Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-22, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Stare piece, spaliny i odnawialne źródła energii. Konferencja "Dla klimatu" I LO w Kluczborku z okazji Dnia Ziemi

Farma fotowoltaiczna [fot. A. Pospiszyl]
Farma fotowoltaiczna [fot. A. Pospiszyl]
[https://pixabay.com/pl]
[https://pixabay.com/pl]
Konferencja "Dla klimatu" [fot. archiwum I LO w Kluczborku]
Konferencja "Dla klimatu" [fot. archiwum I LO w Kluczborku]
Konferencję "Dla klimatu" zorganizowali dzisiaj z okazji Dnia Ziemi uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku. Ze względu na wciąż trudną sytuację epidemiologiczną przyjęto formę spotkania online.
Była oczywiście mowa o szeroko rozumianych zmianach klimatycznych, między innymi o smogu czy odnawialnych źródłach energii. Andrzej Buła, marszałek województwa, zwrócił uwagę, że jednym z celów strategicznych naszego województwa jest "opolskie zeroemisyjne". - Nie będziemy tacy od razu, ale chodzi o sposób myślenia - przekonuje.

- Można pomyśleć, że opolskie zeroemisyjne to jest na przykład bardzo atrakcyjny transport publiczny, który nie wymaga od nas poruszania się prywatnym samochodem. Inny przykład to dotarcie z kluczborskiego Rynku nad zbiornik i na plażę dzięki bezpiecznej ścieżce rowerowej, którą wybudowano w ramach Strategii Niskoemisyjnej. To będzie pokazywać zmianę naszego stylu życia.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, zwrócił uwagę również na inteligentne zarządzanie energią.

- To jest zarządzanie, w którym o odpowiednich porach, na przykład nocą, wyłącza się część oświetlenia lub stosuje się spadek napięcia, aby lampy świeciły, ale minimalnie. One dadzą wtedy efekt świetlny, czyli bezpieczeństwo, natomiast nie zużywalibyśmy tyle energii. Wiemy przecież, że duże zużycie prądu jest szkodliwe dla naszego środowiska.

W większych miastach transport drogowy stanowi 60 procent emisji pyłów, a szczególnie szkodliwe są samochody z silnikiem diesla. - One są wyposażone w specjalne filtry cząstek stałych - mówi dr inż Dorota Kaleta, naukowiec z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Oczywiście ten filtr ma swoją żywotność i po pewnym czasie powinien zostać wymieniony. Niestety w Polsce istnieje jednak praktyka, wedle której wycina się ten filtr z układu oddechowego, zamiast wymienić go, wydając dość dużo pieniędzy. Wówczas te cząstki pyłu dostają się wprost do powietrza atmosferycznego.

Szacuje się, że w Polsce jest nadal około trzech milionów starych pieców zwanych kopciuchami.
Andrzej Buła
Jarosław Kielar
Dorota Kaleta

Wiadomości z regionu

2021-10-23, godz. 10:24 W Głogówku będą nowe pomniki przyrody. Gmina pyta o opinię także mieszkańców Władze gminy zaapelowały do mieszkańców, aby wypowiedzieli się, czy tamtejsza aleja lipowa powinna być pomnikiem przyrody. » więcej 2021-10-23, godz. 09:02 Nocny wybuch w Chróścicach. Złodzieje doprowadzili do eksplozji, żeby okraść bankomat Dziś (23.10) w nocy - około godziny 3:30 doszło do próby włamania bądź włamania do bankomatu przy ul. Korfantego w Chróścicach w gminie Dobrzeń Wielki… » więcej 2021-10-23, godz. 08:30 Opole: NFZ zaprasza chętnych na badanie profilaktyczne i szczepienia do centrum handlowego Turawa Park Przed nami kolejna 'Biała sobota'. Tym razem lekarze i przedstawiciele opolskiego oddziału NFZ zawitają do centrum handlowego Turawa Park. Na miejscu będzie… » więcej 2021-10-23, godz. 07:30 Wyposażają błotniaki w nadajniki GPS, żeby śledzić ich podróż do Afryki [ZDJĘCIA] Błotniak łąkowy to niewielki, ściśle chroniony ptak, który upodobał sobie Opolszczyznę na miejsce do zakładania gniazd. Jesienią odlatuje w kierunku… » więcej 2021-10-23, godz. 07:15 Palimy w piecach czym popadnie. Rusza sezon grzewczy, straż miejską w Opolu czeka masa pracy Meble, gazety, folie, butelki, czy też buty. Problem palenia śmieciami w piecach nadal jest powszechny, a około 20 proc. wszystkich interwencji opolskiej straży… » więcej 2021-10-22, godz. 22:15 Sobotni zlot samochodów i motocykli w Wołczynie to kolejna okazja wsparcia chorego Antosia Dziaczuka Zlot samochodów i motocykli wszystkich marek zaplanowano w sobotę (23.10) w Wołczynie. » więcej 2021-10-22, godz. 21:30 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-22, godz. 21:15 Raport dnia: ponad 5700 nowych zakażeń w kraju i 84 w regionie [INFOGRAFIKA] 84 zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5706 nowych infekcjach… » więcej 2021-10-22, godz. 19:30 Więcej autobusów wyruszy w trasę. MZK Opole zwiększa liczbę kursów na cmentarz Dodatkowe autobusy na cmentarz już w ten weekend (23-24.10). MZK Opole na tydzień przed Wszystkich Świętych zapowiada więcej połączeń z największą nekropolią… » więcej 2021-10-22, godz. 19:00 Kilka sobót z bezpłatnym sprawdzeniem ustawienia świateł samochodowych. Pierwsza okazja już jutro 35 stacji diagnostycznych z całego województwa opolskiego włączyło się w ogólnopolską kampanię 'Twoje światła - nasze bezpieczeństwo'. Pierwszą odsłonę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »