Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym…
2024-06-10, 22:54 Autor: Ireneusz Prochera

Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE

Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE
- Popularność Konfederacji wśród ludzi młodych może się brać z tego, że jest to pokolenie, które niespecjalnie już pamięta i docenia to, co się wydarzyło w Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat, kiedy weszliśmy do Unii i intensywnie skorzystaliśmy na tym. - mówił politolog Grzegorz Balawajder. Podkreślił, że młodzi ludzie często dziś nie muszą sie juz martwić o zupełnie przyziemne sprawy, wielu z nich mieszka z rodzicami i ma zaspokojone podstawowe potrzeby, szuka więc mocnych wrażeń, także w polityce.
-Dlatego, kiedy tradycyjne elity rządzące nie potrafią spełnić tych oczekiwań, słucha się populistów. - dodał politolog.
Grzegorz Balawajder podkreślił też, że i te wybory pokazały, że polska scena polityczna jest głęboko podzielone. Wskazał również na pewien mechanizm, który doprowadza do tego, że z czasem mniejsze ugrupowania są marginalizowane i wchłaniane. W tym kontekście podkreślił sytuację Trzeciej Drogi. W ocenie badacza ani PSL, ani Polska 2050 nie zdobyły trwałego poparcia, a efekt świeżości już przeminął. Jak podkreślił, może to też być efekt braku wyrazistości i niezdecydowania.
-Marszałek Hołownia hamletyzuje! - dodał dr Balawajder.

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego - wynika z pełnych danych zaprezentowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Ugrupowanie Donalda Tuska uzyskało 37,06 procent poparcia. Drugi wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Formację Jarosława Kaczyńskiego poparło 36,16 procent głosujących. Trzecie miejsce uzyskała Konfederacja - 12,08 procent. Czwarte miejsce uzyskała koalicja Trzeciej Drogi - 6,91 procent, a piąte Lewica - 6,3 procent.

Frekwencja w eurowyborach wyniosła 40 i 65 setnych procent - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. To wynik dużo gorszy niż w przypadku wyborów parlamentarnych z października zeszłego roku, kiedy głos oddało trzech na czterech uprawnionych.
Z Grzegorzem Balawajderem rozmawia Ireneusz Prochera (10.06.2024)

Zobacz także

2024-06-19, godz. 19:00 Dariusz Madera o planach na rozwój Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dokładnie 7 lat temu Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zmieniło swoją nazwę, stając się Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. Czy zmiana szyldu przyniosła… » więcej 2024-06-19, godz. 20:00 „Mam nadzieję, że koalicjanci docenią nasze atuty” Antoni Konopka w Radiu Opole We wtorek radni sejmiku regionu udzielili absolutorium i wotum zaufania zarządowi województwa, choć w dyskusji nie brakowało krytyki wobec władz regionu… » więcej 2024-06-18, godz. 18:30 "Donald Tusk żąda wyrżnięcia z administracji ludzi związanych z poprzednim rządem" We wtorek radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali między innymi w sprawie absolutorium dla zarządu regionu. W porządku obrad znalazł się także… » więcej 2024-06-18, godz. 18:45 "Staram się zastęp[ować wójta jak najlepiej. Wszystkie zadania są realizowane" We wtorkowe popołudnie pytamy o przyszłość gminy Chrząstowice. Jej wójt, ze względów zdrowotnych, nie może pełnić swoich obowiązków, dlatego w najbliższym… » więcej 2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach: urząd konserwatora ma godzić interes właściciela zabytku i nauki w imię dziedzictwa - Nie można decyzji konserwatorskich podejmować pochopnie. Urząd konserwatora musi wyważyć racje. Nie może być to decyzja na zasadzie "wydaje-mi-się"… » więcej 2024-06-17, godz. 19:15 Piotr Bloszczyk: Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego ma być niepolityczny - Nasi młodzieżowi radni będą prawdopodobnie podpisywali oświadczenia, że nie będą wykorzystywali działalności w Sejmiku do celów politycznych. Chcemy… » więcej 2024-06-13, godz. 18:55 Debata Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa o biurokracji, reformie polityki imigracyjnej i szkolnictwie zawodowym Czy polscy przedsiębiorcy "toną w papierach"? Firmy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na obowiązki podatkowe. - wynika z raportu opracowanego… » więcej 2024-06-12, godz. 19:15 Czy w polskiej polityce jest jeszcze miejsce na ugrupowania nawołujące do wyjścia z Unii Europejskiej? Czy w polskiej polityce jest jeszcze miejsce na ugrupowania nawołujące do wyjścia z Unii Europejskiej? Niedzielny wynik Polexit`u może sugerować negatywną… » więcej 2024-06-12, godz. 18:45 "Nie przekonaliśmy ludzi swoimi czynami. Każdy powinien uderzyć się w pierś". Piotr Fitowski o wyniku Polski 2050… Gościem Radia Opole był Piotr Fitowski z Polski 2050, który w niedzielę bezskutecznie ubiegał się o mandat europosła. Polityk, zapytany o słaby wynik jego… » więcej 2024-06-11, godz. 19:00 "Paweł Kampa był w kampanii osamotniony, bo wszyscy skupiliśmy się na Krzysztofie Śmiszku". Michał Kalinowski o wyborczym… Podobnie jak Trzecia Droga, także Lewica wprowadza do nowego europarlamentu troje deputowanych. W poniedziałkowe popołudnie o wynik wyborczy pytaliśmy współprzewodniczącego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »