Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-22, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Stare piece, spaliny i odnawialne źródła energii. Konferencja "Dla klimatu" I LO w Kluczborku z okazji Dnia Ziemi

Farma fotowoltaiczna [fot. A. Pospiszyl]
Farma fotowoltaiczna [fot. A. Pospiszyl]
[https://pixabay.com/pl]
[https://pixabay.com/pl]
Konferencja "Dla klimatu" [fot. archiwum I LO w Kluczborku]
Konferencja "Dla klimatu" [fot. archiwum I LO w Kluczborku]
Konferencję "Dla klimatu" zorganizowali dzisiaj z okazji Dnia Ziemi uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku. Ze względu na wciąż trudną sytuację epidemiologiczną przyjęto formę spotkania online.
Była oczywiście mowa o szeroko rozumianych zmianach klimatycznych, między innymi o smogu czy odnawialnych źródłach energii. Andrzej Buła, marszałek województwa, zwrócił uwagę, że jednym z celów strategicznych naszego województwa jest "opolskie zeroemisyjne". - Nie będziemy tacy od razu, ale chodzi o sposób myślenia - przekonuje.

- Można pomyśleć, że opolskie zeroemisyjne to jest na przykład bardzo atrakcyjny transport publiczny, który nie wymaga od nas poruszania się prywatnym samochodem. Inny przykład to dotarcie z kluczborskiego Rynku nad zbiornik i na plażę dzięki bezpiecznej ścieżce rowerowej, którą wybudowano w ramach Strategii Niskoemisyjnej. To będzie pokazywać zmianę naszego stylu życia.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, zwrócił uwagę również na inteligentne zarządzanie energią.

- To jest zarządzanie, w którym o odpowiednich porach, na przykład nocą, wyłącza się część oświetlenia lub stosuje się spadek napięcia, aby lampy świeciły, ale minimalnie. One dadzą wtedy efekt świetlny, czyli bezpieczeństwo, natomiast nie zużywalibyśmy tyle energii. Wiemy przecież, że duże zużycie prądu jest szkodliwe dla naszego środowiska.

W większych miastach transport drogowy stanowi 60 procent emisji pyłów, a szczególnie szkodliwe są samochody z silnikiem diesla. - One są wyposażone w specjalne filtry cząstek stałych - mówi dr inż Dorota Kaleta, naukowiec z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Oczywiście ten filtr ma swoją żywotność i po pewnym czasie powinien zostać wymieniony. Niestety w Polsce istnieje jednak praktyka, wedle której wycina się ten filtr z układu oddechowego, zamiast wymienić go, wydając dość dużo pieniędzy. Wówczas te cząstki pyłu dostają się wprost do powietrza atmosferycznego.

Szacuje się, że w Polsce jest nadal około trzech milionów starych pieców zwanych kopciuchami.
Andrzej Buła
Jarosław Kielar
Dorota Kaleta

Wiadomości z regionu

2021-06-13, godz. 19:21 Laureaci XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego zaśpiewali w Komprachcicach 12 laureatów wystąpiło w koncercie finałowym XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego „Wciąż blisko nas' w Komprachcicach… » więcej 2021-06-13, godz. 18:31 Z Odry przy ul. Brzegowej w Opolu wyłowiono zwłoki mężczyzny W Odrze przy ul. Brzegowej znaleziono zwłoki mężczyzny. Jak informuje mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, pod numer alarmowy… » więcej 2021-06-13, godz. 17:02 W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki [ZDJĘCIA] Kupcy, rycerze i damy dworu pojawili się w średniowiecznym grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny. W ramach rozgrywanego tam Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2021-06-13, godz. 17:00 Opolskie PiS wybrało delegatów, którzy na krajowym kongresie w lipcu będą wybierać władze partii Opolskie Prawo i Sprawiedliwość wybrało 33 delegatów, którzy w lipcu wezmą udział w krajowym kongresie wyborczo-statutowym partii. W weekend odbył się… » więcej 2021-06-13, godz. 15:23 Około pół tysiąca osób uczestniczy w II Charytatywnym Biegu "Śladami Zeflika" w Niezdrowicach. "Pomaganie innym jest… Blisko 500 osób, w tym dzieci wzięło udział II Charytatywnym Biegu 'Śladami Zeflika' w Niezdrowicach. Na zawodników startujących w głównym biegu czekała… » więcej 2021-06-13, godz. 14:00 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-13, godz. 12:45 W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Opolu przybywa bezdomnych kociąt. Brakuje odpowiedniej karmy W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Opolu przybywa bezdomnych kociąt. Placówka prosi o pomoc w pozyskaniu odpowiedniej karmy dla maluchów. » więcej 2021-06-13, godz. 12:30 Plac do zabawy i rehabilitacji powstał przy przedszkolu dla niepełnosprawnych maluchów Przy punkcie przedszkolnym „Uśmiech dziecka” w Kędzierzynie-Koźlu powstał specjalny plac, który dla niepełnosprawnych dzieci będzie nie tylko miejscem… » więcej 2021-06-13, godz. 12:30 Za nieco ponad miesiąc przejedziemy pierwszym odcinkiem obwodnicy Niemodlina 20 lipca do użytku zostanie oddany pierwszy fragment obwodnicy Niemodlina, czyli odcinek między zjazdem na Wawelno (DW435) a węzłem Sosnówka. Rafał Pydych… » więcej 2021-06-13, godz. 11:07 Raport MZ: 227 nowych przypadków koronawirusa, w regionie 8. Pojedyncze przypadki odnotowano tylko w Opolu i trzech p… 227 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono ostatniej doby w kraju. Na Opolszczyźnie testy na SARS-coV-2 były pozytywne u 8 osób. Z powodu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »