Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 07:10 Autor: PAP

Wiceszef MSWiA: podniesienie rangi WSPol i SGSP otwiera przed nimi nowe możliwości

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Szkoła Główna Służby Pożarniczej nie tylko zmieniają nazwy, lecz także podnoszą status szkoły wyższej do rangi uczelni akademickiej. Otwiera to przed nimi nowe możliwości, np. w pozyskiwaniu partnerów zagranicznych - powiedział PAP wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy SGSP stanie się Akademią Pożarniczą, a WSPol w Szczytnie - Akademią Policji w Szczytnie.


"To nie jest tylko zmiana nazwy, lecz także podniesienie statusu szkoły wyższej do rangi uczelni akademickiej. Otwiera to nowe możliwości, jeżeli chodzi o pozyskiwanie partnerów zagranicznych i aplikowanie o rozmaite granty. Przede wszystkim jest to też uznanie aktualnego i dotychczasowego dorobku uczelni" - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.


Błażej Poboży zaznaczył, że aby stać się akademią, obie uczelnie musiały spełnić kilka obiektywnych warunków, co potwierdziła ewaluacja jakości kształcenia. "W jej następstwie WSPol otrzymała kategorię A w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie i kategorię B+ w dyscyplinie nauki prawne. W przypadku SGSP były to odpowiednio A+ w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie i A w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka" - wyjaśnił.


Wiceminister zauważył, że "każda szkoła wyższa aspiruje do tego, aby stać się akademią, a każda akademia marzy o tym, aby zostać uniwersytetem", co jest "naturalnym kierunkiem rozwoju większości uczelni".


"Nasze uczelnie mają samodzielnych pracowników naukowych, prowadzą rozliczne badania naukowe, uczestniczą w grantach krajowych i międzynarodowych. WSPol ma podpisane umowy z piętnastoma zagranicznymi uczelniami" - podkreślił Poboży.


W jego ocenie zarówno WSPol, jak i SGSP już mają "duże doświadczenie i ogromny dorobek". "W samym wydawnictwie WSPol rocznie ukazuje się kilkadziesiąt publikacji o charakterze naukowym. W większości są to monografie. To dorobek, którego może nam pozazdrościć wiele ośrodków akademickich. Uczelnia wydaje też trzy czasopisma naukowe, które są bardzo wysoko punktowane" - powiedział.


"To oczywiste, że nasze uczelnie także chciały uzyskać status akademii. Co ważne, dzięki niemu uruchamianie na nich nowych kierunków będzie odbywało się w procedurze uproszczonej. To wszystko składa się na dalszy rozwój uczelni" - zaznaczył wiceminister.


"Ta zmiana to coś, o czym od dawna marzyliśmy i do czego długo się przymierzaliśmy. Cieszę się, że uda nam się to przeprowadzić przed końcem tej kadencji. Dzięki temu na rynku pojawią się dwie naprawdę dobre akademickie marki" - zapewnił wiceszef MSWiA.


W przyjętym w środę przez Radę Ministrów projekcie ustawy o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez MSWiA znajdują się też przepisy, które pozwolą powołać kolejną mundurową uczelnię - Wyższą Szkołę Straży Granicznej w Koszalinie. Regulacją zajmie się teraz Sejm.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ mark/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 5 czerwca, 22.00 Przekazujemy sktót wydarzeń sportowych: Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French… » więcej 2023-06-05, godz. 22:00 1. liga piłkarska - Mandziara ponownie w radzie nadzorczej Lechii Adam Mandziara ponownie znalazł się w radzie nadzorczej zdegradowanej w ostatnim sezonie z piłkarskiej ekstraklasy Lechii. 56-letni właściciel gdańskiego… » więcej 2023-06-05, godz. 21:50 Ukraina/ Zełenski: Rosja histerycznie reaguje na każdy krok naszych sił zbrojnych; mamy sukcesy w Donbasie Rosja histerycznie reaguje na każdy krok ukraińskich sił zbrojnych, które odnoszą sukcesy na odcinku bachmuckim w Donbasie - oświadczył w poniedziałek… » więcej 2023-06-05, godz. 21:50 Prezydent weźmie udział w szczycie B9 w Bratysławie Prezydent Andrzej Duda weźmie we wtorek udział w Szczycie Państw Bukareszteńskiej Dziewiątki w Bratysławie - zapowiedziała Kancelaria Prezydenta. » więcej 2023-06-05, godz. 21:50 Turcja/ Dotychczasowy rzecznik prezydenta Erdogana mianowany szefem wywiadu Ibrahim Kalin, dotychczasowy rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, został w poniedziałek mianowany szefem Narodowej Agencji Wywiadu (MIT) - poinformował… » więcej 2023-06-05, godz. 21:50 Wszyscy z uznaniem żegnają Ibrahimovica, oprócz rodzinnego Malmoe Kończący piłkarską karierę Zlatan Ibrahimovic spotkał się wyrazami uznania wszystkich klubów, w których grał, króla Szwecji Karola XVI Gustawa i rządu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:40 Piłkarska LM - Kevin de Bruyne: wynik finału nie zdefiniuje mojej kariery 'Dziedzictwo Kevina de Bruyne'a nie zostanie określone przez wynik sobotniego finału Ligi Mistrzów. 90 minut nie zdefiniuje mojej kariery' - powiedział piłkarz… » więcej 2023-06-05, godz. 21:40 USA/ Firma SpaceX wystrzeliła rakietę z zaopatrzeniem dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Po kilkakrotnych opóźnieniach firma SpaceX z powodzeniem wystrzeliła w poniedziałek rakietę Falcon z misją dostarczenia sprzętu i zapasów na Międzynarodową… » więcej 2023-06-05, godz. 21:30 KE przedłużyła zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy do 5 państw, w tym Polski, do 15 września Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek wieczorem, że przedłużyła zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii… » więcej 2023-06-05, godz. 21:20 "Financial Times": Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »