Radio Opole » Gospodarka
2021-09-08, 12:51 Autor: Monika Matuszkiewicz

W Komprachcicach będzie ekologiczniej. Gmina otrzymała pieniądze na wymianę "kopciuchów"

Gmina Komprachcice otrzymała pieniądze na wymianę źródeł ogrzewania [fot.M.Matuszkiewicz]
Gmina Komprachcice otrzymała pieniądze na wymianę źródeł ogrzewania [fot.M.Matuszkiewicz]
Kominy [fot. www.freeimages.com]
Kominy [fot. www.freeimages.com]
Gmina Komprachcice otrzymała pieniądze na wymianę źródeł ogrzewania [fot.M.Matuszkiewicz]
Gmina Komprachcice otrzymała pieniądze na wymianę źródeł ogrzewania [fot.M.Matuszkiewicz]
Gmina Komprachcice otrzymała ponad milion złotych na likwidację bądź wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne. Z dotacji skorzysta 60 domostw. To pierwsza pomoc finansowana, jaką samorząd zdobył z funduszy unijnych oraz budżetu samorządu województwa. Wcześniej wymiany przestarzałych pieców na nowe dofinansowywał z własnego budżetu. Z programu skorzystało wówczas 50 właścicieli posesji.
- Bardzo nas cieszy to, że już 110 domostw będzie miało ekologiczne ogrzewanie. Praktycznie we wszystkich przypadkach dotyczy to przejścia na system ogrzewania gazowego, dlatego takie wsparcie, jakie otrzymaliśmy jest potrzebne - mówi Leonard Pietruszka, wójt gminy Komprachcice.

- Jeżeli mieszkaniec złoży fakturę na maksymalnie 15 tysięcy złotych, bo na tyle można, to wówczas otrzymuje 5100 złotych zwrotu z dofinansowanie tego projektu oraz 1000 złotych od gminy. Dodatkowo my jako samorząd płacimy za audyt energetyczny. Jeżeli ktoś przedstawi nam taką fakturę, to otrzyma łącznie 6100 złotych.

Zainteresowanie wymianą ogrzewania w gminie jest bardzo duże. Na liście rezerwowej jest kolejnych 20 domostw.

- To spowoduje zmniejszenie emisji gazu o 300 ton. Te liczby trafiają do wyobraźni mieszkańców i do nas - samorządowców. Stąd podziękowania dla wójta, że dba o środowisko i daje możliwość mieszkańcom swojej gminy na wymianę źródeł energii. Nie każdy samorząd myśli tak proekologicznie. Dodatkowo tutaj na terenie gminy będzie prowadzona kampania informacyjna, która będzie uświadamiała, jak ważna jest wymiana źródeł ciepła i jakie to niesie za sobą pozytywne konsekwencje - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.

Dodajmy, że gmina Komprachcice nie jest jedyną, która otrzymała dofinansowanie. Trafi ono również do Popielowa - ponad 3,5 mln zł. W piątek (10.09) otrzyma je także Turawa - 2 mln zł.
Leonard Pietruszka
Zbigniew Kubalańca

Gospodarka

2021-10-17, godz. 09:20 Rusza drugi etap remontu autostrady A4 na Opolszczyźnie. Trwa zmiana organizacji ruchu Kończy się pierwszy etap tegorocznego remontu autostrady A4 w woj. opolskim. Pomiędzy węzłem Kędzierzyn-Koźle a miejscowością Dolna trwa aktualnie zmiana… » więcej 2021-10-15, godz. 15:15 Pod koniec października rusza remont DW 409 w Gogolinie Mieszkańcy Gogolina muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu na ulicy Krapkowickiej, czyli drodze wojewódzkiej 409. Od 25 października na 1,5-kilometrowym… » więcej 2021-10-15, godz. 10:54 Idą zmiany w uchwale antysmogowej dla Opolszczyzny. W 2030 roku w regionie nie będzie już "kopciuchów"? Zakończyły się konsultacje zmian w uchwale antysmogowej. Samorząd województwa przygotowuje przepisy, które zakażą używania tzw. kopciuchów od 2030 r… » więcej 2021-10-15, godz. 08:47 Gmina odśnieży drogi powiatowe. Tegoroczna zima będzie testem, czy taki system się sprawdzi Ta zima będzie okresem testowym - samorządy gminy Bierawa i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego będą sprawdzać, czy nowy system odśnieżania dróg zda egzamin… » więcej 2021-10-14, godz. 14:56 Są miliony złotych dla młodych bezrobotnych na otwarcie własnej firmy w regionie. W programie uczestniczą wszystkie… Ponad 14,5 miliona złotych ma Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu dla młodych osób, które chcą otworzyć własną działalność gospodarczą. » więcej 2021-10-14, godz. 10:00 "To będzie praktycznie nowa droga". Kluczborskie starostwo ma dotację na przebudowę ulicy Drzymały Ulica Drzymały w Kluczborku doczeka się gruntownej przebudowy. Samorząd powiatowy pozyskał na ten cel ponad 1,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju… » więcej 2021-10-14, godz. 08:00 Chcą teraz znaleźć budowlańców, żeby nie dokładać pieniędzy z budżetu w przyszłym roku Urzędnicy gminy Walce obawiają się stale rosnących cen na usługi budowlane, dlatego już teraz ogłaszają przetargi na zadania, które mają być wykonane… » więcej 2021-10-14, godz. 07:45 Rozwój zielonej energii wyprzedza wiedzę strażaków na temat gaszenia pożarów takich instalacji Straż pożarna coraz częściej odbiera sygnały o pożarach instalacji fotowoltaicznych. Starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski, zastępca opolskiego komendanta… » więcej 2021-10-12, godz. 19:00 Znów można dowiadywać się o unijnych dotacjach i szkoleniach z Mobilnych Punktów Informacyjnych Mobilne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich powróciły do akcji po roku przerwy wynikającej z pandemii. Dzisiaj (12.10) można było zasięgnąć informacji… » więcej 2021-10-12, godz. 16:37 Opóźnienie w przygotowaniu dokumentów do budowy oczyszczalni dla strefy ekonomicznej Oczyszczalnia ścieków przemysłowych dla strefy gospodarczej gminy Ujazd powstanie, ale z lekkim poślizgiem. Inwestor, czyli Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »