Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych…
2024-05-23, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 5150 złotych brutto? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (23.05.2024)
Każdego roku powraca temat negocjacji dotyczących najniższej płacy. Tym razem jednak propozycja rządzących zaskakuje. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce, by najniższe wynagrodzenia wynosiły w przyszłym roku 60 procent średniej płacy. Jak wylicza Federacja Przedsiębiorców Polskich, mowa o kwocie 5150 złotych brutto miesięcznie.
Obecnie stawka ta wynosi 4242 złote brutto a od lipca będzie to 4300. Obecna minimalna płaca to 52,7 procent przeciętnego wynagrodzenia za I kwartał.

Propozycja pani minister jest wyższa od tego, co w negocjacjach z rządem proponują przedsiębiorcy. Ci chcą zachowania stawki z drugiego półrocza bieżącego roku. Także związkowcy obstają za niższą stawką niż ministerstwo, proponując 4650 złotych brutto.

Czy najmniej zarabiającym pracownikom potrzeba aż tak dużego skoku wynagrodzeń i jaki miałby o wpływ na gospodarkę? O to pytaliśmy w naszej cotygodniowej debacie.

W programie poruszyliśmy też wątek prac nad ustawą regulującą zatrudnianie w Polsce cudzoziemców. Jej projekt ma być gotowy w III kwartale. Mówi się tu przede wszystkim o poprawie warunków pracy i życia tych osób w naszym kraju, ale też o uszczelnieniu granic Unii. "Zdarza się, że cudzoziemcy, którzy wjechali do Polski, aby pracować u danego pracodawcy, nie są u niego zatrudniani na warunkach określonych w zezwoleniu, lecz trafiają do szarej strefy" - informuje resort pracy, cytowany przez portal Money.pl. Według wstępnych doniesień, w myśl nowych przepisów zezwolenia mają trafiać tylko do tych firm, które rzeczywiście chcą zatrudniać pracowników spoza wspólnoty. Przedsiębiorcy wskazują natomiast, że nowe zapisy mogą znacząco utrudnić im prowadzenie działalności. Kontrowersje budzą między innymi proponowane zapisy o nieudzielaniu pozwoleń, jeśli okaże się, że firma pośrednicząca w zatrudnieniu to "podmiot, który działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Odmowy mogą być też udzielane w przypadku "udostępniania pracowników pod pozorami tzw. outsourcingu pracowniczego". Zmienić ma się tżz sposób kontrolowania firm zatrudniających cudzoziemców - przede wszystkim te mają być niezapowiadane,a nieprawidłowości - surowiej karane.

Czy dodatkowe obostrzenia w tym zakresie są potrzebne? A może problem związany z niekontrolowanym napływem migrantów da się rozwiązać w inny sposób? To kolejne pytania, które zadaliśmy naszym ekspertom.

W dyskusji wzięli udział:

- Grzegorz Kuliś - Business Centre Club
- Piotr Pancześnik - Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
- Dr Artur Żurakowski - ekonomista

Zobacz także

2024-08-22, godz. 19:00 Czy urzędy wypełnią się słabiej wykwalifikowanymi pracownikami? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (22.08… Niedawno w naszej debacie rozmawialiśmy na temat podwyżek oczekiwanych przez pracowników sfery budżetowej. Część z nich miała zapowiadać, że w przypadku… » więcej 2024-08-21, godz. 19:00 "W wakacje nasze działania ograniczają się do minimum" - Krzysztof Grudzień o sytuacji w Suwerennej Polsce Jaka przyszłość czeka Suwerenną Polskę. Czy partia przetrwa jako samodzielny byt i dlaczego w ostatnim czasie słyszymy o niej głównie w kontekście odchodzących… » więcej 2024-08-21, godz. 18:30 Bartłomiej Orpel o przyszłości Stobrawskiego Centrum Medycznego Jeszcze w tym roku oddział chorób płuc dla osób dorosłych szpitala w Kup ma przejść remont. W planach jest też rozbudowa placówki w Pokoju. O szczegóły… » więcej 2024-08-20, godz. 19:30 Ryszard Grüner o rozmowach na temat przyszłości gruntów po Top Farms W poniedziałek na Opolszczyźnie gościł minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Jednym z głównych punktów wizyty były rozmowy z opolskimi… » więcej 2024-08-19, godz. 16:26 "Coraz częściej idą tam ludzie, którzy wiedzą, po co to robią" - ks. Daniel Leśniak o opolskiej pielgrzymce na Jasną… 48. Piesza Pielgrzymka Opolska dotarła w sobotę na Jasną Górę. Jakie emocje towarzyszyły w tym roku pątnikom i dlaczego - mimo postępującego zeświecczenia… » więcej 2024-08-14, godz. 19:00 Andrzej Borowski o problemach ochotniczych straży pożarnych Gościem popołudniowego pasma publicystycznego Radia Opole był prezes opolskiego oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Andrzej Borowski, którego… » więcej 2024-08-13, godz. 19:00 "Wielu gości chce partycypować w kosztach odbudowy" - Joanna Kardasińska o Etnofestiwalu, cenach biletów i planach… W popołudniowym paśmie publicystycznym Radia Opole tym razem zajrzeliśmy do Niemodlina, gdzie w czwartek odbędzie się III edycja Opolskiego Etnofestiwalu… » więcej 2024-08-12, godz. 19:00 "Przyśpieszone żniwa o dwa, trzy tygodnie to jest ewenement" - Łukasz Smolarczyk Naszym gościem był wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Łukasz Smolarczyk, którego zapytaliśmy o wyjątkowo szybko kończące się żniwa na Opolszczyźnie… » więcej 2024-08-08, godz. 19:06 Czy potrzebne są dodatkowe regulacje związane z pracą w czasie upałów i kontrolami w firmach? Pracodawcy, związkowcy… Coraz częściej narzekamy na zbyt wysokie temperatury. Czy zatem kwestie związane z łagodzeniem ich skutków powinny zostać uregulowane w kodeksie pracy? Nad… » więcej 2024-08-07, godz. 16:45 Artur Misztal o problemie uzależnień i szczegółach I Brzeskiego Dnia Trzeźwości Gościem Radia Opole w środowe popołudnie był Artur Misztal, prezes Brzeskiego Stowarzyszenia Abstynenta TAMA, a zarazem główny pomysłodawca i organizator… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »