Radio Opole » Gospodarka
2022-09-28, 20:15 Autor: Jakub Biel

EkoNysa zastąpi EKOM. Nowa miejska spółka ma zabezpieczyć gminę przed dumpingiem cenowym

Sesja Rady Miejskiej w Nysie [fot. Jakub Biel]
Sesja Rady Miejskiej w Nysie [fot. Jakub Biel]
W Nysie powstanie nowa miejska spółka. Tak zadecydowali dziś (28.09) nyscy radni. Do zadań EkoNysy będzie należał przede wszystkim odbiór odpadów. Ma być taniej, z zachowaniem wysokiej jakości świadczonych usług. Spółka będzie funkcjonowała w oparciu o zasadę „in house”, która pozwala na powierzenie jej zadania z zakresu odbioru odpadów bez konieczności rozpisywania przetargu na te usługi.
- Nie jest to dobre rozwiązanie - mówi Joanna Bosak, radna miejska. - Uważam, że należałoby usprawnić pracę EKOM-u, a nie tworzyć do podział, w wyniku czego również może dojść do zwolnień pracowników. - Nie czuję tego pomysłu, żeby spółka zajmowała się tylko sprzątaniem własnego miasta, odrzucając inne. Mam po prostu w tym temacie bardzo dużo wątpliwości. Obawiam się też nadchodzących zwolnień - dodaje Jolanta Trytko-Warczak, radna miejska.

Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Nakonieczny nie ma wątpliwości, że stworzenie tego typu spółki, działającej w oparciu o zamówienia w trybie „in house”, czyli niedopuszczające dużych przedsiębiorstw stosujących dumping cenowy, to słuszna koncepcja.

- Dzisiaj rynek odpadów jest tak bardzo agresywny, jeżeli chodzi o konkurencję, że w trosce o dobro mieszkańców Nysy i mając zasoby w postaci dotychczasowej spółki, ruch w kierunku wyodrębnienia działalności skierowanej i adresowanej tylko dla mieszkańców gminy jest jedynym rozsądnym rozwiązanie, które zapewnia stabilność cen.

- Reorganizacja i utworzenie nowej spółki nie będzie związane z redukcją zatrudnienia – zapewnia burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

- Nie są planowane żadne zwolnienia ze spółki EKOM, która jeszcze jest spółką EKOM. Ten podział będzie polegał na tym, że część pracowników będzie przeniesiona. Ich zakres pracy będzie niemalże tożsamy.

W ramach zadań nowej spółki będzie zarządzanie PSZOK-ami oraz dbanie o czystość gminy. Zarządzanie spółką powierzone zostanie najprawdopodobniej Tomaszowi Ogorzałemu, obecnemu prezesowi EKOM-u.
Joanna Bosak i Jolanta Trytko-Warczak
Paweł Nakonieczny
Kordian Kolbiarz

Gospodarka

2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej 2022-11-25, godz. 08:00 W Namysłowie czekają na tani opał. Składy nie mają jeszcze umów ze spółkami węglowymi W Namysłowie nie ma zbyt dużego zainteresowania zakupem węgla na preferencyjnych warunkach. Tamtejsze składy nie posiadają jeszcze opału, który trafi do… » więcej 2022-11-24, godz. 18:02 Połączenie sportu i biznesu. I Opolski Wieczór Przedsiębiorczości Zarządzanie kryzysowe, wsparcie dla biznesu i bezpieczeństwo energetyczne. To trzy panele tematyczne pierwszej edycji Opolskiego Wieczoru Przedsiębiorczości… » więcej 2022-11-24, godz. 18:00 W gminie Kietrz będzie można kupić węgiel po preferencyjnych cenach Gmina Kietrz rozpoczęła przyjmowanie wniosków na zakup węgla po preferencyjnych cenach dla gospodarstw domowych. Wnioski mogą składać wyłącznie osoby… » więcej 2022-11-24, godz. 16:30 ZUS informuje. Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu Pieniądze z OFE, również te które znajdują się na kontach w ZUS-ie, podlegają dziedziczeniu. Wypłata nie jest przekazywana z urzędu i jest możliwa jedynie… » więcej 2022-11-24, godz. 13:15 Rośnie bezrobocie w powiecie namysłowskim W powiecie namysłowskim rośnie bezrobocie. Na koniec września bez pracy pozostawało tam 9,3 procent mieszkańców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »