej instytucji będą opolscy autorzy znani i nagradzani w całej Pol… » więcej 2022-01-19, godz. 19:31 Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim Prof. dr hab. Krystian Heffner świętował 70. urodziny w Instytucie Śląskim w Opolu. Gośćmi byli uczeni, z którymi współpracował oraz władze regionu… » więcej 2022-01-19, godz. 12:16 Fotografie Wojciecha Brzeszczaka w "Aneksie" Wojciech Brzeszczak przygotował nową wystawę, którą oparła na zdjęciach wykonanych na terenie byłych Zakładów Przemysłu Bawełnianego 'Frotex' w Pr… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »