Radio Opole » Gospodarka
2021-10-14, 14:56 Autor: Witold Wośtak

Są miliony złotych dla młodych bezrobotnych na otwarcie własnej firmy w regionie. W programie uczestniczą wszystkie powiaty Opolszczyzny

M. Pliszka, Sz. Ogłaza i M. Kalski [fot. Witold Wośtak]
M. Pliszka, Sz. Ogłaza i M. Kalski [fot. Witold Wośtak]
szkolenie biznesowe [fot. Pixabay]
szkolenie biznesowe [fot. Pixabay]
Ponad 14,5 miliona złotych ma Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu dla młodych osób, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą.
Projekt PO WER dla młodych zakłada dotacje wahające się od 26 do 32 tysięcy złotych. Warunki? Status bezrobotnego, wiek od 18 do 29 lat i utrzymanie firmy na rynku przez co najmniej rok.

- Liczymy na pomysły z nowymi technologiami, ale kluczowy będzie sam pomysł - mówi Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu.

- Oczywiście, wśród pomysłów może być na przykład zakład mechaniki samochodowej, ale pod warunkiem, że przyszły właściciel wykaże w biznesplanie pomysł na rentowność tego biznesu, na pozyskiwanie klientów i że przewidział zakup maszyn istotnych dla prowadzenia tego zakładu. Nie ma ograniczeń - to mogą być najwyższe technologie, ale na miarę potencjału również standardowe działalności gospodarcze.

Największym beneficjentem programu (4,2 miliona złotych) jest powiat nyski, gdzie na koniec września odnotowano bezrobocie na poziomie 7,6 procent. - 130 osób może liczyć na dotację wysokości 32 tysięcy złotych - zapewnia Małgorzata Pliszka, dyrektor nyskiego pośredniaka.

- Młodzi ludzie w naszym powiecie nie mają dużej szansy rozwoju ani awansu, bo brakuje ofert pracy czy propozycji adekwatnych do ich oczekiwań. Z tego względu ponad 4 miliony i objęcie projektem 130 osób to ogromna szansa dla regionu, ale przede wszystkim tych młodych ludzi.

Szymon Ogłaza z Zarządu Województwa Opolskiego zwraca uwagę, że pieniądze trafią do urzędów pracy we wszystkich jedenastu powiatach.

- Wsparcie jest trzyetapowe, bardzo proste. Ono polega na udzieleniu bezzwrotnej dotacji - około 26 tysięcy złotych. Następnie uczestnicy zyskają odpowiedni pakiet szkoleń, które przygotują młodego człowieka bez doświadczenia do prowadzenia działalności, aby mógł to robić z powodzeniem. Do tego dochodzi wsparcie pomostowe.

Niektóre powiaty uruchomią nabory w listopadzie, a część będzie przyjmować wnioski na początku 2022 roku.
Maciej Kalski
Małgorzata Pliszka
Szymon Ogłaza

Gospodarka

2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej 2021-10-21, godz. 13:15 Doradztwo zawodowe i działania prospołeczne. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery otwarto w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu. Ma służyć pomocą w wejściu na rynek pracy. » więcej 2021-10-21, godz. 10:29 ZUS do końca listopada czeka na wnioski o wyprawkę szkolną Jeszcze nie jest za późno - ciągle można wnioskować o wyprawkę szkolną - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie w wysokości… » więcej 2021-10-20, godz. 17:45 Pracownicy techniczni 17 rozgłośni radiowych w Polsce szkolą się w Radiu Opole. Jest też czas, by poznać informatyczne… W codziennej pracy dbają o to, by radio od strony technicznej działało bez spięć, przepięć i zakłóceń a dziś spotkali się w Opolu, by wymienić się… » więcej 2021-10-20, godz. 12:45 Gmina Kietrz zakończyła kolejną w tym roku inwestycję drogową Zakończył się długo oczekiwany remont drogi w Ściborzycach Wielkich. Gmina Kietrz przeznaczyła na tę inwestycję 340 tys. złotych. Ponad sześćdziesiąt… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »