Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-24, 10:00 Autor: PAP

Pakistan wypłaci 2,5 mln USD rodzinom chińskich inżynierów, którzy zginęli w zamachu

Rząd Pakistanu poinformował, że wypłaci 2,5 mln dolarów odszkodowania rodzinom pięciu chińskich inżynierów, którzy w marcu zginęli w ataku zamachowca samobójcy w prowincji Chajber Pasztunchwa na północnym zachodzie kraju - podała w piątek agencja AP.

Do ataku doszło w ostatnich dniach marca. Zamachowiec wjechał autem wyładowanym materiałami wybuchowymi w samochód wiozący inżynierów. Minister spraw wewnętrznych Pakistanu Mohsin Nakwi oświadczył, że "wróg obrał za cel obywateli Chin, które są przyjacielem Pakistanu".


Pakistański rząd twierdzi, że atak na samochód, którym podróżowali inżynierowie budujący tamę Dasu, został zaplanowany w Afganistanie i zrealizowany przez afgańskiego zamachowca, oraz że rząd w Kabulu chroni członków ściganych przez Pakistan terrorystycznych ugrupowań, a zwłaszcza pakistańskich talibów z Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP). Zdaniem Islamabadu to TTP i inne zbrojne ugrupowania organizują zamachy w na pakistańsko-afgańskim pograniczu - przypomniał portal Głosu Ameryki.


Zarówno sprawujący w Afganistanie władzę Taliban, jak i pakistańskie ugrupowania zbrojne odrzucają te oskarżenia.


W graniczącej z Afganistanem prowincji Chajber Pasztunchwa przy projektach związanych z korytarzem gospodarczym Chiny–Pakistan zatrudnione są tysiące chińskich inżynierów i pracowników budowlanych. Projekty te - podała agencja AP - to ratunek dla rządu w Islamabdzie, który obecnie stoi w obliczu jednego z najpoważniejszych kryzysów gospodarczych w historii kraju. Zbrojne ugrupowania islamistyczne i niepodległościowe postrzegają chińskie inwestycje jako rabunek krajowych zasobów naturalnych.(PAP)


os/ akl/


Kraj i świat

2024-06-19, godz. 16:10 Sędzia Święczkowski: wyrok z grudnia ub.r. skazujący Kamińskiego i Wąsika - może nosić znamiona zbrodni sądowej… Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z grudnia ub.r. prawomocnie skazujący Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz wcześniejszy wyrok Sądu Najwyższego… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Halina Bortnowska - teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka (sylwetka) Teolog, dziennikarka, działaczka praw człowieka, członkini Komitetu Helsińskiego w Polsce Halina Bortnowska zmarła w środę w wieku 92 lat. Była zaangażowana… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 ME 2024 - Wachowski: pociągiem będzie komfortowo i znacznie szybciej (wideo) Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski powiedział PAP, że wybór pociągu dla reprezentacji Polski jako środka transportu do Berlina na piątkowy mecz Euro… » więcej 2024-06-19, godz. 16:10 Już 9 mln dorosłych Polaków cierpi na otyłość Przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy - mamy już 9 mln dorosłych Polaków chorych na otyłość. Co roku przybywa też ok. 400 tys. dzieci i… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Ekstraklasa piłkarska - trzech nowych piłkarzy w Jagiellonii, w tym napastnik z Francji Francuski napastnik Lamine Diaby Fadiga, pomocnik Filip Wolski i bramkarz Maksymilian Stryjek - to nowi piłkarze Jagiellonii Białystok. Odchodzi hiszpański… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Suwałki/ W sierpniu 4. Festiwal Filmowy „Wajda na nowo" Suwalski Ośrodek Kultury zaprezentował w środę program 4. Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, który odbędzie się w Suwałkach (Podlaskie) od 16 do… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 Reżyser i aktor Jan Szurmiej spoczął na cmentarzu Powązki Wojskowe Jan Szurmiej spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych w Warszawie, niedaleko grobu swojego ojca Szymona Szurmieja. Ceremonia pogrzebowa miała charakter… » więcej 2024-06-19, godz. 15:50 ME 2024 - Chorwacja - Albania 0:1 (do przerwy) Grupa B: Chorwacja - Albania 0:1 do przerwy. Bramki: 0:1 Qazim Laci (11-głową). Sędzia: Francois Letexier (Francja).(PAP) mask/ km/ co/ » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Paweł Kowal: Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy Ukrainy Naszym celem jest pokazać potencjał Polski jako wielkiego hubu, pokazać jej potencjał eksportowy; Polska będzie partnerem dla wszystkich uczestników odbudowy… » więcej 2024-06-19, godz. 15:40 Zachodniopomorskie/ Ponad 120 osób zatruło się salmonellą w ośrodku wczasowym w Pogorzelicy W jednym z ośrodków wczasowych w Pogorzelicy w weekend doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Szczeciński sanepid poinformował w środę, że powodem zatrucia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »