Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-11, 12:25 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Ustalono właściciela zbiorników z niebezpieczną substancją. Sprawa trafi do prokuratury

Zabezpieczone miejsce znalezienia niebezpiecznych substancji w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Zabezpieczone miejsce znalezienia niebezpiecznych substancji w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Zabezpieczone miejsce znalezienia niebezpiecznych substancji w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Zabezpieczone miejsce znalezienia niebezpiecznych substancji w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Zabezpieczone miejsce znalezienia niebezpiecznych substancji w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Zabezpieczone miejsce znalezienia niebezpiecznych substancji w Groszowicach [fot. Jędrzej Łuczak]
Wracamy do sprawy znalezionych wczoraj (10.06) dwóch zbiorników z toksyczną substancją w Groszowicach przy ulicy Przelotowej. Pojemniki odkryto na prywatnej posesji, która została przejęta od miasta na zasadzie dzierżawy wieczystej. Właściciel działki został już namierzony przez policję. Na własny koszt musi uprzątnąć teren. Niewykluczone, że za składowanie niebezpiecznych odpadów odpowie przed sądem.
Na miejscu działały wszystkie służby mundurowe oraz Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Młodszy aspirant Przemysław Kędzior, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Opolu przekazał Radiu Opole, że z ustaleń wynika, że znaleziona substancja to mazut, czyli oleista ciecz.

- My też ustaliliśmy osoby, do których należy ten teren i one zostały zobowiązane do uprzątnięcia oraz zabezpieczenia tego terenu. - Właściciel jest ustalony i co dalej? - Teraz czekamy na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Po jego utrzymaniu będziemy dalej prowadzili tę sprawę. Na miejscu działała też nasza grupa dochodzeniowo-śledcza. Policjanci przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli substancję.

Sylwia Stemplewska, rzeczniczka WIOŚ w Opolu poinformowała, że jak tylko ustalona zostanie struktura własnościowa działki, to po jej potwierdzeniu zawiadomione zostaną właściwe organy ochrony środowiska.

- Złożymy także zawiadomienie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o możliwości popełnienia szkody w środowisku i najprawdopodobniej złożymy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa środowiskowego przez nieznaną osobę na ten moment.

Służby działające na miejscu ustaliły, że nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.

- Te zbiorniki leżą tam od kilku lat - tak sprawę znalezionych wczoraj (10.06) beczek z niebezpieczną substancją komentują mieszkańcy Groszowic. Ich słowa potwierdzają służby. Z pierwszych ustaleń straży pożarnej wynika, że częściowo zakopane były dwa zbiorniki o pojemności około 23 metrów sześciennych.

- To już dłuższy czas stały tam takie pojemniki. Naprawdę to tam już dłuższy czas zalega. Teren był w sumie wykupiony, z tego co słyszałem, ale przez odkrycie tych niebezpiecznych substancji, został chyba sprzedany - mówi jeden z mieszkańców.

- To jest teren po byłej cementowni, czyli poprodukcyjny - dodaje kapitan Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

- Podejrzewamy, bo to jest wszystko w domysłach, że mógł być po prostu ten środek używany jako paliwo do rozpalania pieców w cementowi. Natomiast nie wiemy, to jest tylko przypuszczenie, hipoteza. Ta substancja, podejrzewamy, że już od kilkunastu lat znajduje się w tych zbiornikach albo nawet i więcej, natomiast co do wycieku nie jesteśmy w stanie stwierdzić jak dawno doszło.

Dodajmy, że w działaniach brało udział 10 zastępów straży pożarnej. Obecne były też Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Kędzierzyna-Koźla i Opola.
młodszy aspirant Przemysław Kędzior
Sylwia Stemplewska
Mieszkaniec
kapitan Łukasz Nowak

Wiadomości z regionu

2024-06-14, godz. 20:30 W Prudniku obradowało Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pradziad Radosław Roszkowski po raz piąty został wybrany prezesem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Walne zebranie obradowało w Prudniku. Na pięcioletnią… » więcej 2024-06-14, godz. 19:37 "Cały czas mamy nowe firmy". Opolska Izba Gospodarcza wyróżniła ludzi biznesu i nie tylko [ZDJĘCIA] Po raz 21. Opolska Izba Gospodarcza przyznała Opolskie Nagrody Jakości. Laureatami zostało 6 różnych podmiotów: prywatni przedsiębiorcy, uczelnia wyższa… » więcej 2024-06-14, godz. 17:52 Kamień Śląski ma 18-dołkowe pole golfowe. Można organizować międzynarodowe zawody [ZDJĘCIA] W Kamieniu Śląskim zakończyła się rozbudowa jedynego na Opolszczyźnie profesjonalnego pola golfowego. Na obiektach Karolinka Golf Park miłośnicy tej dyscypliny… » więcej 2024-06-14, godz. 17:45 "Pracowali" głównie w rolnictwie. Grozi im do 10 lat więzienia [FILM] Sprawców kradzieży ciągnika rolniczego o wartości ponad ćwierć miliona złotych zatrzymali prudniccy policjanci. Do przestępstwa doszło w lutym. Nocą… » więcej 2024-06-14, godz. 17:35 Poseł Tomasz Kostuś w sejmowej komisji śledczej ds. wyborów kopertowych Poseł z Opolszczyzny dołączył do sejmowej komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej otrzymał rekomendację… » więcej 2024-06-14, godz. 17:21 Grodków buduje Branżowe Centrum Umiejętności. "To szansa dla szkoły oraz dla miasta" W Grodkowie powstaje branżowe centrum umiejętności. Dziś podpisano umowę na remont budynków, w których będą odbywać się zajęcia. » więcej 2024-06-14, godz. 17:17 30 lat klasy dwujęzycznej i 25 lat certyfikacji. Podwójny jubileusz Liceum numer 2 w Opolu Podwójny jubileusz świętowało Publiczne Liceum Ogólnokształcące numer 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu. » więcej 2024-06-14, godz. 16:49 "Pacjent to nie tylko wyniki badań". Studenci medycy o interdyscyplinarności w podejściu do chorych Współpraca między lekarzami różnych specjalizacji ma być kluczem do efektywnego leczenia pacjenta. To wnioski płynące z konferencji naukowej przygotowanej… » więcej 2024-06-14, godz. 16:14 Porażenie prądem w powiecie głubczyckim. Poszkodowany 33-letni mężczyzna W miejscowości Równe w powiecie głubczyckim 33-letni mężczyzna został porażony prądem. Jego stan był na tyle ciężki, że na miejsce wezwano śmigłowiec… » więcej 2024-06-14, godz. 16:12 "To zwieńczenie rocznej pracy". Uczniowie klasy wojskowej ślubowali w centrum Opola [ZDJĘCIA] Zgodnie z ceremoniałem ślubowali uczniowie pierwszej klasy o profilu wojskowym z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego numer 1 w Opolu. Uroczystość zorganizowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »