Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » O szkole muzycznej w Papui-Nowej Gwinei opowiada…
2024-07-09, 09:20 Autor: Marzena Mielcarek, oprac. AL

O szkole muzycznej w Papui-Nowej Gwinei opowiada Jan Groeger

koncert Solidaris Brass
koncert Solidaris Brass
O szkole muzycznej i studiu nagrań, które zostały zbudowane w parafiach misyjnych w Papui - Nowej Gwinei przez ks. Marka Sobottę opowiada w audycji „Muzyka źródeł” Marzeny i Jacka Mielcarków szef zespołu Solidaris Brass Jan Groeger, który odwiedził to miejsce i podzielił się ze słuchaczami wrażeniami z tej niezwykłej wyprawy.

Szkoła muzyczna nazwana została Centrum Muzyki "Manui". Nazwa "Manui" w lokalnym języku Arapesh - jednym z blisko 850 używanych w Papui - Nowej Gwinei - oznacza rajskiego ptaka, który jest w godle kraju.

Szkoła ma za zadanie propagowanie i utrwalanie miejscowej kultury i języka, którym grozi wymarcie. Papuasi mają talent muzyczny, komponują i piszą teksty - tak wypełniają czas, by nie sięgać po narkotyki.Zespół Solidaris Brass, który został tam ugoszczony, rozkochuje miejscową ludność w muzyce europejskiej. Wspólne muzykowanie polsko - papuaskie jest prawdziwym spotkaniem odmiennych kultur.

Budowa centrum trwała 2 lata. Głównymi sponsorami są: firma Solidaris, Fundusz Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej, jak i biskupi, wielu księży i parafian diecezji opolskiej.

Zobacz także

2024-07-03, godz. 14:17 Radio Opole rusza w plener! W piątek jesteśmy w Turawie Naszą wakacyjną audycję "Mistrzowskie Lato z Radiem Opole" w najbliższy piątek (05.07) poprowadzimy z Turawy. Studio plenerowe między godz. 9:00 a 15:00… » więcej 2024-06-28, godz. 10:00 Mistrzowskie Lato z Radiem Opole - zobacz, co szykujemy w wakacje! Wakacje rozpoczęte, czas zatem zacząć wakacyjną ramówkę. Od lipca do końca sierpnia zapraszamy do słuchania Mistrzowskiego Lata z Radiem Opole! Audycję… » więcej 2024-06-01, godz. 16:42 Pobierz film z Festiwalowej Fotobudki Radia Opole! Radio Opole bawi się w rytmie festiwalu. Na opolskim rynku trafić mogliście Państwo na nasz radiowy namiot. A tam oprócz ramki do zdjęć, pysznych krówek… » więcej 2024-05-09, godz. 10:10 Radio Opole dołącza do akcji #20LatPLwUE! Od 20 lat jesteśmy częścią zachodniej demokracji, korzystamy ze wspólnego europejskiego rynku, członkostwo w Unii zwiększa nasze bezpieczeństwo, a brak… » więcej 2024-04-01, godz. 07:00 Proboszcz parafii ewangelicko-augsubrskiej w Opolu na audiencji u papieża Franciszka Przed świętami ksiądz Wojciech Pracki wraz z grupą 25 osób był w Watykanie i tam miał możliwość rozmawiać z głową Kościoła katolickiego. Rozmowa… » więcej 2024-03-18, godz. 17:07 „Muzyka to tylko narzędzie do zupełnie większych rzeczy niż nam się wydaje” - ARTur Moon Pianista ARTur Moon (Artur Sychowski) zajmuje się medytacją, wizualizacją, efektami dźwiękowymi i wzrokowymi - wszystko to można przeżyć uczestnicząc… » więcej 2024-03-13, godz. 16:16 Debaty wyborcze Radia Opole. Sprawdź, kiedy będziemy w Twoim powiecie Jakie pomysły na rozwój miasta mają kandydaci w tegorocznych wyborach na burmistrza? W jaki sposób chcą poprawić stan dróg, przyciągać inwestorów, zatrzymać… » więcej 2024-02-12, godz. 12:50 "Z czterech stron świata z Radiem Opole" - akcja w Światowy Dzień Radia. Dowiedz się więcej! Światowy Dzień Radia postanowiliśmy w tym roku uczcić akcją pod hasłem "Z czterech stron świata z Radiem Opole". Skąd takie hasło? Otóż planujemy przejazd… » więcej 2024-02-07, godz. 12:30 Ależ akcja nam się szykuje! Zapraszamy na (Pół)Tłusty Czwartek na Plac Wolności w Opolu Pączków w tłusty czwartek nigdy dość, jak każe tradycja, choć wiadomo, że są kaloryczne, tłuste, słodkie i w nadmiarze po prostu - niezdrowe. Postanowiliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »