Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-13, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Dodatkowe 6 milionów euro dla Lokalnych Grup Działania. To pieniądze m.in. na projekty dotyczące rozpoczynania działalności gospodarczej

Dodatkowe 6 milionów euro dla Lokalnych Grup Działania [fot. UMWO]
Dodatkowe 6 milionów euro dla Lokalnych Grup Działania [fot. UMWO]
Dzięki Lokalnym Grupom Działania na Opolszczyźnie utworzono ponad 400 nowych miejsc pracy, powstają nowe firmy i poprawia się infrastruktura wsi. Teraz na realizowane projekty na obszarach wiejskich w ramach PROW 2014-2020 przedstawiciele wszystkich 10 LGD w regionie otrzymali dodatkowe 6 milionów euro. Aneksy do aktualnych umów wręczono w sali Orła Białego na Ostrówku w urzędzie marszałkowskim.
- Te środki, które zostały zaakceptowane, przeznaczymy w wysokości około miliona złotych na premie na podejmowanie działalności gospodarczej. Tutaj udzielamy premii dla osób chcących założyć działalność gospodarczą w wysokości stu tysięcy złotych. Część pieniędzy przeznaczamy na realizację zadań takich miękkich projektów w świetlicach wiejskich, bądź wyposażenia tych świetlic - mówi Ewa Rosińska, prezes Brzesko-Oławskiej Wsi Historycznej.

- Minimum 35% z tych sześciu milionów euro zostanie przeznaczonych na dofinansowanie projektów dotyczących podejmowania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich - mówi Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego. - Te dodatkowe 6 milionów euro uzupełnia pulę do 33 milionów euro dla Lokalnych Grup Działania. To są działania związane z obiektami kultury, z przedsiębiorczością, z infrastrukturą na wsi. Chcę powiedzieć, że dzięki tym środkom LEADER-a, bo o tej inicjatywie mówimy, powstało ponad 400 miejsc pracy, powstały nowe firmy.

- Obserwujemy duże zainteresowanie pieniędzmi oferowanymi na podjęcie działalności gospodarczej - mówi Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich. - Ludzie próbują realizacji swoich pomysłów takich nie sztandarowych, jeżeli chodzi o własne biznesy. Być może ma to właśnie z związek z pandemią, gdzie dowiedzieli się, co się sprawdza w sytuacjach kryzysowych, czy można etat standardowy zastąpić jakąś działalnością. Też mamy duże zainteresowanie rozwijaniem działalności gospodarczej w dziedzinie turystycznej.

Lokalne Grupy Działania mają czas na wydanie dodatkowych pieniędzy do 2025 roku. Jak podkreślają prezesi LGD niebawem zostaną ogłoszone pierwsze konkursy.
Ewa Rosińska
Antoni Konopka
Jadwiga Wójciak

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 21:30 Raport dnia. Znów skokowy wzrost zakażeń w całej Polsce. Minister apeluje o maseczki na cmentarzach [INFOGRAFIKA] 1 zgon osoby zarażonej koronawirusem i 119 nowych zakażeń - to dane z ostatniej doby z województwa opolskiego. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10)… » więcej 2021-10-27, godz. 21:30 Cisek: po remoncie ul. Wodna już nie będzie zatapiana po każdym deszczu Wykorzystując sprzyjającą pogodę gmina Cisek realizuje ostatnią inwestycję drogową w tym roku. Gruntownej przebudowie poddana jest ulica Wodna w stolicy… » więcej 2021-10-27, godz. 19:09 Spotkanie z inwestorem i wykonawcą uspokoiło mieszkańców. W gminie Praszka trwa przebudowa DK 45 Było trochę nerwowo, ale wystarczyło jedno spotkanie z mieszkańcami. Trwa przebudowa drogi krajowej 45 na północnych krańcach województwa opolskiego, a… » więcej 2021-10-27, godz. 19:07 Namysłowska opozycja łączy siły z prezydentem Opola. Działacze apelują o zwołanie zwyczajnej sesji i zapowiadają… Działacze Przyjaznego Samorządu Powiatu Namysłowskiego zapowiadają zintensyfikowanie starań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów, a także lepszego… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Uczniowie oraz nauczyciele opolskiej "budowlanki" zostali superbohaterami. Wzięli patyczki w dłoń i zarejestrowali się… 'Zostań superbohaterem! Uratuj komuś życie!' - pod takim właśnie hasłem pedagodzy z Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu zachęcali dziś (27.10) do zarejestrowania… » więcej 2021-10-27, godz. 18:00 Głogówek: radny uporczywie lekceważy obowiązki związane ze składaniem oświadczenia majątkowego? Ponownie przed sądem stanie Tadeusz W., radny Głogówka. Zarzuca mu się, że w korekcie oświadczeń majątkowych nie wpisał swoich zobowiązań finansowych… » więcej 2021-10-27, godz. 17:15 Administracja wojskowa świętowała na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń… Dziś (27.10) przypada święto Terenowych Oddziałów Administracji Wojskowej. Z tej okazji opolscy żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na Zamku Piastów… » więcej 2021-10-27, godz. 16:12 Koronawirus potwierdzony u jednego z uczniów z opolskiej podstawówki W szkole podstawowej nr 14 w Opolu potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »