Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-10, 13:20 Autor: PAP

Rzeszów/ Lekarze ze szpitala uniwersyteckiego wykonali tysięczną operację w asyście robota

Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie wykonali tysięczną operację w asyście robota da Vinci. Korzystają z jego pomocy pięć dni w tygodniu. W kolejce na zabieg pacjenci czekają miesiąc.

Tysięcznym pacjentem był 50-letni mieszkaniec powiatu niżańskiego (woj. podkarpackie). Lekarze zdiagnozowali u niego raka prostaty we wczesnym stadium rozwoju. Operacja odbyła się w środę, 10 lipca, trwała 1,5 godziny i przebiegła zgodnie z planem.


„U mężczyzny zostały zaoszczędzone pęczki naczyniowo-nerwowe, tym samym jest duża szansa na szybki powrót do zdrowia, tj. do pełnego trzymania moczu i prawidłowej potencji. Pacjent powinien dzień po operacji opuścić szpital” – przekazał dyrektor szpitala, urolog Janusz Ławiński, operator robota da Vinci.


W szpitalu uniwersyteckim operacje z zastosowaniem da Vinci przeprowadzają nie tylko zespoły urologów, ale także chirurgów i ginekologów.


„Da Vinci ułatwia nam pracę. Pozwala na dziesięciokrotne powiększenie operowanego pola, eliminuje drżenie rąk, wszystko dobrze widać w trudnodostępnych miejscach. Pozwala na precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi, a to już korzyść głównie dla pacjenta, który traci mniej krwi, jest też mniejsze ryzyko powikłań i skrócony czas rekonwalescencji” – wyjaśnia urolog Jakub Kępisty.


Operacje z udziałem robota da Vinci w szpitalu przy ul. Szopena wykonywane są od maja 2021 roku. Wówczas robot był dzierżawiony i pracował przez osiem dni w miesiącu. Teraz szpital ma robota na wyłączność, kupił go w grudniu 2022 roku. Wykonuje około 40 operacji w miesiącu, wszystkie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ubiegłym roku rzeszowscy lekarze sięgnęli po da Vinci 753 razy, a od początku br. - 247.


Szpital ma cztery zespoły lekarzy, którzy zdobyli uprawnienia do obsługi robota: dwa urologiczne i po jednym ginekologicznym i chirurgicznym. „Ich doświadczenie, liczba przeprowadzonych zabiegów i wyniki sprawiają, że w szpitalu leczą się też pacjenci spoza województwa podkarpackiego” – podkreśla rzecznik szpitala Andrzej Sroka. W najbliższych planach są operacje częściowej nefrektomii nerki, cystektomii radykalnej i zabiegi torakochirurgiczne.


Szpital przy ul. Szopena od stycznia 2023 roku należy do Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uczelnia potrzebowała go, żeby kształcić studentów na kierunku lekarskim i rozpocząć budowę największego na Podkarpaciu szpitala w Świlczy. Jest też jednym z ośrodków, w których szkoleni są przyszli operatorzy da Vinci.


Prof. Adam Reich, rektor-elekt, planuje kupić drugą konsolę do obsługi robota. „Żeby kształcić kolejnych specjalistów. Będą mogli na żywo śledzić to, co robi główny operator i pod jego nadzorem wykonać nieskomplikowane procedury. Przeprowadzamy coraz więcej operacji i z coraz szerszej grupy, ale to jest nadal kropla w morzu potrzeb” – stwierdził w rozmowie z PAP prof. Reich. (PAP)


autorka: Agnieszka Lipska


al/ agz/


Kraj i świat

2024-07-10, godz. 15:20 Ekstraliga rugby - w weekend 17/18 sierpnia początek sezonu W weekend 17/18 sierpnia zostanie rozegrana pierwsza kolejka ekstraligi rugby w sezonie 2024/2025. W rozgrywkach weźmie udział dziewięć zespołów. Tytułu… » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Siemoniak ws. ochrony polskiej granicy: wraz z ministrem obrony szukamy różnych rozwiązań angażujących inne pań… Szef MSWiA pytany w środę o wsparcie przez inne państwa obrony polskiej granicy odpowiedział, że wraz z ministrem obrony szuka różnych rozwiązań angażujących… » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Śląskie/ W weekend w Tarnowskich Górach „Barbórka w środku lata” Koncert na 100 pyrlików, czyli górniczych młotków, uroczystości z okazji odkrycia w 1784 r. rud srebronośnych, koncerty i widowisko „Skok przez skórę”… » więcej 2024-07-10, godz. 14:50 Afganistan/ Talibowie odrzucają raport ONZ o działaniach Ministerstwa Promocji Cnoty Rząd talibów odrzucił raport ONZ, w którym oskarżono afgańską policję obyczajową o 'tworzenie atmosfery strachu' i naruszenie praw człowieka - podała… » więcej 2024-07-10, godz. 14:50 Kujawsko-pomorskie/ Dk 25 odblokowana po uderzeniu auta w drzewo Droga krajowa nr 25 została odblokowana w Berlinku (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie w środę przed południem doszło do uderzeniu auta w drzewo. Na miejscu… » więcej 2024-07-10, godz. 14:50 UE/ Wydłużyła się lista platform dla dorosłych objętych rygorystycznymi przepisami cyfrowymi Komisja Europejska zdecydowała w środę o objęciu Aktem o usługach cyfrowych (DSA) serwisu XNXX z treściami przeznaczonymi dla dorosłych. Będzie to czwarta… » więcej 2024-07-10, godz. 14:50 Scanway: rakieta poleciała zgodnie z planem; liczymy, że nasze urządzenia zadziałały prawidłowo Na pokładzie rakiety Ariane 6 Europejskiej Agencji Kosmicznej w kosmos zostały wyniesione kamery polskiej firmy Scanway. Rakieta poleciała zgodnie z planem… » więcej 2024-07-10, godz. 14:50 20,5 mln zł na dokapitalizowanie Parku Śląskiego Zarząd województwa śląskiego podjął uchwałę o dokapitalizowaniu Parku Śląskiego kwotą ponad 20,5 mln zł. Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa… » więcej 2024-07-10, godz. 14:50 Nie żyje Bolesław Bara, przyjaciel Kazimierza Kutza i dyrektor słynnego centrum rehabilitacji W wieku 98 lat zmarł dr Bolesław Bara, pierwszy dyrektor Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji, a w dzieciństwie przyjaciel Kazimierza Kutza. „Teraz życie… » więcej 2024-07-10, godz. 14:40 Ekspert dla PAP: decyzją o przekazaniu systemu Patriot Rumunia potwierdza, że jest graczem zespołowym Rumunia potwierdza, że jest graczem zespołowym i daje przykład solidarności innym sojusznikom w NATO - powiedział PAP rumuński analityk Claudiu Degeratu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »