Radio Opole » Gospodarka
2022-10-05, 17:41 Autor: Grzegorz Frankowski

Czy opolskie innowacjami stoi? Kędzierzyński ZAK w 3 lata na wykorzystaniu wynalazków zarobił 600 milionów złotych

Konferencja w Zakrzowie - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Zakrzowie - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Zakrzowie - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Zakrzowie - [fot: Grzegorz Frankowski]
W Zakrzowie ruszyła I Regionalna Konferencja Innowacje – Innowacyjność 2022. Organizatorem wydarzenia jest Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki we współpracy z Grupą Azoty ZAK S.A.
- Rolą samorządu województwa jest tworzenie strategii innowacji, bo bez innowacji nie ma nas na rynku i po to tu jesteśmy – powiedział Radiu Opole Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Mamy możliwości, aby wspierać innowacyjność przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Te innowacyjności w przedsiębiorstwach z kolei trudno sobie wyobrazić bez wsparcia warstwy naukowej, czyli znowu nasze regionalne, i nie tylko, uczelnie. Więc my, tak naprawdę stwarzamy te ramy, w których oni mogą funkcjonować, w których mogą się wzajemnie wspierać.

- Dzisiaj skupiamy się na omówieniu tworzenia Regionalnego Systemu Innowacji oraz wszelkich aspektów naukowych i praktycznych tego programu – mówi Bogdan Tomaszek, wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, współorganizator wydarzenia.

- W naszej firmie realizujemy 20 doktoratów wdrożeniowych i chcemy, żeby przy tej okazji pokazać, zaprezentować te doktoraty zarówno dotyczące chemii, jak i rolnictwa. Ostatnie dwa lata budowaliśmy centrum badawczo-rozwojowe. Efekty są takie, że zgłosiliśmy 21 wynalazków, 17 patentów już uzyskaliśmy. Dzięki temu za ostatnie trzy lata uzyskaliśmy ponad 600 mln zł dodatkowych przychodów z tytułu stosowania tych wynalazków.

- Nie można robić innowacji tylko po to, żeby były – dodaje Filip Grzegorczyk, prezes Grupy Azoty ZAK S.A. - Chodzi o to, żeby innowacyjne rozwiązania przekładać na produkty, które następnie są sprzedawane z zyskiem dla twórców tych innowacji.

- Na terenie województwa najwięcej innowacji wprowadzają firmy z branży chemicznej i rolniczej – informuje Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

- Mamy też nowe obszary, jak branża medyczna, w której tych innowacji jest trochę mniej. Właśnie przemysł chemiczny skoncentrowany wokół Kędzierzyna-Koźla to jest, można powiedzieć, taka nasza wizytówka. Najmocniejszy obszar, w którym występuje duża liczba projektów.

Konferencja w Zakrzowie potrwa dwa dni. Na jutro (06.10) został zaplanowany między innymi panel dyskusyjny z udziałem lokalnych firm.
Szymon Ogłaza
Bogdan Tomaszek
Filip Grzegorczyk
Tomasz Hanzel

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »