Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 11:10 Autor: PAP

Europosłanka Możdżanowska: w Europie silne tendencje protekcjonistyczne, obliczone na utrzymanie konkurencyjności własnych gospodarek

Dzisiaj w Europie mamy silne tendencje protekcjonistyczne, obliczone na utrzymanie konkurencyjności własnych gospodarek - mówiła podczas posiedzenia Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) Parlamentu Europejskiego eurodeputowana PiS Andżelika Możdżanowska. W dyskusji brała też udział wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

"Czy w związku z działaniami europejskich rządów - zarówno w czasie pandemii, jak i kryzysu energetycznego - da się wyznaczyć jakąś wyraźną linię, rozgraniczającą słuszne i proporcjonalne działania osłonowe od nadmiernej pomocy publicznej, zakłócającej konkurencję?" – pytała europosłanka, dodając, że jednocześnie "zewsząd słychać wezwania do solidarności i jedności w obliczu kryzysu energetycznego".


W ten sposób odniosła się do polityki rekompensat wysokich cen energii, którą każdy rząd prowadzi na własną rękę i na miarę swoich budżetowych możliwości.


Możdżanowska zastanawiała się, czy i na ile jest to jedynie przywracanie status quo sprzed epoki drastycznych podwyżek, a na ile wygodny pretekst dla pomocy publicznej. "Przecież nie sposób nie zauważyć, że np. w przypadku Niemiec, takie subwencjonowanie to bezwzględna obrona uprzywilejowanej dotąd (dzięki taniemu gazowi z Rosji) pozycji własnej gospodarki" – zauważyła.


Europosłanka nawiązała także do amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji i rozważań nad scenariuszami ewentualnej odpowiedzi UE. Jak zauważyła, najwięksi europejscy producenci (Niemcy i Francja), domagają się adekwatnej odpowiedzi, pozwalającej w UE również promować, czyli dotować, europejską zieloną produkcję.


Jak wskazała Możdżanowska, z jednej strony takie rozwiązanie z pewnością przyspieszyłoby zieloną transformację gospodarki. Z drugiej zaś, pojawia się pytanie, czy taki program nie faworyzowałby tych europejskich gospodarek, które są już i tak lepiej przygotowane do transformacji kosztem tych, które najbardziej wsparcia potrzebują.


Komisarz Vestager w odpowiedzi podkreśliła, że istotne jest utrzymanie spójności europejskiej gospodarki i jest to od dawna priorytet UE. "Chodzi oto, by Unia zrastała się; to jest nasz długoterminowy cel" - dodała.


Mówiła, że należy wspierać mniej atrakcyjne inwestycyjnie obszary, pomagając słabszym regionom i w ten sposób wyrównywać szanse w całej UE. „Na ten cel powinno być więcej pomocy państwowej" – stwierdziła Dunka.


Wiceszefowa KE zaznaczyła także, że ważne jest utrzymanie odpowiednich relacji z USA. "Mamy Radę UE-USA ds. Handlu i Technologii , w ramach której zajmujemy się kwestią subwencjonowania produkcji półprzewodników, współpracujemy z USA w kwestii sztucznej inteligencji, dyskutujemy o przewodnictwie w międzynarodowych organizacjach" – wskazała.


Vestager zaznaczyła, że USA przez ustawę o redukcji inflacji poważnie przystępują do walki ze zmianami klimatycznymi. "A zielony przemysł, to przemysł przyszłości" – stwierdziła.


Jak zauważyła, obecnie skutkuje to pokusą przeniesienia zielonych inwestycji do USA i musimy zadbać o to, by Europa pozostała dobrym miejscem dla takich inwestycji. "Zagraniczni inwestorzy powinni do nas napływać, dzięki temu będziemy bardziej konkurencyjni i przyspieszymy zieloną transformację pamiętając o perspektywie spójnościowej" – skonkludowała Vestager.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ ap/


Kraj i świat

2024-07-10, godz. 02:00 Włochy / Rzym w hołdzie dla Fernando Botero - jego monumentalne rzeźby na placach włoskiej stolicy Rzym oddaje hołd kolumbijskiemu rzeźbiarzowi i malarzowi Fernando Botero, dla którego Włochy były drugą ojczyzną. Na placach w historycznym centrum Wiecznego… » więcej 2024-07-10, godz. 01:40 Szczyt NATO/ Prezydent Biden ogłosił przekazanie Ukrainie pięciu systemów obrony powietrznej, w tym czterech baterii… Prezydent USA Joe Biden zainaugurował jubileuszowy Szczyt NATO w Waszyngtonie, ogłaszając przekazanie Ukrainie pięciu nowych strategicznych systemów obrony… » więcej 2024-07-10, godz. 01:30 Chorwacja/ Media: Niemcy nie są już "ziemią obiecaną", coraz więcej Chorwatów wraca do domu Niemcy nie są już 'ziemią obiecaną'. Po raz pierwszy od wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej mniej Chorwatów wyjechało do Niemiec, niż z tego kraju wróciło… » więcej 2024-07-10, godz. 00:50 Kosowo/ Premier w CNN: niech Zachód zmusi Belgrad do usunięcia baz przy naszej granicy Apeluję do Zachodu o wywarcie presji na Belgrad, by usunął bazy wojskowe znajdujące się w pobliżu Kosowa - powiedział we wtorkowym wywiadzie dla CNN kosowski… » więcej 2024-07-10, godz. 00:40 Szczyt NATO/ Biały Dom ogłosił przekazanie Ukrainie pięciu systemów obrony powietrznej, w tym czterech baterii Patriotów… USA, Niemcy, Rumunia, Holandia oraz Włochy przekażą Ukrainie pięć dodatkowych systemów obrony powietrznej, w tym czterech systemów Patriot i jednego sytemu… » więcej 2024-07-10, godz. 00:30 USA/ Szef MON: nasze inwestycje w bezpieczeństwo to najsilniejszy argument, niezależnie od tego, kto będzie prezydentem… Polska jest liderem w NATO, jeśli chodzi o nakłady na zbrojenia i bezpieczeństwo. To jest nasz wkład w bezpieczeństwo całego Sojuszu. To jest nasz najsilniejszy… » więcej 2024-07-10, godz. 00:30 Szczyt NATO/ Biden: razem z Niemcami, Holandią i Rumunią dostarczymy sprzęt na pięć dodatkowych systemów obrony powietrznej… Ogłaszam dziś historyczną darowiznę sprzętu obrony powietrznej dla Ukrainy, wspólnie z Niemcami, Holandią i Rumunią dostarczymy setki dodatkowych rakiet… » więcej 2024-07-10, godz. 00:20 Szczyt NATO/ Stoltenberg: nie możemy pozwolić Rosji wygrać na Ukrainie (krótka) Mając Rosję za sąsiada nie można uniknąć kosztów, ale największe ryzyko poniesiemy, jeśli Rosja wygra na Ukrainie. Nie możemy na to pozwolić - powiedział… » więcej 2024-07-10, godz. 00:20 ME 2024 - Hiszpania - Francja 2:1 (opinie) Po meczu Hiszpania - Francja (2:1) powiedzieli: Didier Deschamps (trener reprezentacji Francji): 'Hiszpania udowodniła, że jest bardzo dobrym zespołem. Mieliśmy… » więcej 2024-07-10, godz. 00:10 ME 2024 - media we Francji: zakończył się cud, Hiszpania była zbyt silna Komentując przegraną Francji w półfinale z Hiszpanią 1:2 dziennik 'Le Figaro' ocenia we wtorek, że 'zakończył się cud' dla Francuzów i było to 'logiczne'… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »