Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-07-08, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Prysznic zamiast kąpieli w wannie, czyli jak być eko. Interaktywna wystawa w Opolu [ZDJĘCIA]

Wystawa "Ekoeksperymentarium" w Galerii M Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Wystawa "Ekoeksperymentarium" w Galerii M Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Wystawa "Ekoeksperymentarium" w Galerii M Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Wystawa "Ekoeksperymentarium" w Galerii M Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Jak wyłapywać wampiry energetyczne, jak oszczędzać wodę, jak komponować śniadanie o najniższym śladzie węglowym? Między innymi tego można dowiedzieć się na interaktywnej wystawie w galerii Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu.
Udostępniono tam "EkoEksperymentarium", inicjatywę kolektywu Mamy Projekt.

- Wystawa jest kierowana głównie do dzieci, ale wielu ciekawych rzeczy dowiedzą się również dorośli - mówi Magdalena Derdończyk, organizatorka z kolektywu Mamy Projekt.

- Dla przykładu mamy łazienkę EkoEksperymentarium, gdzie pokazujemy, jak dbać o wodę. Czekają na nas różne kurki do przekręcania i jednoczesnego sprawdzania informacji. Jeśli przekręcimy, widzimy informację, że prysznic zamiast kąpieli w wannie daje oszczędność 700 litrów w tygodniu. Stawiamy właśnie na krótki, żołnierski prysznic, a nie długie kąpiele w wannie, kiedy woda leje się bez końca.

Czego na wystawie dowiedziały się przedszkolaki Andrzej i Dobrawa?

- Sortujemy śmieci i nie wyrzucamy ich byle gdzie. To znaczy, że segregujemy je wyrzucamy do odpowiednich kubłów.

- Ja zapamiętałam, że musimy też oszczędzać wodę, a możemy to zrobić na przykład podczas prania. Wystarczy włączyć pobór małej ilości wody.

Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, zwraca uwagę, że ta edukacja jest powiązana z codziennym życiem.

- Przez to czerpiemy pożyteczną wiedzę, jak zachowywać się codziennie w różnych miejscach, gdzie funkcjonujemy. Czy wakacje są dobrym czasem do pokazywania dzieciom takich informacji? Moim zdaniem, forma wystawy jest taka, że można przyjemnie spędzić czas, bawiąc się czy ucząc się poprzez zabawę.

Dr Bronisława Ogonowski, dyrektor MCWE, zaznacza, że to miejsce eksperymentów

- Mamy nadzieję, że w trakcie wakacji przyjdą do nas dzieci z rodzicami lub dziadkami, a oprócz wystawy zobaczą nasz plac edukacyjny. On jest równie powiązany z ekologią jak wystawa i jest dla dzieci czymś, czego na co dzień nie mogą doświadczyć. Tutaj mogą natomiast świetnie bawić się.

Partnerem wystawy jest Fundacja Lellek Pomaga, która wsparła finansowo ściągnięcie ekspozycji do Opola. - Jako fundacja wywodząca się z branży samochodowej musimy być tak naprawdę zaprzyjaźnieni z ekologią i wszystkimi powiązanymi z nią aspektami. Z tego względu bardzo cieszymy się, że taka wystawa ma miejsce w Opolu. Mamy nadzieję, że to nauczy dzieci wielu fajnych rzeczy, jak być na co dzień eko - mówi Agnieszka Lellek-Klimek, prezes Fundacji.

Wystawa jest czynna od poniedziałku do piątku. Grupy zorganizowane mogą ją odwiedzić od 9:00 do 15:00, a indywidualnie można zobaczyć ekspozycję od 13:30 do 15:00. Galeria MCWE mieści się przy ulicy Powstańców Śląskich 19.
Magdalena Derdończyk
Andrzej i Dobrawa
Przemysław Zych
Bronisława Ogonowski
Agnieszka Lellek-Klimek
Posłuchaj materiału z programu "Reporterski Obraz Dnia"

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 23:19 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie. Droga krajowa zablokowana Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło kilka minut po godz. 22 na odcinku drogi krajowej DK 46 Opole - Nysa w Hanuszowie. Są poszkodowani. Na miejscu… » więcej 2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »