Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-01, 06:50 Autor: PAP

20 lat Polski w UE/ Marek Prawda: Droga Polski do UE była wyboista i nic nie było przesądzone

Droga Polski do UE była wyboista i nic nie było przesądzone; Polska jest beneficjentem takiej politycznej determinacji, zrozumienia, że jest naprawdę głębszy sens bycia razem, niż tylko spełnienie szybko w terminie, pewnych ekonomicznych warunków - mówił PAP b. stały przedstawiciel RP przy UE Marek Prawda.

Marek Prawda, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej w latach 2012-2016 pytany przez PAP, czy podczas negocjacji przed przystąpieniem Polski do UE pojawiały się problemy, podkreślił, że "droga była wyboista i nic nie było przesądzone".


"Była przecież wątpliwość w wielu krajach Unii Europejskiej, czy ci Polacy się nadają, żeby ich przyjąć. Po wielu, wielu latach zdecydowano się na takie grupowe przyjęcie. To znaczy, żeby nie różnicować tych, którzy są trochę lepiej przygotowani, a przyjąć też tych (...), dopuścić do tego procesu tych, których droga jest dłuższa i którzy mogą opóźnić akcesję tych lepiej przygotowanych" - zaznaczył dyplomata.


"Warto wspomnieć, że w większości krajów zachodnich nie było przewagi poparcia w społeczeństwie dla rozszerzenia, że jednak wymagało to pewnej politycznej determinacji" - dodał Prawda.


Jak zauważył, wszystko, co ważne na świecie dzieje się wtedy, kiedy politycy zaryzykują. "Jeżeli politycy tylko powtarzają to, co mówi większość, to właściwie żadnych istotnych zmian by nie było. Polska jest beneficjentem takiej politycznej determinacji, takiego zrozumienia, że jest naprawdę głębszy sens bycia razem, niż tylko spełnienie szybko w terminie, pewnych ekonomicznych warunków" - ocenił dyplomata.


Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/72650/


Na pytanie, jakie korzyści odniosła Polska po wejściu do Unii Europejskiej Prawda podkreślił, że "Polska skorzystała z tak zwanej europejskiej maszyny konwergencji". "Czyli Unia jest po to, żeby zasypywać rowy między tymi, którzy są biedniejsi i tymi, którzy mają więcej" - dodał.


"Poza kilkoma państwami azjatyckimi, nie było na świecie właściwie mechanizmu, który by to zapewniał. Polska stała się właśnie jednym z takich najlepszych, czy najbardziej widowiskowych przykładów tego awansu, tego tworzenia jednolitej strefy ekonomicznej, pomyślności krajów, które bardzo dużo zyskały przez trzydzieści lat. Polska tyle nadrobiła w swoim PKB w stosunku do Niemiec, co Japonia kilkadziesiąt lat wcześniej. Więc myślę, że dzisiaj nie ma poważnej dyskusji na ten temat, czy to się Polsce opłaciło, czy nie. Staliśmy się częścią wspólnoty wartości, wspólnoty instytucji, co miało ogromne znaczenie dla właściwie awansu w każdej dziedzinie" - oświadczył Prawda.


Fragment wypowiedzi dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/72649/


Cały materiał dostępny na: https://wideo.pap.pl/videos/72907/ (PAP)


autorka: Monika Wiśniewska


par/ lm/


Kraj i świat

2024-05-21, godz. 13:10 Politico: USA zaproponują Gruzji wsparcie w zamian za zmianę kursu w polityce zagranicznej W Kongresie USA zostanie w tym tygodniu przedstawiony projekt ustawy, która zakłada udzielenie Gruzji amerykańskiego wsparcia m.in. gospodarczego i wojskowego… » więcej 2024-05-21, godz. 13:10 Przemyśl/ „Mąż i żona” – najnowsza premiera rzeszowskiego Teatru Siemaszkowej Komedia „Mąż i żona” Aleksandra Fredry, opowiadająca o miłosnym czworokącie z udziałem hrabiego Wacława i jego żony Elwiry, to najnowsza propozycja… » więcej 2024-05-21, godz. 13:00 Rada UE przyjęła pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie… » więcej 2024-05-21, godz. 13:00 Krzysztof Zalewski zapowiada swój nowy album rapowanym manifestem We wtorek Krzysztof Zalewski wydał swój nowy singiel „Zgłowy”. Ten niezwykle osobisty, rapowany manifest otwiera nowy muzyczny rozdział w jego karierze… » więcej 2024-05-21, godz. 13:00 Trzecia Droga zaprezentowała listę wspólnych spraw w Parlamencie Europejskim (opis) Integracja europejska w kwestii bezpieczeństwa, zapewnienie odpowiednich środków na potrzeby przemysłu obronnego w Polsce i Europie - to najważniejsze postulaty… » więcej 2024-05-21, godz. 13:00 Sejm/ Rolnicy: liczymy, że w środę spotkamy się w z premierem Donaldem Tuskiem Prowadzący w Sejmie protest głodowy rolnicy poinformowali we wtorek, że liczą, iż w środę spotkają się w niższej izbie parlamentu z premierem Donaldem… » więcej 2024-05-21, godz. 13:00 WHO: ponad 14 tys. osób przesiedlono w obwodzie charkowskim z powodu rosyjskich ataków Ponad 14 tys. osób zostało przesiedlonych z powodu trwających od 10 maja rosyjskich ataków w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała… » więcej 2024-05-21, godz. 12:50 EMKA OIL zaprezentowała Olejomaty na międzynarodowych targach IFAT w Monachium (MediaRoom) Firma EMKA Oil wychodzi naprzeciw zmieniającym się potrzebom społeczeństwa, wytyczając nowe szlaki i angażując się w stosowanie nowoczesnych technologii… » więcej 2024-05-21, godz. 12:50 Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara (opis) Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do 'Marzyciela', twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację… » więcej 2024-05-21, godz. 12:50 Warszawa/ Premiera monodramu Aliny Świdowskiej "Chciała zapomnieć" - w środę W Teatrze Żydowskim 22 maja odbędzie się premiera 'Chciała zapomnieć' - monodramu Aliny Świdowskiej na motywach wspomnień jej matki Adiny Blady-Szwajger… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »