Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 10:00 Autor: PAP

Zakopane/ Konsultacje społeczne w sprawie powstania muzeum taternictwa i narciarstwa

Muzeum Tatrzańskie rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące utworzenia nowej placówki - muzeum taternictwa i narciarstwa. Będzie się mieściło w zabytkowej willi niedaleko Krupówek i ma powstać do 2027 r.

„Przeprowadzamy konsultacje społeczne z mieszkańcami Zakopanego, pasjonatami, miłośnikami taternictwa i narciarstwa. Planujemy utworzyć nowe muzeum w Zakopanem poświęcone właśnie taternictwu i narciarstwu. Wydaje się, że Zakopane jest naturalnym miejscem, aby taka instytucja powstała, a przypomnę, że o takie miejsce zabiegano już przeszło 100 lat temu” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn.


Muzeum Tatrzańskie chce wspólnie ze środowiskiem górskim – taternikami, narciarzami, przewodnikami tatrzańskimi czy ratownikami górskimi - wypracować model przyszłego muzeum. Według założeń ma być to miejsce poświęcone zdobywaniu Tatr.


„Chcielibyśmy opowiadać o Tatrach od strony kulturowej, o pierwszych zdobywcach, pionierach narciarstwa. Chcemy zapytać społeczność, jaka jest ich wizja takiego muzeum. Chcemy zebrać te wszystkie informacje i postaramy się, aby wszystkie opinie, być może nawet skrajne, stanowiły podstawę i wytyczną do dalszych naszych działań i prac nad utworzeniem takiej placówki. Ten głos mieszkańców jest bardzo istotny w kształtowaniu naszego dziedzictwa, bo to my musimy uznać, co kiedyś było ważne, istotne” – wyjaśnił dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.


W kolekcji Muzeum Tatrzańskiego jest m.in. ponad 100 zabytkowych drewnianych nart, w tym narty pionierów polskiego narciarstwa.


Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego zamierza otworzyć nowe muzeum do 2027 r. Koncepcja zakłada, że na powstanie przyszłej placówki Muzeum Tatrzańskie wyda około 14 mln zł. Ta kwota zawiera odnowienie zabytkowej willi oraz zaprojektowanie wystawy i pełne wyposażenie placówki. Pieniądze na inwestycję mają pochodzić z funduszy unijnych i budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który jest organem prowadzącym Muzeum Tatrzańskie.


W 2022 r. Muzeum Tatrzańskiemu udało się zakupić historyczną willę w stylu zakopiańskim niedaleko Krupówek. Zabytek jednak jest zdewastowany i wymaga dużych inwestycji. Pieniądze na wykup nieruchomości w kwocie 5 mln 325 tys. zł wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.(PAP)


autor: Szymon Bafia


szb/ miś/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 15:50 Reżyser i aktor Jan Szurmiej spoczął na cmentarzu Powązki Wojskowe Jan Szurmiej spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie, niedaleko grobu swojego ojca Szymona Szurmieja. Ceremonia pogrzebowa miała charakter… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 ME 2024 - Chorwacja - Albania 0:1 (do przerwy) Grupa B: Chorwacja - Albania 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Qazim Laci (11-głową). Sędzia: Francois Letexier (Francja).(PAP) mask/ km/ co/ » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Paweł Kowal: Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy Ukrainy Naszym celem jest pokazać potencjał Polski jako wielkiego hubu, pokazać jej potencjał eksportowy; Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Zachodniopomorskie/ Ponad 120 osób zatruło się salmonellą w ośrodku wczasowym w Pogorzelicy W jednym z ośrodków wczasowych w Pogorzelicy w weekend doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Szczeciński sanepid poinformował w środę, że powodem zatrucia… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Rosja/ Wyszukiwarka Yandex usunęła z map oznaczenie grobu Nawalnego Wyszukiwarka Yandex usunęła z map oznaczenie grobu Aleksieja Nawalnego, zmarłego w lutym w kolonii karnej lidera rosyjskiej opozycji - podał w środę portal… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Kraków/ Uchwała o strefie czystego transportu wciąż ważna, radni przesunęli termin jej wejścia o rok Uchwała o strefie czystego transportu w Krakowie, którą w styczniu unieważnił Wojewódzki Sąd Administracyjny, wciąż jest ważna, ale w środę na sesji… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Turniej ATP w Halle - Hurkacz w parze z Sinnerem awansowali do 2. rundy debla Hubert Hurkacz i Włoch Jannik Sinner awansowali do drugiej rundy debla turnieju tenisowego ATP 500 na kortach trawiastych w Halle. Po zaciętym meczu pokonali… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Kamil Pastor: procedura nadmiernego deficytu nie będzie oznaczać gwałtownych cięć wydatków Objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu może wymusić ograniczenie wzrostu wydatków, ale nie będzie oznaczać konieczności dokonywania jakichś gwałtownych… » więcej 2024-06-19, godz. 15:30 Podlaskie/ SG: funkcjonariusze udzielili pomocy kobiecie z urazem oka; polskie służby nie użyły broni Funkcjonariusze SG udzielili pomocy kobiecie z urazem oka przy polsko-białoruskiej granicy, na miejsce wezwali karetkę i kobieta trafiła do szpitala - poinformował… » więcej 2024-06-19, godz. 15:30 Rumunia/ Prezydent: w czwartek powiem, czy będę dalej starać się stanowisko szefa NATO Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział w środę, że po czwartkowym posiedzeniu Rady Obrony Państwa powie, czy nadal; będzie się starać o stanowisko… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »