Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-07-07, 17:01 Autor: Witold Wośtak

Do wyboru, do koloru. 51. Lato Kwiatów w Otmuchowie [ZDJĘCIA]

51. Lato Kwiatów w Otmuchowie [fot. Witold Wośtak]
51. Lato Kwiatów w Otmuchowie [fot. Witold Wośtak]
51. Lato Kwiatów w Otmuchowie [fot. Witold Wośtak]
51. Lato Kwiatów w Otmuchowie [fot. Witold Wośtak]
Każdy znajdzie coś dla siebie. Tak mówią uczestnicy ostatniego dnia 51. Lata Kwiatów w Otmuchowie.
W centrum miasta prezentują się setki wystawców, oferując rośliny z różnych stron świata. Tego roku pierwszy raz zorganizowano między innymi wystawę roślin egzotycznych, a zakupom i pokazom towarzyszą występy sceniczne.

Rafał Bakalarz, właściciel szkół Rosa Lubienia z Popielowa, mówi o różach perskich i okrywowych.

- Perskie są tylko z nazwy, ale nie mają czegokolwiek wspólnego z różami tamtych stron. Te kwiaty są zmodyfikowane w obecnych czasach. One są raczej puste, z takim oczkiem, ale bardzo popularne - coraz więcej ludzi kupuje je. Róże okrywowe są z kolei odporne na mróz, na warunki klimatyczne, kwitną od czerwca do grudnia, a ich niektóre odmiany są praktycznie bezobsługowe.

Adrian Kansy, zajmujący się rękodziełem w drewnie, jest współautorem wystawy "Zaczarowany las" w otmuchowskim magistracie, która łączy światło i kwiaty.

- Są przede wszystkim słoneczniki, które mają bardzo dobrą energię. Mamy też róże, ale co przy nich trzeba tłumaczyć? Pierwsze skojarzenie do tych kwiatów to róża. Mnie tak się one kojarzą, mimo że nie jestem całkowicie od tych kwiatów.

Jedna z uczestniczek przyjechała na Lato Kwiatów drugi raz i mówi o tej imprezie w superlatywach.

- Zrobiliśmy zakupy i odnosimy już po jednej roślinie. Byłoby fajnie, gdyby tutaj ktoś odnosił rośliny do samochodu, ale niestety nie ma takiej pomocy. Teraz syn poszedł kolejny raz do auta, ale krzyczy, żeby już nie kupować więcej, bo nie da się ciągle tego nosić. Rośliny są do wyboru, do koloru, mniejsze, większe, ale wszystko piękne jest faktycznie.
Rafał Bakalarz
Adrian Kansy
Uczestniczka

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 23:19 Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Hanuszowie. Droga krajowa zablokowana Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło kilka minut po godz. 22 na odcinku drogi krajowej DK 46 Opole - Nysa w Hanuszowie. Są poszkodowani. Na miejscu… » więcej 2024-07-13, godz. 18:14 Historia jak żywa. Grupy rekonstrukcyjne spotkały się w Nysie Od wczesnych Słowian do II wojny światowej. Tak wygląda w niedzielę krajobraz nyskiej Reduty Kardynalskiej. » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Jeszcze w tym roku w budynku strzeleckiego starostwa pojawi się winda Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich doczeka się windy. Do tej pory jedynym udogodnieniem dla osób starszych czy poruszających się na wózkach był podjazd… » więcej 2024-07-13, godz. 16:31 Noc znowu może być burzowa. Jest nowe ostrzeżenie IMGW Opolskie dalej pozostaje w zasięgu burz. Wrocławskie biuro IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dot. możliwych burz oraz silnych opadów deszczu. » więcej 2024-07-13, godz. 16:01 Ruszyło koszenie rzepaku. Na razie plony poniżej przeciętnej Po jęczmieniu ozimym przyszedł czas na zbiory rzepaku i kukurydzy. W opinii rolników z północy województwa i powiatu krapkowickiego plony zapowiadają się… » więcej 2024-07-13, godz. 15:04 "Złota Kosa" w Piątkowicach zgromadziła tłumy. Tradycja trzyma się mocno [ZDJĘCIA] To już 22. raz spotkali się Piątkowicach zawodnicy, których specjalnością jest żniwowanie tradycyjnymi metodami. Zmagali się o Złotą Kosę. Do rywalizacji… » więcej 2024-07-13, godz. 14:36 "Z nami bezpiecznie" nad Jeziorem Nyskim. Prewencji nigdy za dużo! [ZDJĘCIA] Trwa 4. edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie'. Służby tradycyjnie spotykają się z mieszkańcami regionu, by rozmawiać o bezpieczeństwie. Nad Jeziorem Nyskim… » więcej 2024-07-13, godz. 13:37 Tragiczne zdarzenie w w Otmuchowie. Mieszkaniec zginął przy udrażnianiu rowu podczas nawałnicy [AKTUALIZACJA] Po godzinie 21.30 w piątkowy (12.07) wieczór do straży pożarnej w Nysie dotarła informacja o zalewanych wodami deszczowymi dwóch posesjach w Otmuchowie… » więcej 2024-07-13, godz. 11:49 Opolskie POLREGIO wyremontuje trzy szynobusy. "One wrócą jak nowe" Przetarg na gruntowny remont trzech szynobusów dwuczłonowych ogłasza opolski oddział POLREGIO. Wobec planowanego zakupu nowych pociągów elektrycznych zwlekano… » więcej 2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »