Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-11, 08:00 Autor: PAP

Łódź/ Po 30 latach na scenę Teatru Jaracza wraca spektakl "Tańce w Ballybeg"

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi po 30 latach ponownie wystawi jedną z najbardziej melancholijnych i poruszających sztuk Briana Friela "Tańce w Ballybeg". Inscenizacja powstała we współpracy z Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania w Łodzi. W sobotę premiera na Scenie Kameralnej.

Dramat irlandzkiego pisarza pierwszy raz trafił na scenę łódzkiego Jaracza w 1994 r. Spektakl wyreżyserowany przez Barbarę Sass-Zdort spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności.


Inicjatorem jego powrotu do Jaracza był aktor tego teatru i odtwórca głównej roli Marcin Włodarski. Przedstawienie powstało w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium pozwalającej aktorom na realizację własnych pomysłów dramaturgicznych i reżyserskich w profesjonalnych warunkach.


"+Tańce w Ballybeg+ chodziły za mną od dłuższego czasu. Kiedy pojawiła się możliwość zrealizowania własnej inicjatywy na deskach Teatru Jaracza naturalnym wyborem była emocjonalna sztuka Friela. Chciałbym zabrać widzów w nostalgiczną podróż dojrzałego mężczyzny do ostatnich dni swojego szczęśliwego, beztroskiego dzieciństwa. Grany przeze mnie bohater Michael podejmuje się próby rozliczenia i zrozumienia przeszłości, a tym samym poukładania sobie dorosłego życia" – wyjaśnił Włodarski.


Aktor w spektaklu o przemijaniu, ulotności pamięci i zanikaniu wspomnień wciela się w rolę Michaela, syna jednej z pięciu sióstr. To on, jako dorosły już mężczyzna, opowiada widzom historię gorzkiej sielanki, jaką było jego dzieciństwo. Spędził je w towarzystwie ciotek i matki, w świecie pogrążonym w melancholii. Główny bohater maluje przed widzami ciąg obrazów, kolaży, które przywołują wspomnienia i pomagają w odszukaniu samego siebie i swojej tożsamości.


"Dla mnie ten tekst jest także o końcach świata rozpatrywanych w trzech aspektach – globalnie, czyli widma I wojny światowej i brutalność nowego świata, rodzinnym, w którym każda z postaci przeżywa prywatny dramat, oraz ludzkim, jako zakończenie życia. Nie chcemy jednak, aby widz wyszedł ze spektaklu z poczuciem bezradności, bo jest w naszym przedstawieniu także światło i momenty niosące nadzieję" – powiedziała reżyserka sztuki Ewa Kustusz-Warwas.


Tytuł nawiązuje do tańczenia przy muzyce z radia. Odbiornik wciąż się psuje i trzeba ponosić wydatki na baterie, ale płynąca z niego muzyka przynosi głównym bohaterkom – siostrom Kate, Chris, Agnes, Maggie i Rose – ulgę. Muzyka i taniec sprawiają jedyną, czystą, nieskażoną troską przyjemność, pozwalają na moment zapomnieć o biedzie, niepewności i smutku.


Przedstawienie powstało we współpracy teatru z łódzką Wyższą Szkołą Sztuki i Projektowania w Łodzi. W obsadzie znalazły się słuchaczki studium aktorskiego działającego w szkole – Iga Biaduń i Klaudia Michalik oraz absolwentka studium Eliza Sondaj. W pracę przy przedstawieniu zaangażowani zostali także wykładowcy i słuchacze innych kierunków WSSiP.


W obsadzie spektaklu obok Włodarskiego oraz studentek i absolwentki studium są: Anna Sarna, Aleksandra Posielężna i Paweł Audykowski. Autorką scenografii jest Maria Balcerek, za muzykę odpowiada Krzysztof Sadecki, za reżyserię świateł Yori Fabian, a za choreografię Joanna Wolańska.


Premiera "Tańców w Ballybeg" na Scenie Kameralnej w sobotę o godz. 19.00 (PAP)


Autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ joz/


Kraj i świat

2024-05-24, godz. 10:00 Zakopane/ Konsultacje społeczne w sprawie powstania muzeum taternictwa i narciarstwa Muzeum Tatrzańskie rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące utworzenia nowej placówki - muzeum taternictwa i narciarstwa. Będzie się mieściło w zabytkowej… » więcej 2024-05-24, godz. 10:00 Liga NHL - "Nafciarze" wygrali w Dallas Hokeiści Edmonton Oilers pokonali na wyjeździe Dallas Stars 3:2 w pierwszym meczu finałowym Konferencji Zachodniej ligi NHL. Zwycięską bramkę w 32. sekundzie… » więcej 2024-05-24, godz. 10:00 Pakistan wypłaci 2,5 mln USD rodzinom chińskich inżynierów, którzy zginęli w zamachu Rząd Pakistanu poinformował, że wypłaci 2,5 mln dolarów odszkodowania rodzinom pięciu chińskich inżynierów, którzy w marcu zginęli w ataku zamachowca… » więcej 2024-05-24, godz. 09:50 Węgry/ Orban: musimy przedefiniować naszą rolę w NATO Musimy przedefiniować rolę Węgier w NATO - powiedział w piątek premier Viktor Orban w wywiadzie dla publicznego Radia Kossuth. Podkreślając, że jego kraj… » więcej 2024-05-24, godz. 09:40 Korea Płd., Japonia: sankcje dla Korei Płn. i Rosji za dostawy broni na wojnę na Ukrainie Władze Korei Południowej i Japonii ogłosiły w piątek oddzielne pakiety sankcji wymierzone w firmy, statki i osoby zaangażowane w dostarczanie Rosji północnokoreańskiej… » więcej 2024-05-24, godz. 09:40 Siemoniak: Mraz jest osobą wiarygodną, był w samym "jądrze ciemności" Szef MSWiA i koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak ocenił, że informacje o Funduszu Sprawiedliwości przekazane przez b. dyrektora w MS Tomasza Mraza… » więcej 2024-05-24, godz. 09:40 Świętokrzyskie/ Dwie osoby ranne w wypadku na dk 79; droga zablokowana Dwie osoby zostały ranne w wypadku na dk 79 w miejscowości Karsy (Świętokrzyskie). Droga została zablokowana w obu kierunkach. Utrudnienia występują na… » więcej 2024-05-24, godz. 09:40 Glen Powell ujawnił, że Matthew McConaughey namówił go na przeprowadzkę do Teksasu Gwiazdor takich produkcji, jak „Top Gun: Maverick”, „Hit Man” czy „Tylko nie Ty”, w najnowszym wywiadzie zdradził, że postanowił wynieść się… » więcej 2024-05-24, godz. 09:30 Gawkowski: dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL będzie można uniknąć możliwości wyłudzenia kredytu (krótka) Od 1 czerwca, dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL, będzie można uniknąć możliwości wyłudzenia kredytu - powiedział w piątek wicepremier, minister cyfryzacji… » więcej 2024-05-24, godz. 09:30 Ukraina/ Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przybyła z wizytą do Kijowa Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przybyła do Kijowa z oficjalną wizytą - poinformowała w piątek w mediach społecznościowych wiceprzewodnicząca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »