Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-15, 14:40 Autor: PAP

Sejm/ Komisja za przyjęciem części poprawek do projektu tzw. ustawy pomocowej

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zarekomendowała w środę przyjęcie poprawek zgłoszonych przez KO i odrzucenie poprawek zgłoszonych przez kluby PiS i Konfederację. Głosowanie poprawek i całości projektu spodziewane jest w środę wieczorem.

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada m.in. przedłużenie do 30 września 2025 r. legalności pobytu Ukraińcom, którym nadano numer PESEL UKR, a także powiązanie od przyszłego roku wypłat m.in. 800 plus z obowiązkiem szkolnym dla ukraińskich dzieci.


Na środowym posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych rozpatrzyła poprawki zgłoszone do projektu ustawy podczas drugiego czytania. Komisja zarekomendowała odrzucenie poprawek zgłoszonych przez klub Konfederacji, w tym poprawkę mówiącą o tym, aby ze świadczeń socjalnych wyłączyć Ukraińców w wieku poborowym.


Zarekomendowała odrzucenie także poprawki zgłoszonej przez posła PiS Pawła Szefernakera dotyczącej większego uszczelnienia systemu i uzależnienia otrzymywania przez Ukraińców 800 plus nie tylko od obowiązku szkolnego, ale też od złożenia wniosku o wydanie karty pobytu.


Wiceszef MSWiA negatywnie zaopiniował tę poprawkę, zwracając uwagę, że choć co do zasady popiera kierunek zaproponowany przez Szefernakera, to zyski z poprawki byłyby bardzo niewielkie. Jednocześnie zapowiedział stworzenie systemu pozwalającego na natychmiastowe zawieszenie wszystkich świadczeń każdemu cudzoziemcowi wtedy, gdy wyjeżdża on do innego państwa na dłużej niż 30 dni. Obecnie ten przepis obejmuje jedynie Ukraińców.


Komisja zarekomendowała przyjęcie kilku poprawek zgłoszonych przez KO, a dotyczących wydłużenia o cztery miesiące terminu składania wniosków o warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej.


Kolejna poprawka, która zyskała rekomendację komisji, dotyczy honorowania świadectw obywateli państwa, które wypowiedziało umowę międzynarodową o ich wzajemnym uznawaniu. Zgłosił ją klub parlamentarny Polska 2050-TD.


Wiceministra edukacji Joanna Mucha podczas posiedzenia komisji zwracała uwagę, że poprawka wiąże się z sytuacją, która wydarzyła się niedawno. Chodzi o zaprzestanie wydawania przez Białoruś swym obywatelom przebywającym poza granicą tego kraju dokumentów potwierdzających maturę.


Powiedziała, że uchodźcy z Białorusi bez potwierdzenia swojej matury nie mogą podjąć studiów w Polsce. Dodała, że w takiej sytuacji jest ok. 5 tys. obywateli z Białorusi, ale może to też dotyczyć obywateli innych krajów.


Wątpliwości co do poprawki zgłaszało Biuro Legislacyjne Sejmu i posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali uwagę, że poprawka może wykraczać poza zakres przedłożenia.


Procedowana regulacja oprócz przedłużenia legalności pobytu dla Ukraińców przedłuża też dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS i możliwość pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.


W nowelizacji wskazano też maksymalny 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego. Rozwiązanie dotyczyć będzie uczniów, którzy udział w zajęciach rozpoczęli w latach 2022/2023 i 2023/2024.


W projekcie zapisano wprowadzenie nowych zasad potwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy ubiegającego się o nadanie numeru PESEL. Jedynym sposobem potwierdzenia tożsamości ma być okazanie ważnego dokumentu podróży.


Projektowana regulacja zakłada ponadto, że od 1 lipca br. finansowanie wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy, będących w szczególnie trudnej sytuacji, będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z właściwym miejscowo wojewodą lub organem samorządowym działającym na polecenie wojewody. Zmienią się także zasady partycypacji w kosztach pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania tak, aby pobieranie należnych dopłat było bardziej efektywne niż obecnie.


Projekt zakłada też wygaszenie świadczeń związanych z rekompensatą kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych, ponoszonych przez właścicieli lokali prywatnych. Od 1 lipca ma nastąpić też wygaszenie wsparcia dotyczącego finansowania wykonywania fotografii i jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł.


Projekt nowelizacji ustawy powstał we współpracy m.in. z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia i z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.


Ustawa, z wyjątkiem niektórych przepisów, miałaby wejść w życie 1 lipca br. (PAP)


Autor: Marcin Chomiuk


mchom/ joz/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 02:20 USA/ "Washington Post": Macron postawił na to, że Francuzi nie są gotowi dać władzę skrajnej prawicy Ogłaszając przedterminowe wybory po niedzielnym zwycięstwie Zjednoczenia Narodowego, prezydent Francji Emmanuel Macron postawił na ryzykowny zakład, że Francuzi… » więcej 2024-06-11, godz. 01:20 Wybory do PE/ Chorwacja z najniższą frekwencją w UE; pobiła rekord Słowacji Chorwacja odnotowała w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego najniższą frekwencję spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. W kraju, który… » więcej 2024-06-11, godz. 01:10 Niemcy/ Zełenski poinformował o swoim przyjeździe do Berlina Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek późnym wieczorem o swoim przyjeździe do Berlina, gdzie spotka się z kanclerzem Niemiec… » więcej 2024-06-11, godz. 00:20 Lekkoatletyczne ME - Włodarczyk: wróciłam i udowodniłam, że w tym wieku można zdobywać medale (wideo) Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Wygrała Włoszka Sara Fantini. Brąz wywalczyła… » więcej 2024-06-11, godz. 00:10 ME 2024 - Probierz: Lewandowski ma lekki uraz, Świderski podkręcił staw skokowy (opis) Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz poinformował, że w towarzyskim meczu z Turcją (2:1) Karol Świderski podkręcił staw skokowy… » więcej 2024-06-11, godz. 00:00 ME 2024 - Holandia bez de Jonga Piłkarz Barcelony i reprezentacji Holandii Frenkie de Jong nie weźmie udziału w rozpoczynających się w piątek mistrzostwach Europy - poinformowała krajowa… » więcej 2024-06-10, godz. 23:50 ME 2024 - Urbański po meczu z Turcją: objawienie? można tak powiedzieć 'Czy jestem objawieniem? Można tak powiedzieć' - powiedział Kacper Urbański po wygranym 2:1 meczu z Turcją w Warszawie, ostatnim sprawdzianie polskich piłkarzy… » więcej 2024-06-10, godz. 23:50 Węgry/ Media: zwycięstwo Tuska może skutkować zmianą układu sił w koalicji rządzącej Wygrana Koalicji Obywatelskiej (KO) pod wodzą Donalda Tuska w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce może wpłynąć na zmianę układu sił… » więcej 2024-06-10, godz. 23:40 ME 2024 - Probierz: Lewandowski ma lekki uraz, Karol podkręcił staw skokowy (krótka) Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz poinformował, że w towarzyskim meczu z Turcją (2:1) Karol Świderski podkręcił staw skokowy… » więcej 2024-06-10, godz. 23:40 Lekkoatletyczne ME - złoto Kaczmarek na 400 m i srebro Włodarczyk w rzucie młotem (opis) Natalia Kaczmarek czasem 48,98 poprawiła rekord Polski w biegu na 400 m i zdobyła złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Za nią uplasowały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »