Radio Opole » Gospodarka
2021-10-22, 18:59 Autor: Katarzyna Doros

Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości"

"Debata o przyszłości" [fot. Katarzyna Dorso]
"Debata o przyszłości" [fot. Katarzyna Dorso]
"Debata o przyszłości" [fot. Katarzyna Dorso]
"Debata o przyszłości" [fot. Katarzyna Dorso]
Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko? To tylko część tematów, z jakimi konfrontowała się opolska młodzież i przedstawiciele firm z regionu podczas "Debaty o przyszłości". Wydarzenie zorganizowano w budynku Centrum Nauka Biznes Politechniki Opolskiej w ramach trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
- Najważniejsze jest to, żeby znaleźć pracę, która będzie nam odpowiadała, czyli będziemy robić to, co lubimy, nie tylko pracować, odbębnić etat, wracać do domu i nie wykorzystywać potencjału, który w nas drzemie - mówi Bartosz Polok, student budownictwa.

– Pracodawcy zazwyczaj szukają osób z doświadczeniem i wymagają do studentów tego doświadczenia, które można zdobyć na stażach czy praktykach. Ale nie zawsze mamy tę możliwość, np. przez brak czasu - dodaje Konstancja Lis, studentka wzornictwa przemysłowego.

- W mojej ocenie, szczególnie osoba młoda, która kończy naukę, opuszcza mury opolskich uczelni wyższych, jest pełna wiedzy, zapału, pełna motywacji do tego, żeby pójść do pracy - mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Debata jest przyczynkiem ku temu, żeby porozmawiać o różnicy pokoleń, bo pracodawca może patrzeć na rynek pracy jeszcze z perspektywy ostatnich 10-20 lat. Kwestia jest taka, żeby wysłuchać młodzież jako pokolenie "X", "Y", obecnie wkraczające na rynek pracy "Z", jakie są ich oczekiwania, co jest dla nich istotne.

- Jako pracodawcy zauważamy, że system edukacji nie łączy kompetencji, które tworzymy na uczelniach z potrzebami rynku pracy - mówi Grzegorz Kulić, prezes zarządu firmy Weegree. - Niestety to przerzuca na nas na pracodawców odpowiedzialność, ponieważ musimy bardzo mocno dbać o to, aby wyposażyć naszych młodych kolegów w naszych organizacjach w nowe kompetencje i w potrzebną wiedzę do realizacji zadań u nas. Więc jakby tutaj trochę się mijamy.

- Za moich czasów rzadkością było, żeby studenci w czasie studiów pracowali - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Dzisiaj jest to rzeczywiście standard, studenci na pierwszym stopniu studiów na drugim, trzecim roku podejmują pracę i łączą pracę zawodową ze studiowaniem na uczelni.

Dodajmy, że celem ogólnopolskiego Tygodnia Kariery jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych i zachęcenie do planowania kariery zawodowej.
debata o przyszłości

Gospodarka

2021-11-29, godz. 20:30 Coraz bliżej wyłonienia wykonawcy na ostatnie etapy ścieżki pieszo-rowerowej z Opola do Turawy. Jedna oferta mieści… Turawski magistrat otworzył koperty w przetargu na budowę ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Turawę z Opolem. Chodzi o dwa ostatnie etapy tej inwestycji… » więcej 2021-11-29, godz. 15:30 Na budowanej obwodnicy Olesna wylano pierwsze warstwy asfaltu. Postęp prac sięga 30 procent, ale zbliża się przerwa… Trzydziestu procent sięga zaawansowanie budowy obwodnicy Olesna. Prace przy pierwszym odcinku drogi ekspresowej na Opolszczyźnie ruszyły na początku roku… » więcej 2021-11-29, godz. 13:00 W Głubczycach rozpoczął się remont basenu miejskiego Gmina Głubczyce podpisała umowę na remont basenu miejskiego. Pierwszy etap prac zakłada między innymi przebudowę brodzika i basenu środkowego oraz wykonanie… » więcej 2021-11-29, godz. 12:30 Ujazd dołączy do gmin, które płacą tzw. janosikowe Ujazd niedługo ma dołączyć do gmin, które płacą tzw. janosikowe, czyli część swoich dochodów odprowadzają do budżetu państwa, aby pomóc biedniejszym… » więcej 2021-11-29, godz. 10:00 Wszystko idzie zgodnie z planem. Na koniec kwietnia 2022 r. zaplanowano finisz remontu oczyszczalni w Gościejowicach koło… Modernizacja oczyszczalni w Gościejowicach w gminie Niemodlin zrealizowana jest w około 70 proc. Na ukończeniu są kluczowe prace związane z infrastrukturą… » więcej 2021-11-29, godz. 07:00 Końca nie widać. Remont ulic w dzielnicy Generalskiej w Opolu jeszcze potrwa Remont ulic w dzielnicy Generalskiej w Opolu nie skończy się w tym roku. Choć prace na niektórych ulicach są już ukończone, to MZD ma w planie przebudowę… » więcej 2021-11-28, godz. 19:45 Październik był kolejnym miesiącem z niższym bezrobociem w regionie Październik był kolejnym miesiącem, kiedy w regionie odnotowano spadek bezrobocia. W porównaniu do września liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach… » więcej 2021-11-28, godz. 08:54 Wykorzystali oszczędności z poprzedniego przetargu. Murów rozbudowuje kanalizację Po nowym roku rozpocznie się drugi etap budowy kanalizacji w Starych Budkowicach. Sieć zostanie dokończona na dwóch ulicach - Zagwiździańskiej oraz Targ… » więcej 2021-11-27, godz. 12:00 Ma być taniej, ale najpierw będzie drożej. Aby obniżyć ceny za śmieci Tarnów Opolski przystąpi do "Czystego re… To ma być antidotum między innymi na rosnące ceny wywozu odpadów. Radni Tarnowa Opolskiego zdecydowali, że gmina w przyszłym roku przystąpi do Związku… » więcej 2021-11-26, godz. 19:00 Kolejna droga w Opolu oddana do użytku. Tym razem zakończono budowę łącznika ulicy Sieradzkiej z Bielską Kolejna wyremontowana droga w Opolu gotowa do użytku. Chodzi o połączenie ulicy Sieradzkiej z ul. Bielską na osiedlu Malinka. W ramach inwestycji zamontowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »