Radio Opole » Gospodarka
2022-10-05, 10:30 Autor: Witold Wośtak

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości co do sytuacji na rynku w przyszłym roku. Jest jednak branża odporna na kryzys

Budowa. Zdjęcie ilusracyjne [fot. OCR w Korfantowie]
Budowa. Zdjęcie ilusracyjne [fot. OCR w Korfantowie]
Układanie elementów stalowych nowego mostu [fot. Witek Wośtak]
Układanie elementów stalowych nowego mostu [fot. Witek Wośtak]
Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny [fot. Witold Wośtak]
Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny [fot. Witold Wośtak]
Jak długo przedsiębiorcy będą zmagać się z kryzysem? Między innymi to pytanie wybrzmiało podczas konferencji, pt. "Kompas gospodarczy w sercu Opolszczyzny" na zamku w Mosznej.
Osoby prowadzące własną działalność w powiecie krapkowickim nie mają wątpliwości co do niedalekiej przyszłości. - Ten rok od początku był trudny do przewidzenia - mówi Paweł Kaczmarczyk, właściciel firmy PMK Projekt, produkującej galanterię stalową.

- Być może aktualnie cenny lekko stabilizują się, ale na początku roku – w lutym, marcu i kwietniu – ceny materiałów tak szybowały, że ciężko było realizować jakiekolwiek zadania. Ja myślę, że ten i przyszły rok będzie trudny. Może 2024 okaże się z górki dla przedsiębiorców.

Wiktoria Kaczmarczyk, prowadząca biuro rachunkowe, dodaje, że przedsiębiorcy mają obecnie pełno wątpliwości co do swoich firm.

- Wielu ludzi zastanawia się, co dalej z ich przedsiębiorstwami, co dalej z pracownikami, jak iść dalej i jak pokierować swoją działalnością. Moim zdaniem, przy dalszym wzroście inflacji sytuacja odbije się nie tylko na przyszłym roku, ale i następnych.

Ziemowit Grygierczyk, współwłaściciel firmy doradczej ZAGA, przekonuje, że w biznesie zawsze jedne branże mają lepiej, a inne są w gorszej sytuacji. - My mamy wiedzę przekrojową, bo obsługujemy klientów ze wszystkich branż - zaznacza.

- Na pewno gorzej ma szeroko rozumiana branża budowlana, deweloperska i branża konstrukcji stalowych. Widzimy to zdecydowanie na podstawie wyników finansowych poszczególnych kwartałów w odniesieniu rok do roku. Z kolei branżą wybijającą się pozytywnie na tym tle jest branża przetwórstwa żywności. Ona generuje coraz wyższe przychody ze sprzedaży i wyższe zyski.

"Kompas gospodarczy" to inicjatywa Opolskiej Izby Gospodarczej i krapkowickiego starostwa.
Paweł Kaczmarczyk
Wiktoria Kaczmarczyk
Ziemowit Grygierczyk

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »